FRAD czy inteligentne urządzenie brzegowe?

Kilka uwag o testach na łączach WAN

W warunkach laboratoryjnych wszystkie FRADy przesyłały nie skompresowane pliki danych przez FR na mniej więcej zbliżonych przepływnościach. Kiedy jednak została włączona kompresja danych na łączu 56 kb/s, Colorado Rapid łatwo zdystansował konkurentów dzięki efektywnie zaprogramowanemu schematowi kompresji.

Jednakże kompresja w ujęciu Ericsson Datacom Access, modelowana na algorytmie Stac LZS, zmusza użytkowników FRADów do użycia urządzeń tej firmy na obydwu końcach łącza WAN, bez jakiejkolwiek szansy na kompatybilności z innymi FRADami. Na wyższych przepływnościach, odpowiadających T-l/E-1, czas zużytkowany do kompresji pakietów danych przez każdy testowany FRAD wywoływał "korki" w łączu, co raczej nie jest zaskoczeniem.

Testy wykazały również, że urządzenia dobrze się skalują i że producenci nie przesadzają w podawaniu parametrów. Potwierdziły też zgodność wszystkich czterech urządzeń z RFC1490 i bardzo dobrą współpracę, jeśli tylko nie było kompresji danych. Urządzenia różnych dostawców skutecznie wymieniały między sobą ruch IPX, SNA i różne typy ruchu IP, wliczając w to protokoły ARP (Addrcss Resolution Protocol) oraz ICMP (Internet Control Message Protocol).

Zarządzanie

Łatwość zarządzania jest prawie tak ważna jak wydajność. Oprogramowanie ACT ACTView czyni zarządzanie i monitorowanie SDM-9350 i SDM-9400 wyjątkowo łatwe i atrakcyjne. W warunkach laboratoryjnych daje intuicyjny interfejs graficzny umożliwiający obserwowanie w czasie rzeczywistym funkcjonowania SNMP FRADów, a jeśli używa się OpenView, to kombinacja FRADów ACT i oprogramowania zarządzającego zapewnia łatwą penetrację całej sieci.

Wszystkie cztery FRADy można było konfigurować różnymi drogami: przez pojedynczy port, Telnet itp. Interfejs Telnet EtherFRAD F9200 był najprostszy i najłatwiejszy w użyciu, podczas gdy Telnet Colorado Rapid okazał się nieco skomplikowany, ale zrozumiały. Ericsson dostarcza wielu opcji konfiguracyjnych, wliczając w to filtrowanie danych w DLCI, które umożliwia zidentyfikowanie każdego PVC i przypisania odległym punktom właściwej szerokości pasma.

Wszystkie jednostki były wprawdzie wystarczająco proste w konfigurowaniu i łatwe w instalowaniu, ale wyróżnił się tu EtherFRAD. Łatwa i szybka instalacja oraz zdalne konfigurowanie (Telnet) predysponują to urządzenie do odległych punktów sieci, gdzie wizyta administratora należy do rzadkości. Zespół testujący zdumiał fakt, że wielofunkcyjne urządzenie można sprawnie skonfigurować na podstawie paru instrukcji telefonicznych. To jest właśnie ten rodzaj prostoty, którą zdobywa się po latach trudnych prób i badań, a który uzmysławia, dlaczego użytkownicy odchodzą od drogich połączeń punkt-punkt na rzecz Frame Relay.

Słowniczek

BECN (Backward Explicit Congestion Notification) - wskaźnik przeciążenia informujący nadawcę o spiętrzeniu w sieci. FRAD musi odpowiedzieć na ten sygnał zmniejszeniem szybkości transmisji, w przeciwnym razie DCE FR zacznie kasować ramki z DE = 1.

CIR (Committed Information Rate) - negocjowany wskaźnik przydziału pasma transmisyjnego, który jest w istocie gwarantowaną przepływnością minimalną. CIR jest określany dla każdego obwodu wirtualnego oddzielnie.

DCE (Data Circuit - terminating Equipment) FR - węzły po stronie sieci Frame Relay WAN, przeznaczone do synchronizacji i przełączania usług między urządzeniami DTE, teraz prawie wyłącznie przełączniki ramek.

DE (Discard Eligibility) - bit priorytetu ramki ustawiany przez urządzenia dostępowe. W ramkach mniej ważnych FRAD ustawia DE = 1 i takie ramki mogą być opóźniane przez DCE lub kasowane w okresie przeciążenia.

DLCI (Data-Link Connection Identifier) - identyfikatory w postaci numerów o lokalnym znaczeniu, po których rozpoznaje się połączenia logiczne w kanale multipleksowanym Frame Relay.

DTE (Data Terminal Equipment) FR - programowalne urządzenia dostępowe do sieci Frame Relay WAN spoza jej obrzeża: FRADy, terminale, komputery, routery, mosty czy multipleksery.

EA (Extended Address)- bit umożliwiający poszerzanie nagłówka, EA = 1 oznacza koniec ostatniego bajtu.

EIR (Excess Information Rate) - negocjowany wskaźnik powyżej CIR, w rzeczywistości nie gwarantowana przepływność maksymalna, której nie wolno przekroczyć.

FECN (Forward Explicit Congestion Notification) - wskaźnik przeciążenia informujący odbiorcę o spiętrzeniu w sieci.

FRAD (Frame Relay Access Device) - autonomiczne urządzenie dostępu do FR, wyposażone w jeden lub więcej portów szeregowych oraz przyłącza do sieci lokalnych. FRAD potrafi kapsułkować w ramki FR różne protokoły, jak np. BSC, SNA, X.25, asynchronicznych i sieci lokalnych IP oraz IPX, zarządzać kolejkami, priorytetami, segmentacją pakietów (przesyłanie głosu i danych) itp.

LMI (Local Management Interface) - interfejs zarządzania, który wnosi do FR: adresowanie globalne, obwód wirtualny LMI dla komunikatów i połączenia grupowe (multicasting). Jest to ważny mechanizm sygnalizacji.

PVC (Permanent Virtual Circuits) - stałe obwody wirtualne zestawiane na okres miesięcy czy lat, jak linie dzierżawione. Urządzenie wysyła swoje dane bez uruchamiania procedur sygnalizacyjnych.

Ramka Frame Relay - ramka powstała z rozwinięcia LAP-D (Link Access Protocol on D channel). Modyfikacja uwzględniła własności FR: pole adresu DLCI zastąpiło całe pole SAPI (Service Access Point Identifier) i część pola TEPI (Terminal End Point Identifier) bez 3 ostatnich bitów, które przypadły na BECN, FECN i DE. W takiej zmodyfikowanej strukturze LAP-D adresowanie FR przeprowadza się w polu DLCI, które liczy 10 bitów i nie starcza dla średnio skomplikowanej sieci miejskiej, a tym bardziej dla krajowej. Z tych względów podstawowy dwubajtowy nagłówek ramki FR można poszerzyć do 3 lub 4 bajtów.

SVC (Switched Mirtual Circuits) - przełączane obwody wirtualne, zestawiane i rozłączane na życzenie użytkownika, podobnie jak w telefonii. Ustalanie połączenia SVC rozpoczyna się sygnalizacją przez kanał D.

Te (Time commited) - interwał, po którym m.in. uśrednia się CIR i EIR w każdym obwodzie wirtualnym.

VoFR (Voice over Frame Relay) - przesyłanie pakietowanego głosu przez sieć FR, telefonia FR.


TOP 200