Aaaby sprzedać serwer

Koncepcja ta wynika, oczywiście, z dążenia AMD do poprawienia pozycji na rynku serwerów x86 zdominowanym przez Intela, ale jest to krok interesujący i potencjalnie bardzo korzystny dla użytkowników.

Układy Opteron 6000 są przeznaczone dla serwerów średniej i wysokiej klasy, w których najważniejszym parametrem jest wydajność. Natomiast pod koniec czerwca br. AMD zaprezentowała kolejną serię 4- i 6-rdzeniowych układów Opteron 4000 (Lisbon) dla serwerów jedno- lub dwuprocesorowych. W tym segmencie AMD stara się zdecydowanie konkurować ceną. Bo można zauważyć, że najtańsze modele Opteron 4000 są pierwszymi na rynku procesorami serwerowymi, które odbiorców OEM kosztują poniżej 100 USD (99 USD w partiach 1000 sztuk).

Producenci sprzętu zdają sobie sprawę, że okres kryzysu i spowolnienia gospodarczego wydaje się zanikać, ale wielu użytkowników wciąż jest pod dużą presją minimalizacji kosztów i inwestycji. Dlatego też intensywnie szukają możliwości uatrakcyjnienia swojej oferty dla potencjalnych odbiorców przy utrzymaniu poziomu zysków i obrotów. Ma to wpływ m.in. na architekturę serwerów, która jest jednym z elementów mających istotny wpływ na całkowity koszt infrastruktury. Następuje systematyczna popularyzacja serwerów kasetowych.

Klasyczna architektura stelażowa to w praktyce zestaw niezależnych serwerów z dodatkowymi, zainstalowanymi w 19" szafie przełącznikami, które sterują przepływem danych między komputerami, pamięciami masowymi i systemami zewnętrznymi. W efekcie, typowa szafa o wysokości 42U umożliwia instalację do maks. 40 serwerów.

Rosnąca popularność architektury kasetowej wynika z jej znacznie bardziej zintegrowanej konstrukcji, która umożliwia eliminację powtarzających się standardowych elementów serwerów, takich jak zasilacze, systemy chłodzenia, interfejsy I/O, pamięci masowe, i zastąpienie ich elementami wspólnymi, zintegrowanymi w obudowie.

Tego typu rozwiązanie może być bardzo efektywne w systemach, gdzie wykorzystywanych jest wiele serwerów. Jest też względnie łatwe w dopasowaniu do wymagań użytkownika, bo moduły serwerowe, przełącznikowe lub pamięci masowych mogą być instalowane niezależnie, tworząc optymalną do zastosowań i względnie łatwą w modyfikacji konfigurację.

Kariera PCIe

Szeregowy protokół PCIe (PCI Express) to obecnie podstawowy standard, który umożliwia komunikację między systemem hosta (procesor i chipset) a zewnętrznymi lub zainstalowanymi na płycie głównej serwera urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak układy graficzne, interfejsy sieciowe, kontrolery pamięci masowej itp.

PCIe jest rozszerzeniem klasycznego protokołu PCI wykorzystywanego od początku lat 90. ub. wieku, który w najnowszej, szeregowej wersji nie tylko zapewnia wyższą wydajność, ale również integralność danych, możliwość kontroli jakości usług QoS oraz skalowania systemu.


TOP 200