Ethernet na długim dystansie

Niecierpliwi producenci

Większość producentów sprzętu sieciowego czeka na moment, gdy IEEE zaakceptuje ostatecznie specyfikację Ethernet 10 Gb/s. Ale niektórzy wychodzą przed szereg.

Ethernet na długim dystansie

Rys.3 Enterasys stawia na Ethernet 10 Gb/s

Enterasys Networks (firma powstała na bazie Cabletron) poinformowała klientów, że jako pierwsza wprowadza do swojej oferty produkt obsługujący sieci Ethernet 10 Gb/s. Jest to 12-portowy przełącznik Gigabit Ethernet wyposażony w dodatkowy port rozszerzenia obsługujący sieci Ethernet 10 Gb/s. Przełącznik Matrix E1 przed wprowadzeniem na rynek przechodzi wymagające testy w Szwajcarii, w sieci obsługującej CERN (Europejskie Centrum Badań Nuklearnych). Przełącznik został zainstalowany w sieci szkieletowej, gdzie łączy ze sobą wydajne routery. Enterasys nie ujawnił, ile będzie kosztować przełącznik Matrix E1, ale wszystko wskazuje na to, że za dodatkowy port 10 G/s użytkownik będzie musiał zapłacić ok. 2000 USD. Pod koniec roku Enterasys zamierza wprowadzić do swojej oferty moduły obsługujące technologię Ethernet 10 Gb/s: w przełącznikach X-Pedition i Matrix E7.

Firma Nortel Networks zaprojektowała moduł wyposażony w dwa porty Ethernet 10 Gb/s, które można instalować w przełączniku Passport 8600. Przełącznik ten jest stosowany głównie w sieciach MAN, a moduł pojawi się w ofercie firmy Nortel na początku 2002 r. Cena modułu nie jest jeszcze znana.

Hewlett-Packard też przygotowuje się na nadejście ery 10 Gb/s. HP zademonstrował już interfejs pracujący z tą szybkością. Jest to karta, którą będzie można instalować w unixowym serwerze HP 9000 (klasa N). Karta, przygotowywana specjalnie dla HP przez firmę Nortel, wejdzie na rynek w połowie 2002 r. Interfejs ten będzie obsługiwać połączenia światłowodowe mające długość od 300 metrów do 40 kilometrów.

Przewiduje się, że karta znajdzie zastosowanie w silnych serwerach webowych dołączonych do wysoko wydajnych połączeń internetowych opartych na światłowodach. Kartą będą też zapewne zainteresowane centra przetwarzania danych, gdzie posłuży do sprzęgania serwerów HP 9000 z przełącznikami Ethernet 10 Gb/s. Innym możliwym zastosowaniem może być połączenie serwer-serwer, na przykład celem wykonywania kopii zapasowej danych.

Cisco przygotowała jednoportowy moduł Ethernet 10 Gb/s, przeznaczony dla optycznego przełącznika OSR 7600. Moduł znajdzie zastosowanie w sieciach MAN, gdzie może agregować wolniejsze połączenia oparte na technologii 1 Gb/s. Można też sobie wyobrazić sytuację, gdy moduł będzie wykorzystywany do obsługi sieci SAN (wymiana danych z siecią SAN przez połączenie IP). Jak zapewnia Cisco, moduł będzie dostępny za sześć miesięcy. Cena nie jest jeszcze znana.

Jedną z niewielu firm, które postanowiły podać cenę produktów 10 Gb/s, jest Foundry Networks: jednoportowa jednostka tej firmy ma kosztować 45 000 USD.

Na razie nie będą to tanie rozwiązania i na początku ceny zapewne skutecznie zniechęcą do przechodzenia na tę technologię. Wydaje się, że technologia Ethernet 10 Gb/s znajduje się obecnie w takiej sytuacji, w jakiej Ethernet 1 Gb/s była w 1997 r. Wtedy, gdy była to absolutna nowość, wielu użytkowników nie mogło uwierzyć, że interfejs 1 Gb/s jest tak drogi.

Specjaliści są zgodni co do jednego - na początku portami Ethernet 10 Gb/ będą zainteresowane głównie firmy telekomunikacyjne i usługodawcy internetowi. Dopiero w drugiej fazie technologia ta wkroczy śmielej do biznesu i do sieci przedsiębiorstw.


TOP 200