10 największych błędów biznesowych branży IT

10. Niewykorzystany potencjał usług internetowych CompuServe

Większość witryn tworzonych dziś wedle tzw. idei Web 2.0 to połączenie interaktywnych serwisów opartych na społecznościach z treściami dostarczanymi przez użytkowników. Ponad 15 lat temu na podobnych zasadach funkcjonowały serwisu firmy CompuServe.

Na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia ten pierwszy, tak duży amerykański dostawca usług internetowych, dysponował wszystkim za co wiele firm dzisiaj działających w sektorze usług online zapłaciłoby każde pieniądze. Ogromna rzesza wiernych użytkowników, szeroka wiedza na temat ich zachowań i zainteresowań oraz niebagatelny bagaż doświadczeń z osobna mogły być źródłem ogromnego sukcesu CompuServe w rodzącym się świecie witryn Web 2.0. Potencjał ten pozostał jednak niewykorzystany.

CompuServe nie przetrwał konkurencji z firmą America Online i w 1997 roku został przez nią kupiony. Stało się to początkiem końca działalności CompuServe. W czerwcu br. władze koncernu AOL podjęły bowiem decyzję o wyłączeniu ostatnich usług internetowych wywodzących się z CompuServe.

Zobacz również:

  • Trendy technologiczne 2024 według AWS

Opracowanie na podstawie "The 10 Stupidest Tech Company Blunders".

Jak wyglądałby dzisiejszy rynek IT gdyby wspomniane historie potoczyły się inaczej? Czy Microsoft stałby się gigantem branży bez kontraktu z IBM, a Apple utrzymał bez środków z Redmod? Jak wyglądałby dziś Internet z Open Text Web Index zamiast Google? Zachęcamy do dyskusji!


TOP 200