Czy tylko UNIX lub NOVELL?

Wracając jeszcze raz do pytania postawionego w tytule, zamiast jednoznacznej odpowiedzi zamieszczonych zostanie kilka rad dla przyszłych użytkowników.

* Zawsze należy dokonać szczegółowej analizy wymagań, jakie powinien spełniać projektowany system użytkowy.

* Producenta systemu użytkowego należy wybierać w przetargu ofert sporządzonych na podstawie wniosków z analizy wymagań i zawierających szczegółowe propozycje rozwiązań aktualnych problemów oraz perspektywy rozwoju.

* Jeżeli nie ma konkretnych przeciwwskazań, lepiej wybrać rozwiązanie oparte o wielodostęp (oczywiście z możliwością rozbudowy sieci lokalnej), bo będzie to rozwiązanie tańsze. Należy starać się wybrać system dedykowany dla danej architektury sprzętowej. Warto zadbać o zgodność ze standardem POSIX, bo jest to rozwiązanie przyszłościowe.

* Upewnić się, że system operacyjny pozwala na komunikację z innymi systemami.

* Trzeba żądać analizy wydajnościowej komputerów tworzących system wykonawczy. Bardzo często producenci systemów użytkowych stosują prostą zasadę mechaniki: siła razy ramię. Przenosząc to na język informatyki: jeśli jest jakiś problem, to po prostu postawić mocniejszy komputer - klient i tak musi zapłacić.

* Nie należy przeceniać liczby dostępnych programów użytkowych dla danego systemu operacyjnego, gdyż w dobrze zrobionym systemie użytkowym i tak nie trzeba będzie z nich korzystać.

* Nie należy obawiać się systemu operacyjnego o mniejszej popularności. Najistotniejsze są jego możliwości, bo one dadzą znać o sobie w systemie użytkowym. Na normalnie funkcjonującym rynku zawsze znajdzie się wystarczająca liczba programistów mogących spełnić nasze wymagania.

* Nie ulegać demagogii argumentów w rodzaju: "przecież mój system użytkowy jest oparty o system operacyjny 'X'!".

Swoje rozważania zakończę cytatem z ulotki reklamowej firmy Infoservice: "...istnieją różne klasy samochodów... Czy szukając samochodu do niedzielnych wycieczek z rodziną przeglądasz oferty producentów samochodów ciężarowych?"


TOP 200