FRAD czy inteligentne urządzenie brzegowe?

FRADy a ruch SNA

Kapsułkowanie protokołów synchronicznych w protokół TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) jest głównie promowane przez producentów routerów. Do kapsułkowania strumieni SNA w ramki TCP/IP router wykorzystuje protokół DLSw (Data Link Switching) - RFC 1795 Data Link Switching: Switch-to-Switch Protocol AIW DLSw RIG: DLSw Closed Pages, DLSw Standard Version 1. Metoda daje zadowalające rezultaty, a jej słabsza strona ma źródło w niekompatybilności urządzeń pochodzących od różnych producentów. Kapsułkowanie IP, podobnie jak kapsułkowanie ANSI, nastręcza wiele kłopotów podczas uruchamiania i nie ma rozwiązanego m.in. problemu optymalnego wykorzystania pasma. Ponadto wymaga stosowania wydajnych routerów, co też nie jest zaletą.

Średnia długość nagłówka ramek RFC 1490 wynosi 16 bajtów, a DLSw o 40 bajtów więcej - 56. W dużych bankach, od 400 do 800 oddziałów, trzeba przesłać w ciągu godziny ok. 250 tys. jednostek SNA PIU (Path Information Units). Daje to w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy 250 000 x 40 bajtów x 8 = 640 mln bitów. Jeśli przepływność łączy wynosi 56 kb/s, to czas niezbędny do przesłania tylu dodatkowych bitów wyniesie ok. 11 428 s, czyli w zaokrągleniu 3,2 godziny. Jest to w istocie czas równoważny przestojowi.

Rozszerzenia zdefiniowane w FRF.3.1 umożliwiają wspieranie wszystkich typów topologii SNA: INN (Intermediate Network Node), BNN (Boundary Access Node), SNA Network Interconnect, APPN (Advanced Peer to Peer Network), HPR (High Performance Routing). RFC 1490 zapewnia pełną kompatybilność z urządzeniami sieci IBM. Od czasu wprowadzenia RFC 1490 BAN i BNN procesory czołowe IBM mogą być łączone z usługami FR różnych operatorów.

Duże korzyści daje wspomniane kapsułkowanie w wielkich sieciach SNA subarea lub APPN. RFC 1490, w przeciwieństwie do DLSw, umożliwia optymalne użytkowanie pasma FR. Przetwarzanie w wykonaniu FRADów z RFC 1490 jest znacznie efektywniejsze, gdyż ma wiele wspólnego z prostym przełączaniem w warstwie drugiej, podczas gdy DLSw sprowadza takie przetwarzanie do warstwy piątej - sesji DLSw. Każda sesja SNA wymaga dwu sesji TCP, po jednej w obydwu kierunkach. Zarządzanie sesjami TCP pochłania zasoby pamięci i absorbuje jednostkę centralną routerów, a zastosowanie wydajnego routera w punkcie centralnym jest niezbędne. RFC 1490 upraszcza też codzienne konfigurowanie i zarządzanie siecią, podczas gdy DLSw wymaga podwójnej wiedzy: dobrej znajomości SNA i TCP/IP.

Funkcja dial back-up

Znaczną większość FRADów z tabeli 2 charakteryzuje funkcja dial back-up, która pozwala utrzymywać pieczę nad połączonym punktem w sytuacji, kiedy zawiedzie łącze Frame Relay (awaria). Tylko 3 produkty nie udostępniają tej funkcji: AsyncFramer firmy HT Communications, 3609 MainStreet Packet Access Mux Newbridge i F200ip Nuera Communications. Najczęstsze rodzaje dial back-up to modem oraz ISDN. 3Com w OC NETBuilder 120 KF FRAD zaimplementował ponadto Switched-56. Należy się spodziewać, że rozwój połączeń SVC zdynamizuje metodykę odtwarzania połączeń. Uaktywnienie specjalnego portu dial back-up ISDN po uszkodzeniu PVC trwa nieco poniżej sekundy.

Frad w ruchu asynchromcznym

Ta bardzo stara, a zarazem najprostsza i skuteczna technologia komunikacji znajduje zastosowanie w wielu czynnościach sieciowych, wliczając w to konfigurowanie FRADów. Komunikację asynchroniczną wykorzystują też systemy alarmowe i monitorujące.

Producenci przewidzieli ruch asynchroniczny przez sieć FR do zdalnego asynchronicznego hosta. Kilku z nich wspiera Burroughs Poll/Select, a przeważająca część X.25.

BSC nadal nie odchodzi

FRAD czy inteligentne urządzenie brzegowe?

Rys. 3 Trzy przykłady zastosowań CSU/DSU

BSC (Binary Synchronous Communication) - protokół binarnej komunikacji synchronicznej - stał się technicznie przestarzały już prawie ćwierć wieku temu, kiedy IBM rozpoczął wprowadzanie urządzeń komunikujących się ze sobą za pomocą protokołu SNA/SDLC. Urządzenia opierające swoje działanie na BSC nie chcą jednak odejść. Jest to szczególnie widoczne w bankach, których terminale, a nawet kasy automatyczne nadal komunikują się za pośrednictwem tego protokołu.

Urządzenia BSC współpracują z IBM 3270, ale nie są kompatybilne z różnymi wersjami powstałymi przed narodzinami SNA. Wszystko to sprawia, że strumienie danych BSC są trudne do tłumaczenia. Ponadto BSC ma status częściowego standardu.

Czternastu z dwudziestu producentów FRADów zapewnia wsparcie dla strumienia danych protokołu BSC, interaktywny BSC 3270, tryb batch (printer) IBM 2780/3780 i BSC/RJE - zdalne wprowadzanie zadań. Wspierane są także specyficzne podzbiory BSC nie pochodzące od IBM, jak na przykład NCR BSC (przez Multi-Protocol Platform spółki Verilink Corp.). RJE (Remote Job Entry) to zapominany, ale nieraz bardzo przydatny protokół zdalnego wprowadzania zadań. Ponieważ był pożytecznym narzędziem komunikacji między mikrokomputerami a komputerem typu mainframe, niektórzy zwolennicy nie wykluczali jego powrotu. Jak widać, nie mylili się.

Analogowe interfejsy głos/faks

Producenci, którzy wyposażyli swoje FRADy w analogowe interfejsy głos/faks, wspierają trzy protokoły: E&M (Ear and Mouth) - przestarzały standard telefonicznego łącza czteroprzewodowego (dwie pary) lub sześcioprzewodowego (trzy pary, w tym jedna dla kontroli pozostałych), oraz dwa nowe: FXO (Foreign eXchange Office) i FXS (Foreign eXchange Station).


TOP 200