Co pokazał CeBIT

O popularności języka Java świadczy chociażby to, że firma Symantec tyle samo uwagi poświęciła premierze popularnego Norton Commandera w wersji 5.0 dla Windows 95, co nowemu zupełnie nieznanemu produktowi Symantec Cafe for Windows. Ten ostatni jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym do tworzenia appletów i aplikacji dla WWW, przeznaczonym dla Windows 95 i Windows NT.

W Hanowerze przedstawiciele Novella zapowiedzieli, że firma będzie licencjonować od Sun Microsystems język Java, który ma być zaimplementowany w systemie operacyjnym NetWare. Informacja ta została potwierdzona przez Roberta Frankenberga, prezesa firmy, na odbywającej się w tym samym czasie w USA konferencji programistów Novella - Brainshare. Ponadto firma będzie licencjonowć od Open Market Inc. technologię służącą do przeprowadzania transakcji przez Internet.

"Platforma sprzętowa powinna być dostarczana użytkownikowi razem z oprogramowaniem do obsługi Internetu" - stwierdził Buell Duncan, wiceprezes IBM EMEA, ogłaszając, że serwery PC, AS/400 i System 390 będą sprzedawane razem z gotowymi rozwiązaniami dla Internetu. Wśród tych rozwiązań znajduje się Web Server 400 - komputer klasy IBM AS/400 wraz z oprogramowaniem, umożliwiającym stworzenie serwera WWW. Serwery PC IBM będą sprzedawane wraz z oprogramowaniem serwera WWW Microsoftu.

Wyse Technology zorganizowała w Hanowerze europejską premierę terminala Winterm - taniego urządzenia służącego do wgrywania i uruchamiania aplikacji dla Windows 3.11, 95 i NT z serwerów LAN lub z Internetu. Jak podkreślał Jeff McNaught, dyrektor Wyse, Winterm jest obecnie jedyną alternatywą dla tradycyjnych PC - ponieważ, w przeciwieństwie do terminali Suna i Oracle'a - nie wymaga wyspecjalizowanego oprogramowania.

Telekomunikacja

"Komputery PC pozwalają łączyć dorobek przemysłu telekomunikacyjnego i informatycznego" - powiedział w Hanowerze Corrado Passera, dyrektor oddziału PC Olivetti Computers SpA. Nie wiadomo czy to właśnie komputerom PC należy zawdzięczać rozwój rynku teleinformatycznego, w każdym razie prawdą jest, że firmy telekomunikacyjne oferują coraz częściej produkty informatyczne, natomiast firmy komputerowe coraz bardziej zainteresowane są ekspansją na tereny dotychczas zarezerwowane wyłącznie dla koncernów telekomunikacyjnych. Jak podkreślają analitycy zajmujący się tą problematyką, przeszkodą na drodze dalszej globalnej symbiozy obu przemysłów, szczególnie w Europie, jest monopolizacja rynku telekomunikacyjnego.

Olivetti, prezentujący na targach komórkowe modemy, jest pierwszym we Włoszech prywatnym dostawcą telefonii komórkowej GSM. Podczas CeBIT-u koncern ujawnił plany dotyczące obsługi telefonicznych połączeń długodystansowych we Włoszech. Byłby wówczas pierwszą firmą prywatną na Płw. Apenińskim, która złamała monopol państwowego przedsiębiorstwa w zakresie tradycyjnej telefonii. Przedsięwzięcie organizowane jest przez spółkę Infostrada, będącą joint venture z Bell Atlantic, France Telecom, Deutsche Telekom i Sprint.

Oczekiwaną w Hanowerze nowością miało być oprogramowanie IBM, umożliwiające dwustronne prowadzenie rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym przez Internet. Mimo iż są tacy, którzy twierdzą, że widzieli to oprogramowanie, przez kilka dni nie było ono dostępne na stoisku IBM. Jedyny człowiek, który odpowiadał za prezentację Internet Phone IBM, wyjechał w połowie targów do Anglii i prawdopodobnie oprogramowanie zabrał ze sobą. Wiadomo jednak, że Net Phone ma być wkrótce preinstalowane na komputerach PC IBM, a także stać się integralną częścią nowej wersji systemu OS/2 Warp. Podobne produkty oferuje już na rynku kilku producentów oprogramowania. Firma Quarterdeck ogłosiła porozumienie z producentem procesorów Advanced Micro Devices (AMD), dotyczące wspólnego opracowania kart dźwiękowych wykorzystujących w pełni zalety oprogramowania WebTalk Quarterdecka do prowadzenia rozmów telefonicznych przez Internet oraz nowych procesorów InterWave zajmujących się obróbką dźwięku.

Jak twierdzą przedstawiciele Quarterdecka, firma przechodzi obecnie proces przekształcania z firmy oferującej programy narzędziowe w dostawcę rozwiązań programistycznych dla sieci globalnej. Do końca dekady dwie trzecie produktów Quarterdecka ma być związane z WWW. Już w kwietniu br. kalifornijska firma ma uruchomić elektroniczny dom towarowy, w którym będzie można przeprowadzić bezpiecznie transakcje poprzez WWW. Quarterdeck pracuje jednocześnie nad stworzeniem opartej na WWW platformy, pozwalającej współdzielić oraz wspólnie pracować nad dokumentami, prowadzić dyskusje i tablice ogłoszeń, a także organizować wideokonferencje. Platforma ta umożliwiać będzie także tworzenie interaktywnych gier dostępnych poprzez WWW. " Dostrzegam w tym dużo pieniędzy" - twierdzi Gaston Bastiaens, prezes Quarterdecka. - " Netscape rozdaje za darmo oprogramowanie klienckie, Microsoft darowuje serwer. Na czym można zarobić? Na wartości dodanej w postaci usług".


TOP 200