Bilet do wygody

Kolejną bolączką związaną z funkcjonowaniem kart miejskich jest ich późniejsza obsługa przez mieszkańców - przede wszystkim doładowywanie nowych biletów. Automaty biletowe to na ulicach polskich miast wciąż jeszcze bardziej egzotyczna ciekawostka niż powszechnie funkcjonujące rozwiązanie. Rodzi to różne niedogodności. "Proszę sobie wyobrazić cudzoziemca, który pierwszy raz w życiu próbuje wejść do metra w Warszawie. Widzi bramki, więc odruchowo szuka automatu do sprzedaży biletów" - mówi Piotr Krukowski.

Automaty biletowe zaczęły się pojawiać w Warszawie na większa skalę od niedawna i dopiero pod koniec bieżącego roku ma być w mieście około stu takich urządzeń. Dużo lepiej z tym wyzwaniem poradził sobie Kraków, który za 7,5 mln zł kupił w 2007 r. 60 takich maszyn, a następnie rozmieścił je na popularnych przystankach.

Znacznym sukcesem warszawskiego rozwiązania jest jednak jego integracja z legitymacjami studenckimi, co było pozytywnym przykładem dla innych ośrodków akademickich. Obecnie studenci uczelni w takich miastach jak właśnie Warszawa, Poznań czy Kraków nie muszą nosić już w portfelu kilku kart, bo na dokumencie wystawianym przez uczelnie może być zakodowany także bilet.

W kierunku integracji

Miastom, szczególnie tym największym, trudno byłoby dziś zawrócić z raz obranej drogi: integracji jak największej liczby usług na jednym kawałku plastiku. I choć wdrożenie najciekawszych funkcji, w tym e-portmonetki, się opóźnia, to już dziś miliony mieszkańców Polski korzystają z zalety wygodnego i bezpiecznego płacenia za bilety lub za parkowanie.

Bilety i karty

Karty miejskie w Polsce (obsługa transportu publicznego i płatnego parkowania):

1. Warszawska Karta Miejska (od 2001 r.)

2. Krakowska Karta Miejska (od 2005 r.)

3. Rybnicka Karta Miejska (od 2006 r.)

4. Wrocławska Karta Miejska (termin wdrożenia nieznany)

5. Śląska Karta Usług Publicznych (termin wdrożenia nieznany)

Wybrane bilety elektroniczne (bez dodatkowych funkcji, jednak z możliwością ich wprowadzenia w przyszłości):

1. Komkarta w Poznaniu (od 2003 r.)

2. E-karta w Wałbrzychu (od 2004 r.)

3. Gdańska Karta Miejska (od 2006 r.)

4. Suwalska Karta Miejska (od 2007 r.)

5. Częstochowska Karta Miejska (od 2008 r.)

Źródło: Zestawienie Piotra Krukowskiego


TOP 200