Backup - nowe możliwości, nowe wyzwania

Problem, na jaki napotykają użytkownicy (zwłaszcza w dużych organizacjach), polega na tym, że wiele systemów składowania danych nie potrafi współdzielić dużych systemów dyskowych. Można dane backupować na dysk, ale problem pojawia się, gdy trzeba współdzielić ten dysk między wieloma serwerami składowania. Wiele rozwiązań do backupu nadal nie daje takiej możliwości, zwłaszcza dotyczy to dysków łączonych przez Fibre Channel.

Backup - nowe możliwości, nowe wyzwania

Poziomy ochrony i technologie

Problem współdzielenia rozwiązuje wprowadzenie technologii VTL (Virtual Tape Library), gdzie dysk jest prezentowany jako taśma magnetyczna, którą narzędzia backupu już od dawna potrafią obsłużyć i współdzielić. Korzystając z tego rozwiązania można współdzielić duże systemy dyskowe między wieloma serwerami. Ponadto, użytkownicy przyzwyczajeni już do interfejsu "taśmowego" łatwiej przejdą do składowania dyskowego.

Polecamy Pamięci masowe i ukryte koszty eksplozji danych

VTL to system oparty na dyskach, który emuluje technologię taśm magnetycznych. Pozwala to na instalowanie go bez większych problemów w działających już środowiskach składowania i z minimalnymi zakłóceniami w ich funkcjonowaniu. Oprogramowanie do deduplikacji, dostępne w niektórych rozwiązaniach VTL, zmniejsza koszty składowania danych, zapewniając przechowywanie tylko unikatowych bloków danych.

Inne podejście to tworzenie współdzielonych dysków docelowych IDT (Intelligent Disk Target). Dostawcy systemów IDT zakładają, że najlepszym sposobem prezentowania systemu dyskowego systemowi składowania danych jest użycie protokółów NFS i CIFS. Pozwalają one na łatwe udostępnianie pamięci wielu serwerom. Jednak zarówno dostawcy VTL, jak i IDT mają fundamentalny problem: koszt dysku uzasadnia jego użycie zazwyczaj tylko w charakterze urządzenia pośredniczącego (etapowego) - pojedyncze, nocne backupy są zapamiętywane na dysku i następnie szybko przenoszone na taśmę. Aby zapamiętywać więcej kopii bezpieczeństwa na dysku, trzeba skorzystać z deduplikacji.

Polecamy Efektywny backup - to jest możliwe!

Użycie dysku jako podstawowego miejsca składowania może także pomóc w pełnym odtworzeniu dużej bazy danych, ponieważ zagregowana wydajność systemu dyskowego łatwo może zapewnić krótszy czas RTO (Recovery Time Objective).

Backup w środowisku wirtualnym

Wirtualizacja serwera i konsolidacja centrum danych uwydatniają potrzebę modernizacji systemów backupów i odtwarzania danych. Wirtualizacja w szczególny sposób wpływa na proces składowania i wymusza zrewidowanie podejścia do niego. Problemy pojawiające się przy tym, to konsumpcja zasobów i efektywność.

Wykonanie pełnej kopii danych wymaga olbrzymich zasobów: cykli CPU, pamięci, transmisji we/wy. Jednoczesne uruchomienie backupów kilku maszyn wirtualnych na jednym serwerze fizycznym może zająć wszystkie jego dostępne zasoby.

Kolejnym problemem jest możliwość odzyskiwania danych w zwirtualizowanym środowisku. W pewnych sytuacjach może być konieczne odtworzenie całej wirtualnej maszyny, ale w większości przypadków wystarcza odtworzenie utraconego pliku lub uszkodzonej aplikacji. Tego rodzaju precyzji najczęściej brakuje.

Dostawcy rozwiązań backupu wyposażają swoje oprogramowanie w nowe możliwości, dostosowane do środowisk wirtualnych. Są one wprowadzane głównie do produktów przechwytywania i odtwarzania danych na dyskach. Jednocześnie organizacje modernizujące swoje systemy backupu często wycofują się z rozwiązań taśmowych, przechodząc na składowanie oparte na dyskach.

Obecna generacja dyskowych backupów dla przedsiębiorstw wykorzystuje techniki, takie jak: deduplikacja danych, kopie migawkowe, replikacje heterogeniczne i składowanie w czasie rzeczywistym. Ostatnia technika, inaczej określana jako ciągła ochrona danych CDP (Continous Data Protection), polega na przechwytywaniu każdej zmiany dokonanej w pliku, przy tym prowadzony jest rejestr takich zmian poprzez "stemplowanie" je datownikiem i umożliwienie inicjowania odtwarzania z dowolnego punktu. Oznacza to, że serwer może zostać odtworzony do stanu tuż sprzed awarii - bez utraty danych. Możliwość odtwarzania danych z dysku istotnie skraca ten proces i zmienia sposób działania organizacji i nie tylko samego działu IT, ale także użytkownika końcowego, który samodzielnie może wrócić do starszej wersji pliku, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Inna technika składowania oparta na dysku, polega na wykorzystaniu migawek stanu macierzy dyskowych jako elementu systemu składowania i schematu odtwarzania.


TOP 200