Ethernet na długim dystansie

IEEE kończy powoli prace nad standardem Ethernet 10 Gb/s. Oznacza to, że pakiety będą teraz przesyłane 10 razy szybciej. Ale to nie wszystko. Nowość polega też na tym, że Ethernet nie będzie się już kojarzyć wyłącznie z sieciami LAN, znajdując swoje miejsce w świecie sieci rozległych.

IEEE kończy powoli prace nad standardem Ethernet 10 Gb/s. Oznacza to, że pakiety będą teraz przesyłane 10 razy szybciej. Ale to nie wszystko. Nowość polega też na tym, że Ethernet nie będzie się już kojarzyć wyłącznie z sieciami LAN, znajdując swoje miejsce w świecie sieci rozległych.

Nowe metody przesyłania standardowych ramek Ethernet przez sieci metropolitarne (MAN) i rozległe (WAN) spowodują, że technologia Ethernet znajdzie zupełnie nowe zastosowania. Pojawią się aplikacje, których nie można było do tej pory wdrażać, ponieważ były albo bardzo kosztowne, albo wymagały przepustowości, jakich nie oferowały sieci rozległe.

Ethernet 10 Gb/s to nie tylko kolejna mutacja Ethernetu, ale zupełnie nowa jakość. Chociaż Ethernet 10 Gb/s może na pierwszy rzut oka wyglądać jak następne wcielenie znanej wszystkim technologii, to różnic jest sporo. Chodzi szczególnie o parametry oraz wymogi techniczne, takie jak: długości połączeń, rodzaje okablowania, architektura i systemy zarządzania.

Format i długość ramki takie same

Ethernet na długim dystansie

Rodzaje interfejsów stosowane w środowisku Ethernet 10 Gb/s

Ponieważ Ethernet 10 Gb/s jest kontynuacją wszystkich poprzednich odmian tej technologii (10 Mb/s, Fast Ethernet i Gigabit Ethernet), użytkownicy mogą spać spokojnie - poczynione przez nich inwestycje są bezpieczne i rewolucji nie będzie.

Takie wymogi jak minimalna (64 bajty) i maksymalna długość ramki (1518 bajtów) pozostają nie zmienione, co odnosi się też do formatu ramki Ethernet. Tak więc strumień ramek przesyłanych przez połączenie Ethernet 10 Gb/s nie będzie się niczym różnić od strumienia ramek transmitowanych przez połączenia oparte na poprzednich wersjach Ethernetu. A czego nie będzie w Ethernecie 10 Gb/s? Nie będzie na przykład funkcji QoS, dzięki której aplikacja mogła mieć pewność, że łącze będzie zawsze oferować usługi o określonej, gwarantowanej jakości. Nie znaczy to jednak, że administratorzy nie będą mogli wykorzystywać w tym środowisku sieciowym istniejących już funkcji QoS, takich jak Diff-Serv (Differentiated Services).

Co nowego?

Nowy Ethernet wprowadza wiele zmian do dwóch warstw modelu OSI - łącza danych i fizycznej. Pojawiają się nowe interfejsy, które będą obsługiwać połączenia MAN i WAN. Dodatkowo nowa specyfikacja zakłada, że pakiety będą przesyłane tylko w trybie dupleksu - wszystkie poprzednie wersje Ethernetu obsługiwały też półdupleks.

Inna zmiana, zapewne życzliwie przyjęta, polega na tym, że znika wsparcie dla automatycznego negocjowania szybkości łącza (specyfikacja 802.3ae). Rozwiązanie to miało w zamyśle jego twórców usprawnić pracę całego środowiska sieciowego, ale w praktyce sprawiało wiele kłopotów. Testowanie sieci będzie teraz łatwiejsze.

Największe zmiany szykują się w warstwie fizycznej. Nowy standard przewiduje dwa typy tej warstwy (PHY): LAN/PHY (obsługująca dane z szybkością 10 Gb/s) i WAN/PHY (obsługująca dane z szybkością 9,58464 Gb/s, czyli z taką samą jak technologia SONET OC-192).

IEEE postarała się o to, aby zintegrować w ramach nowego standardu w maksymalnie przezroczysty sposób dwie technologie: SONET/MAN i WAN. Chociaż standardowe sieci Ethernet MAN cieszą się wciąż dużą popularnością, to firmy telekomunikacyjne wykorzystują głównie technologię SONET (synchroniczne sieci optyczne - specyfikacja definiująca parametry światłowodów, ramki, sposób multipleksowania i generowania wiązek światła i hierarchię sygnałów optycznych). Rozwiązanie polegające na przesyłaniu ramek Ethernet przez sieci SONET przyczyni się do tego, że Ethernet wkroczy do środowisk MAN i WAN.

Aby rozwiązać problem wynikający z faktu, że interfejsy fizyczne LAN i WAN pracują z różnymi szybkościami, IEEE wbudował w warstwę MAC mechanizm spowalniający, który pozwala obniżyć szybkość pracy interfejsu WAN z 10 do 9,6 Gb/s. Następnie określony element warstwy fizycznej (chodzi o podwarstwę interfejsu WAN, czyli WIS - WAN Interface Sublayer) przejmuje obsługę ramek SONET, koduje i dekoduje dane oraz zarządza błędami. Podwarstwa WIS nie jest w stu procentach zgodna z interfejsem SONET, ale pracuje podobnie jak on, dzięki czemu interfejsy fizyczne LAN i WAN są kompatybilne.

Wynik jest taki, że przełączniki Ethernet wyposażone w interfejsy SONET (lub w pewne ich elementy, takie jak multipleksery add/drop, zawierające interfejsy Ethernet 10 Gb/s) mogą przesyłać pakiety Ethernet przez połączenia SONET/MAN i SONET/WAN z szybkością przewidzianą przez standard OC-192. Systemy zarządzające połączeniami SONET mogą identyfikować i monitorować ruch pakietów Ethernet zakodowanych w ramkach SONET, co jest doskonałym rozwiązaniem dla usługodawców internetowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200