802.11n - miniprzewodnik dla kupujących

Sprzedaż i promowanie rozwiązań 802.11n może już ruszyć na dobre. Standard jest gotowy, Wi-Fi Alliance zapewnia o jego wstecznej kompatybilności, wydajność urządzeń opartych na wstępnych specyfikacjach jest imponująca, a ceny zarówno infrastruktury, jak i kart klienckich są bardziej niż rozsądne. Jednak zróżnicowanie technologiczne sprzętu 802.11n stanowi problem przy wyborze rozwiązania. Urządzenia 802.11 wykorzystują wiele technik radiowych (łączenie kanałów, formowanie wiązki, różne typy MIMO itp.), które nie do końca są rozpoznawalne przez potencjalnych użytkowników.

Dobór odpowiednich parametrów gwarantuje nie tylko poprawną pracę rozwiązania w określonych warunkach, lecz także uzyskanie odpowiedniej wydajności. Warto jednak pamiętać, że zupełnie innymi kryteriami należy kierować się przy wyborze rozwiązań dla domu, a innymi - szukając rozwiązania dla przedsiębiorstw. Najważniejsze kwestie to: wybór częstotliwości pracy, analiza wykorzystywanych mechanizmów w torze radiowym oraz elementy integrujące rozwiązania 802.11n z istniejącą infrastrukturą.

Jak wybrać częstotliwość pracy?

Większość sieci bezprzewodowych działa obecnie w paśmie 2,4 GHz. Standard 802.11b/g zaprojektowano do współpracy jedynie z tą częstotliwością. Ułatwiało to wybór rozwiązania, ponieważ kolejne udoskonalenia standardów bezprzewodowych wykorzystywały dobrze znaną częstotliwość. Pojawienie się technologii 802.11a wprowadziło możliwość wykorzystania częstotliwości 5 GHz w ramach rozwiązań Wi-Fi. Adaptacja tej technologii w strukturach sieci dostępowych była jednak mocno ograniczona. Przyczyną była słaba dostępność sprzętu klienckiego 5 GHz, który można było instalować w komputerach przenośnych lub stacjonarnych. Ten rynek został zdominowany przez urządzenia klienckie pracujące w paśmie 2,4 GHz. Standard 802.11n wprowadził zupełnie odmienne spojrzenie na omawiane zagadnienie. Nowa specyfikacja umożliwiła wykorzystanie częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz.

802.11n - miniprzewodnik dla kupujących

Technologie antenowe stosowane w 802.11n

Aby wybrać odpowiednią częstotliwość dla standardu 802.11n, należy rozważyć wady i zalety rozwiązań 2,4 GHz oraz 5 GHz w odniesieniu do konkretnego środowiska. Warto też zapoznać się z regulacjami prawnymi panującymi w kraju, w którym planujemy wdrożenie. Praktycznie w każdym miejscu na świecie istnieje możliwość wykorzystania legalnie - bez konieczności rezerwacji zarówno częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Należy jednak pamiętać, że lokalnie mogą obowiązywać specyficzne obostrzenia, powodujące konieczność zminimalizowania parametrów pracy, wpływających m.in. na zasięg oraz wydajność.

Rozważając parametry wydajność/przepustowość, znacznie lepsze efekty uzyskamy, wdrażając rozwiązania 802.11n w paśmie 5 GHz. Uzyskanie maksymalnych parametrów jest możliwe dzięki opcjonalnemu wykorzystaniu kanału o szerokości 40 MHz w paśmie 5 GHz. Firma analityczna Farpoint Group utrzymuje wprost, że 802.11n powinno być wdrażane wyłącznie w paśmie 5 GHz w przypadku większości aplikacji. Warto odnotować, że ze względu na właściwości propagacyjne częstotliwości 5 GHz, konieczne będzie zapewnienie znacznie większej liczby punktów dostępowych do pokrycia zasięgiem określonego terenu, niż ma to miejsce w przypadku częstotliwości 2,4 GHz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200