Aaaby sprzedać serwer

Szybsze procesory, bardziej pojemna pamięć, większa przepustowość interfejsów I/O to naturalny kierunek rozwoju technologii serwerowych, do którego wszyscy się przyzwyczaili. Ale te ilościowe zmiany powodują, że po pewnym czasie następują istotne modyfikacje jakościowe, zmieniające sposób i możliwości wykorzystania infrastruktury IT w praktycznych zastosowaniach.

Wprowadzone w tym roku nowe generacje procesorów serwerowych Intel Westmere i AMD Magny-Cours "mogą zasadniczo zmienić sposób, w jaki są obecnie postrzegane technologie IT" - uważa Paul Venezia z amerykańskiego "InfoWorld".

Warto przypomnieć, że kontrolery domeny Windows Active Directory jeszcze nie tak dawno wymagały własnego dedykowanego serwera, a Microsoft Exchange był uważany za aplikację klasy korporacyjnej. Obecnie oprogramowanie to może być uruchamiane jako jedna z wirtualnych maszyn wykorzystujących średniej klasy serwer. A wymagania sprzętowe - nawet aplikacji, takich jak SAP - stają się obecnie niewielkie w porównaniu z możliwościami oferowanymi przez nowe generacje wielordzeniowych procesorów i wykorzystujących je serwerów. Za rosnącą mocą przetwarzania nadąża też postęp w dziedzinie pamięci masowych i przepustowości interfejsów I/O. Systematycznie wzrasta pojemność napędów dyskowych, jak również ich wydajność, m.in. dzięki popularyzacji pamięci SSD. A wraz z publikacją kolejnego standardu Ethernet o przepustowości 40/100 Gb/s otwiera się perspektywa zastosowań zewnętrznych interfejsów o wyższej niż dotąd przepustowości.

Co więc w najbliższych latach będzie miało największy wpływ na kierunek rozwoju systemów IT? Wydaje się, że przede wszystkim oprogramowanie. Można oczekiwać pojawiania się kolejnych programów, które będą w stanie wykorzystać moc przetwarzania serwerów i zaoferować nową jakość lub funkcje. Zapewne nie wszystkie okażą się praktyczne i przydatne, ale przynajmniej niektóre innowacje zrobią karierę.

Nowe aplikacje

Nowym aplikacjom sprzyja nie tylko ogólny wzrost wydajności serwerów, ale czasami również wprowadzenie nowych innowacyjnych technologii. Dobrym przykładem może tu być zestaw instrukcji AES-NI wprowadzony w układach Intel Westmere-EP. Te sprzętowe mechanizmy umożliwiają ponad 400-proc. zwiększenie wydajności szyfrowania AES, bez potrzeby stosowania dodatkowych układów lub zmniejszenia wydajności serwera. W praktyce otwiera to drogę do masowego wdrożenia nowych, łatwych w użyciu rozwiązań do zabezpieczania danych, a zaawansowane szyfrowanie informacji może stać się standardem niewymagającym wdrażania dodatkowych systemów w serwerze - oczywiście pod warunkiem, że mechanizmy szyfrowania/deszyfrowania danych staną się elementem popularnych aplikacji.

Aaaby sprzedać serwer
Wzrost liczby rdzeni CPU stwarza też możliwość popularyzacji rozwiązań, takich jak software’owy RAID. Inaczej niż obecnie, system taki może w praktyce nie mieć żadnego negatywnego wpływu na wydajność serwera, bo do jego obsługi wystarczy przeznaczyć jeden z nadmiarowych układów CPU w serwerze dysponującym kilkudziesięcioma rdzeniami obliczeniowymi. A już obecnie standardowy komputer 2-procesorowy z układami Opteron 6000 może zawierać nawet 24 jednostki CPU, a 4-procesorowy blisko 50.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200