Co pokazał CeBIT

Atak z Finlandii

Kolejna bombą CeBIT-u był GSM. Jeśli ktoś na targach ubrany był w garnitur, a na dodatek mówił po niemiecku, to było prawie pewne, że w jego kieszeni znajduje się telefon komórkowy GSM. Telefonia standardu GSM rozwija się w Niemczech od kilku lat w zawrotnym tempie. Korzystają z tego liczni producenci sprzętu, którzy zaprezentowali dziesiątki nowych modeli telefonów. Jednak tylko niektóre rozwiązania znacząco się wyróżniały. Nowymi graczami na rynku GSM okazały się m.in. Philips, Sony i Panasonic. O kilka lat doświadczeń wyprzedzają ich jednak Motorola, Ericsson i Nokia. Ta ostatnia zaprezentowała na CeBIT-cie największy przebój w dziedzinie telefonii komórkowej. Nokia 9000 była chyba najszerzej reklamowanym produktem wystawionym na targach. Telefon komórkowy jest jednocześnie prostym notatnikiem i terminalem Internetu. Ma wbudowany wyświetlacz oraz malutką klawiaturę, dzięki którym można bezpośrednio z telefonu nawigować po World Wide Web czy też łączyć się z odległymi serwerami (funkcja Telnet). Ponadto oferuje on użytkownikom możliwość wysyłania i odbierania faksów, poczty elektronicznej i krótkich komunikatów GSM. Wbudowany w telefon Organizer zawiera książkę adresową, kalendarz i prosty edytor tekstów. Nokia 9000 pracuje w oparciu o procesor klasy Intel 386 i system operacyjny GeoWorks. Czas nieprzerwanej pracy to dwie godziny - w trybie oszczędzania energii telefon wytrzymuje do 30 godz. Ważąca 397 g Nokia 9000 dostępna będzie w sprzedaży od sierpnia br., a jej cena wynosić będzie 2100 USD.

Podkupili fachowców

Na groźnego rywala Nokii wyrasta Philips, który zainwestował już ponad miliard franków francuskich w budowę swojego oddziału i fabryki telefonów cyfrowych w Le Mans we Francji. Aby zasilić swój dział telekomunikacyjny, firma "podkupiła" wielu specjalistów konkurencji. "W ciągu pięciu lat chcemy znaleźć się w pierwszej trójce producentów GSM" - mówi Mike McTighe, dyrektor działu komunikacyjnego Philipsa i eks-pracownik Motoroli. Oznacza to, że Philips musiałby pobić któregoś ze swoich największych konkurentów - Ericssona, Motorolę lub Nokię.

Philips zaprezentował linię aparatów GSM o nazwie Fizz. Liczy ona siedem modeli, które mogą być dostarczane w jednym z 12 kolorów - jest to nawiązanie do znanej linii Flare firmy Motorola, której premiera odbyła się na zeszłorocznym CeBIT-cie. Atutem telefonów Fizz ma być nie niska cena lecz gwarancja wymiany telefonu w ciągu 24 godz., jeśli tylko popsuje się on w ciągu pierwszych 12 miesięcy użytkowania.

Swój pierwszy telefon GSM zaprezentowała też Sony. Telefon CMD-Z1 to urządzenie wielkości karty kredytowej, które oprócz przeprowadzania rozmów oferuje także możliwość nagrywania 20-sekundowych komunikatów. Dzięki litowej baterii urządzenie wytrzymuje do 80 godz. bez doładowania akumulatorów i pozwala na 3 godziny rozmowy. CMD-Z1 dostępny będzie w październiku w cenie 350-750 USD. Ciekawe rozwiązanie zaprezentowała też Motorola - telefon StarTAC, który jest niewiele większy od pagera.

Świat ATM

Dużym zainteresowaniem podczas targów CeBIT cieszył się pawilon, w którym produkty swoje wystawiało konsorcjum ATM World. W jego skład wchodzą 22 firmy rozwijające technologię Asynchronous Transfer Mode, m.in.: Cabletron, Cisco, 3Com, Digital Equipment, Fibronics, Philips oraz NEC.

Produkty wymienionych firm można było obejrzeć podczas pracy dzięki specjalnie skonstruowanej na czas trwania targów sieci ATM. Według przedstawicieli konsorcjum, technologia ta, po kilku latach rozwijania, jest już w pełni gotowa do wdrażania w firmach wymagających dużych przepustowości i prędkości przesyłania danych.

Na potwierdzenie tych słów podczas CeBIT-u ogłoszono, że już w przyszłym miesiącu 43 ośrodki naukowe na terenie Niemiec podłączone zostaną łączami 34 Mbps do sieci ATM o przepustowości 155 Mbps. Sieć ta będzie obsługiwała cały dotychczasowy ruch generowany przez uczelnie i zapewniała komunikację za pośrednictwem protokołów X.25 i IP na bazie ATM.

Pracownicy centrum EANTC (European Advanced Networking Test Center) z Politechniki Berlińskiej przeprowadzili testy na targowej sieci ATM trwające tydzień, które miały wykazać wady i zalety najnowocześniejszych urządzeń ATM. "Przez ostatni rok poczyniono ogromny krok naprzód w rozwoju ATM" - stwierdził Helmut Almus, dyrektor EANTC. Przedstawiciele ATM World prezentowali między innymi rozwiązania emulacji sieci LAN zgodne ze standardem LAN Emulation 1.0, umożliwiające routing pakietów Token Ring i Ethernet poprzez sieci ATM. Zgodność ze standardem oznacza, że nabywcy takich urządzeń nie muszą dokonywać żadnych modyfikacji w wykorzystywanych sieciach Token Ring i Ethernet. Aplikacje uruchamiane w zestawionej sieci ATM obejmowały takie dziedziny, jak wideokonferencje oraz telefonię głosową. Cała sieć zarządzana była przez oprogramowanie HP OpenView, które pozwalało obejrzeć stan każdego urządzenia pracującego w sieci.


TOP 200