Czy tylko UNIX lub NOVELL?

Co z tych wszystkich uwag wynika przede wszystkim dla użytkownika?

Podstawowa rada: raczej nie należy kupować gotowych systemów użytkowych o uniwersalnym działaniu. Oczywiście, uwaga ta nie dotyczy programów ogólnego przeznaczenia np. edytorów.

Dobry system, tak jak dobry garnitur, zawsze powinien być "krojony na miarę".

Dopiero po dokładnym "zdjęciu miary", czyli analizie wymagań, producent systemu użytkowego może podjąć decyzje dotyczące sprzętu, systemu operacyjnego i oprogramowania użytkowego. Wtedy okaże się, że np. ze względu na silne uwarunkowania czasowe nie nadaje się system 'X', ze względu na konieczność obsługi terminali nie nadaje się system 'Y', zaś system 'Z' pociągnie za sobą koszty nie do przyjęcia dla użytkownika, itd. Bez takiej analizy skazani będziemy na twórców oprogramowania reklamujących się w stylu: "moje gotowe oprogramowanie użytkowe jest lepsze, bo działa w środowisku systemu operacyjnego 'X'".

Tylko wtedy, gdy reprezentujemy instytucję bliźniaczo podobną do wielu innych (np. urząd administracji terenowej), możemy uprościć analizę wymagań i zaryzykować instalację gotowego systemu użytkowego, pod warunkiem, że został on wszechstronnie sprawdzony przez instytucję-bliźniaka.

Tak więc problem wyboru właściwego systemu operacyjnego należy do użytkownika tylko o tyle, że decydując się na proponowane mu rozwiązanie i ponosząc jego koszty, powinien on mieć pełną świadomość tego wyboru (dla jego własnego dobra). A więc po kolei.

Analiza wymagań

nałożonych na system prowadzi w pierwszym rzędzie do określenia struktury funkcjonalnej i technicznej projektowanego systemu. W następstwie podejmowane są decyzje dotyczące wyposażenia sprzętowego systemu, przede wszystkim rodzaju komputerów. Z wyborem sprzętu komputerowego związany jest w zasadzie wybór systemu operacyjnego. Na wybór ten mają wpływ następujące czynniki:

  • rodzaj wybranych komputerów oraz ich wyposażenie sprzętowe (moc obliczeniowa, dostępna pamięć operacyjna i pamięci dyskowe, itp.)

  • wymagania wynikające ze struktury funkcjonalnej i technicznej systemu dotyczące uwarunkowań czasowych, rekonfigurowalności, przyszłych modyfikacji systemu, komunikacji między jego elementami, wielodostępu, pracy w sieci lokalnej i rozpraszania obliczeń, dedykowalności dla danej architektury sprzętowej oraz możliwości pracy elementów systemu w komputerach bezdyskowych

  • dostępność, popularność i prognozy rozwoju systemu operacyjnego

  • możliwość komunikowania się ze światem zewnętrznym (z innymi systemami)

  • dostępność specjalistów przygotowanych do tworzenia systemów użytkowych pracujących pod kontrolą danego systemu operacyjnego

  • koszt systemu.
Przeanalizujmy teraz niektóre wymagania wobec systemu użytkowego i wynikające z nich warunki, jakie powinien spełniać system operacyjny.

Warto zwrócić uwagę na termin: uwarunkowania czasowe. W potocznych opiniach kojarzy się je z reguły tylko z "klasycznymi" systemami sterowania (np. sterowanie lecącym pociskiem rakietowym) podczas, gdy dotyczy to praktycznie wszystkich dziedzin zastosowań (różnice dotyczą tylko żądanego czasu reakcji i wymagań środowiska, w którym system ma działać). E. Hehner w "Real-Time Programming" (1989) pisze, że "prawie wszystkie systemy komputerowe działają w ramach różnego rodzaju ograniczeń czasowych, z tym, że konsekwencje wynikające z opóźnionego (lub braku) zareagowania na zdarzenie zewnętrzne są zdecydowanie większe dla systemów określanych mianem czasu rzeczywistego". Jakie to może mieć znaczenie dla systemów np. wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem, które nie są uważane za "uwarunkowane czasowo"? Dla przykładu, takie, żeby użytkownik pracujący na terminalu systemu wielodostępnego nie czekał zbyt długo na odpowiedź po naciśnięciu klawisza (szczególnie, gdy przy okienku stoi zniecierpliwiony klient).

Innym ważnym aspektem jest dedykowalność. Cecha ta odnosi się do systemu operacyjnego, który został zaprojektowany dla konkretnej architektury sprzętowej, co gwarantuje najlepsze wykorzystanie sprzętu, a co za tym idzie - maksymalną wydajność przyszłego systemu użytkowego.

Istotną cechą systemu operacyjnego jest również rozszerzalność: aby nasz system użytkowy mógł rosnąć z naszymi potrzebami - od pojedynczego stanowiska, poprzez wielodostępne instalacje terminalowe, aż do skomplikowanych instalacji sieciowo-wielodostępnych, czy wręcz do instalacji o zasięgu globalnym.


TOP 200