802.11n - miniprzewodnik dla kupujących

Czym kierować się przy wyborze rozwiązania dla przedsiębiorstwa?

Jeżeli firma realizuje bezprzewodowe połączenia w warstwie dostępowej, wykorzystuje aplikacje absorbujące duże zasoby sieciowe lub po prostu potrzebuje wysokiej przepustowości, zapewne rozważa przejście na infrastrukturę bezprzewodową opartą na 802.11n. Produkty są już gotowe do wykorzystania, zapewniając odpowiednią elastyczność i wydajność. Pozostaje więc odpowiedź na pytanie, jak wybrać i implementować wskazaną technologię możliwie najefektywniej?

Jeżeli już wiemy, że potrzebujemy technologii 802.11n, kolejnym krokiem będzie wybór produktu oraz dostawcy rozwiązania, co może być dość skomplikowanym procesem. Istnieją znaczące różnice między produktami różnych dostawców w zakresie solidności wykonania, pojemności, elastyczności oraz zarządzania. Na początek koniecznie należy rozgraniczyć produkty przeznaczone do zastosowań domowych, od rozwiązań dla firm. Te pierwsze zazwyczaj są integrowane w routerach. Natomiast rozwiązania dla firm są oferowane kompleksowo, w postaci zestawów zawierających punkty dostępowe, kontrolery, mechanizmy bezpieczeństwa itp. Wybierając rozwiązanie dla firmy, warto rozważyć każdą prawdopodobną sytuację, nawet problemy z redundancją kontrolerów.

Jak wspomniano wcześniej, istnieją znaczące różnice w technologiach antenowych, co zdecydowanie wpływa na zachowanie urządzeń. Niestety, tylko część producentów określa, jak wiele strumieni MIMO jest jednocześnie wykorzystywanych. Innym ważnym czynnikiem jest maksymalna szybkość transmisji. Wielu dostawców nie wskazuje, czy pracują wykorzystując kanał 20 MHz, czy 40 MHz. Jest to bardzo istotny parametr, ponieważ określa przepustowość oraz liczbę dostępnych kanałów. Przed decyzją o zakupie warto zapoznać się z takimi szczegółami.

Istnieją także zasadnicze różnice w rozwiązaniach aplikacji zarządzających urządzeniami standardu 802.11n. Narzędzia administracyjne dostarczane z systemem bardzo często mogą być niewystarczające. W takim przypadku warto zdecydować się na aplikacje od dostawców niezależnych. Takie aplikacje są również rekomendowane jako mechanizmy bezpieczeństwa w sieci bezprzewodowej.

802.11n - miniprzewodnik dla kupujących

Wpływ parametru SNR

Wdrożenie 802.11n oznacza także konieczność wzmocnienia infrastruktury bezpieczeństwa. Dostępne są systemy wykrywania intruzów dedykowane rozwiązaniom 802.11n, ale jednak większość została stworzona do obsługi standardu 802.11a/b/g. Oznacza to, że organizacje, instalując rozwiązania 802.11n, powinny zaktualizować te systemy niezwłocznie po wykryciu sieci 802.11n w środowisku bezprzewodowym. Umożliwi to lepsze monitorowanie wrogich punktów dostępowych oraz sieci zestawiających połączenia bezpośrednie.

Kolejnym krokiem będzie przejrzenie aktualnej infrastruktury sieci przewodowej i jej przydatności do pracy ze standardem 802.11n. Warto ostrożnie spojrzeć na zapotrzebowanie energetyczne, ponieważ wiele punktów dostępowych 802.11n nie będzie obsługiwało PoE (Power over Ethernet). Powoli sytuacja zmienia się, ale i tak wymaga to zapewnienia odpowiedniego zapasu mocy na przełączniku. Warto także sprawdzić pojemność sieci przewodowej i gotowość na przyjęcie nowego standardu bezprzewodowego. Większość punktów dostępowych 802.11a/b/g jest przyłączona poprzez Ethernet 100 Mb/s. Standard 802.11n pozwala tworzyć połączenia o przepustowości większej niż oferuje FastEthernet. Zaistnieje więc konieczność aktualizacji części sieci do infrastruktury Gigabit Ethernet.

Gdy już dojdzie do tworzenia strategii migracji, warto pamiętać o komputerach przenośnych. Nie wszystkie z nich są wyposażane w karty typu N. Oznacza to konieczność zakupu zewnętrznych adapterów.

W przypadku budowy infrastruktury 802.11n w firmie, warto zapytać producenta o możliwość rozwoju produktu. Grupy robocze kontynuują prace nad takimi elementami, jak: sieci kratowe (802.11s), zarządzanie (802.11v), ochrona ramek zarządzających (802.11w) czy strumieniowe wideo (802.11aa). Warto sprawdzić, czy producent zakłada możliwość aktualizacji produktów 802.11n do przyjęcia nowych standardów.


TOP 200