Windows, Mac i Linux

  • Wiesław Pawłowicz,

Niemniej sytuacja powoli się zmienia, bo do użytkowników Windows wciąż docierają informacje o nowych możliwościach Mac OS lub Linuxa, a jednocześnie pojawia się niepewność, jak szybko będą rosły wymagania sprzętowe systemów Microsoftu i czy w długiej perspektywie nie okaże się to zbyt dużą barierą finansową. Dlatego też zwiększa się liczba użytkowników, którzy choć nie decydują się na pełną migrację, to zaczynają rozważać Mac OS lub Linuxa jako wartą uwzględnienia alternatywę, która niekoniecznie ma od razu zastąpić środowisko Windows, ale może być jego uzupełnieniem. Do pojawienia się tego typu wątpliwości przyczyniła się przede wszystkim Vista.

Mac OS X

Tom Yager z Infoworld uważa, że najnowsza wersja Mac OS X Leopard (10.5) jest najlepszym z obecnie dostępnych systemów operacyjnych. A Galen Gruman z tego samego amerykańskiego czasopisma mówi, że liczba notebooków MacBook Pro, którą widzi na różnego typu konferencjach w rękach menedżerów i dyrektorów technicznych IT rośnie systematycznie, choć jest to tylko subiektywna opinia, bo brak danych, jaki jest rzeczywisty udział komputerów Apple w zastosowaniach biznesowych.

W USA, użytkownicy biznesowi, którzy zdecydowali się na wykorzystanie platformy Mac jako podstawy systemu IT w ich przedsiębiorstwach podkreślają, że sprzęt komputerowy jest z reguły lepiej zaprojektowany niż podobnej klasy, kosztujące tyle samo, urządzenia przeznaczone do obsługi Windows, ryzyko związane z zagrożeniami dla bezpieczeństwa jest mniejsze, a liczba narzędzi klasy korporacyjnej wspomagających zarządzanie systemem jest większa niż początkowo się spodziewali.

Nie ulega wątpliwości, że dla użytkowników, którzy chcieliby rozważyć możliwość migracji na platformę Apple, kluczowym narzędziem jest maszyna wirtualna pozwalająca na uruchamianie Windows i aplikacji dla tego systemu. Takie możliwości oferują obecnie Parallels Desktop 3.0 i VMware Fusion. Należy jednak pamiętać, że choć komputery Apple i Mac OS z reguły są zgodne z większością standardowych urządzeń peryferyjnych i nie brakuje im odpowiednich sterowników, to integracja z korporacyjnymi systemami zarządzania i aplikacjami ERP nie jest już taka łatwa i prosta. Pod tym względem trzeba zachować ostrożność i dobrze przeanalizować sytuację.

Linux

Linux jest atrakcyjną alternatywą dla użytkowników mających wiedzę i umiejętności techniczne. Na masowym rynku ta desktopowa wersja systemu Unix z reguły zniechęca przeciętnych odbiorców, bo wciąż mają oni problemy z dostępnością odpowiednich sterowników dla sprzętu, potrzebnych im aplikacji. Zarzuty dotyczące wymagań przy konfiguracji interfejsu użytkownika dotyczą starszych wersji tego systemu.