HOT SPOTS czyli publiczne sieci WLAN

Systemy WLAN, w przeciwieństwie do sieci komórkowych, charakteryzują się ograniczoną mobilnością i zasięgiem. Zasięg komórki WLAN wynosi ok. 100-200 m, dlatego z założenia systemy te wykorzystywane będą głównie do instalacji wewnątrz budynków. Dzięki możliwości szerokopasmowej transmisji danych (do kilku Mb/s) będą jednak doskonałym uzupełnieniem technologii komórkowych w tzw. hot spotach (lotniska, hotele itp.). Już dzisiaj są rozwiązania integrujące WLAN i technologie komórkowe. Karta Nokia D211 umożliwia transmisje danych z wykorzystaniem HSCSD, GPRS lub WLAN. Nasz system Nokia Operator WLAN integruje WLAN z siecią SM/GPRS, umożliwiając:

  • dostęp do usług WLAN z wykorzystaniem karty SIM (zintegrowanej np. z terminalem D211)

  • wspólne fakturowanie opłat za usługi (dzięki integracji z systemem billingowym)

  • możliwość roamingu (dostęp do WLAN na podstawie umowy roamingowej).
Dla klientów sieci komórkowych najważniejsza jest konkretna usługa, a nie rodzaj dostępu radiowego, z jakiego korzystają. Dlatego przewidujemy w najbliższej przyszłości jeszcze większą integrację wszystkich tych technologii i stworzenie sieci możliwie transparentnych dla użytkowników.

Krzysztof Zięcina, konsultant techniczny - sieci mobilne w Lucent Technologies

HOT SPOTS czyli publiczne sieci WLAN

Krzysztof Zięcina, konsultant techniczny - sieci mobilne w Lucent Technologies

Stanowisko Lucent Technologies w sprawie tzw. hot spotów sieci WLAN jest jednoznaczne. Nie tylko uzupełniają sieci 3G, ale są także integralną częścią naszej oferty SMDS.

Jednakże pomiędzy szybkością oferowaną przez UMTS (365kb/s, 2Mb/s) a oferowaną przez WLAN (11Mb/s, 57 Mb/s) jest przepaść. Różnice występują również, gdy chodzi o dostępność tych usług. UMTS ma być dostępny początkowo na wielkich obszarach aglomeracji miejskich, docelowo w całym kraju, WLAN - tylko na obszarach o intensywnym ruchu transmisji danych, takich jak centra konferencyjne, dworce, lotniska, hotele, kawiarnie i restauracje. Także z punktu widzenia mobilności są znaczące różnice: UMTS zapewnia usługę dla abonentów poruszających się z prędkością do 500 km/h. WLAN jest przeznaczony wyłącznie dla abonentów stacjonarnych, znajdujących się w zasięgu punktów dostępowych. Jako część oferty SMDS Lucent zapewnia integrację sieci WLAN z siecią UMTS, i to nie tylko pod względem rejestrowania się abonentów wyłącznie u jednego operatora (single point of billing), lecz także zapewnia możliwość nieprzerwanego przekazywania połączeń (roamingu) transmisji danych pomiędzy sieciami 3G i UMTS.

Lucent Technonologies już we wrześniu ubiegłego roku przeprowadził pomyślne próby roamingu z wykorzystaniem Mobile IP, jednego z najważniejszych standardów przyjętych przez grupę roboczą IETF (Internet Engineering Task Force). Standard ten pozwala na elastyczne przekazywanie połączeń pomiędzy technologiami 802.11 i 3G, co jest niezbędne do utrzymywania "stałych", bezprzewodowych połączeń internetowych o dużej szybkości transmisji. Wykorzystanie tej techniki stało się możliwe dzięki unikatowej architekturze sieci bezprzewodowej, opracowanej w Laboratoriach Bella.

Funkcja elastycznego roamingu połączeń pomiędzy sieciami 3G i WLAN jest integralnym elementem rozwiązań bezprzewodowej transmisji danych Lucenta. Kompleksowa oferta uwzględnia również potrzebę wspólnego rozliczania usług w sieciach 802.11 WLAN, 3G UMTS i CDMA2000 oraz jednoczesnego definiowania użytkowników w obu typach sieci.

O upowszechnianiu się hot spots u zachodnich sąsiadów mówi nasz comiesięczny felieton na str. 70.


TOP 200