Sektor e-Zdrowia – nowe wyzwania dla przedsiębiorstw

Jeżeli chcemy wdrożyć systemy IT w szpitalu lub - ogólnie mówiąc - placówce ochrony zdrowia, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych i unikalnych dla tego segmentu rynku czynników.

Najważniejszym z nich są uwarunkowania prawne. Istnieje co najmniej kilka ustaw i regulacji prawnych, które musimy spełnić, jeśli zamierzamy wdrożyć i korzystać z systemu IT w ochronie zdrowia. Aktualne przepisy i rozporządzenia powodują, że mamy klarowną, jasną sytuację, która determinuje jakie rozwiązania od strony funkcjonalnej powinny być wdrażane. Warto posłuchać w tym temacie ekspertów, którzy wzięli udział w ostatnim eSeminarium "Nowe rozwiązania w zarządzaniu bazami danych w służbie zdrowia". Dowiemy się, jakie wymogi trzeba spełniać, jeśli chodzi o bezpieczne przetwarzanie danych, a co za tym idzie - poznamy kierunki, w jakich systemy IT w ochronie zdrowia są obecnie rozwijane.

Porządek prawny

Choć wymogów jest sporo, na rynku mamy już porządek prawny. Szczególnie warto zapoznać się z rekomendacjami z Centrum e-Zdrowia (CEZ), ponieważ są tam szczegółowo określone wszelkie wymogi, jakie systemy IT powinny spełniać, by działać w sektorze ochrony zdrowia.

Ważne jest np. to, że nie musimy już powielać danych pacjenta. Są one widziane już w wielu systemach i oferowana jest dobra integracja tych danych. Jak przekonują eksperci, systemy IT osiągnęły już pewien stopień dojrzałości i poziomu zaawansowania.

Ciągle jednak istnieją wyzwania, przed którymi stoją organizacje działające na tym rynku, np. w zakresie wymiany dokumentacji medycznej między podmiotami. Biorąc pod uwagę, że od 1 lipca br. będzie wprowadzony obowiązek raportowania zdarzeń medycznych, w tym elektronicznej dokumentacji medycznej, warto zapoznać się z poradami i informacjami z naszego eSeminarium.

Poza uwarunkowaniami prawnymi i technologicznymi, poznamy również kierunki rozwoju systemów (w tym platform regionalnych), jak również dodatkowe szczegóły o e-usługach, w tym telemedycynie. Eksperci dzielą się również wiedzą w zakresie architektury przetwarzania danych, mobilności i modelów przetwarzania danych (repozytoria lokalne, chmura publiczna i hybrydowa).

Więcej na te tematy w "Nowe rozwiązania w zarządzaniu bazami danych w służbie zdrowia. Kierunki i wyzwania związane z informatyzacją służby zdrowia w Polsce", z ekspertami z HPE oraz Qumulo.

Sektor e-Zdrowia – nowe wyzwania dla przedsiębiorstw