Niedoceniana infrastruktura

  • Michał Witkowski,

Rozplanowanie przestrzeni

Sposób rozmieszczenia szaf w centrum danych czy serwerowni będzie miał wpływ nie tylko na efektywne wykorzystanie powierzchni, ale także na skuteczność systemu odprowadzania ciepła. Na ogół orientujemy się ile i jaki sprzęt zamierzamy umieścić w szafie, nieco trudniej jednak jest wyobrazić sobie te elementy w rackach.

W rozplanowaniu pomieszczenia warto wspomóc się oprogramowaniem.

Niektórzy radzą sobie z tym za pomocą Excela, użyteczny może okazać się też program Visio. Na rynku jest również wiele płatnych i bezpłatnych narzędzi. Są też narzędzia dostępne online. Przykładem może być Ausrack ID (www.brdatasystems.com.au/ausrackid.html), pozwalający prosto i szybko zwizualizować standardową pojedynczą szafę.

Apetyt na energię

O ile koszty nabycia serwerów obniżają się, o tyle zdecydowanie nie można tego niestety powiedzieć o kosztach ich zasilania i chłodzenia, które w ostatnich latach znacznie wzrosły. Z badań Uptime Institute wynika, że zaledwie 40% zimnego powietrza chłodzi urządzenia. Owo utracone 60% (bypass airflow) miesza się z gorącym powietrzem wydmuchiwanym przez urządzenia, uciekając traktami kabli, szparami pod szafami itp.

Dodatkowe wentylatory, umieszczane wewnątrz jako zajmujące 1U panele bądź na szafie, mogą pomóc w odprowadzeniu z niej nadmiaru ciepła.

Skoro aż tak wiele tracimy, warto pokusić się o oszczędności.

Być może w serwerowni wciąż podłączone są urządzenia telekomunikacyjne operatora, z którego usług już nie korzystamy? Może któryś dział poprosił jakiś czas temu o zainstalowanie testowo serwera, a projekt, na którego potrzeby był ten serwer, już dawno się zakończył? Dobry administrator powinien dysponować wykazem urządzeń umieszczonych w szafach wraz z listą realizowanych przez nie zadań. Wówczas urządzenia, które generują tylko hałas i ciepło, nie powinny pozostać niezauważone.

Warto zaznaczyć, że nie w całej serwerowni musi być zimno. Zwróćmy uwagę czy zimne powietrze trafia tam, skąd pobierają je poszczególne szafy i czy niepotrzebnie nie chłodzimy tzw. gorących stref. Wszystkie niewykorzystane miejsca montażowe powinny być zaślepione, czasami pomocne mogą się okazać boczne przegrody z tyłu szaf. Sprawdźmy, czy trakty techniczne łączące serwerownię z innymi pomieszczeniami są dobrze uszczelnione, a także inne miejsca - szczególnie wyloty z szaf do kabli.

Serwerownia w pigułce

1. Szafa: szersza/głębsza oznacza więcej miejsca - może warto się o to pokusić? Pamiętajmy o użytecznych akcesoriach (cokoły, półki, kółka, organizatory...).

2. Przepływ powietrza:rzędy szaf powinny stać frontami do siebie. Niewykorzystane miejsca winny zostać zaślepione. Nie należy chłodzić stref gorących, trzeba natomiast bezwzględnie unikać mieszania zimnego powietrza

z gorącym.

3. Szyny montażowe: wyraźne oznaczenia kolejnych miejsc montażowych (U) znacznie ułatwią instalację urządzeń.

4. Uziemienie: szyny montażowe przewodzą prąd i pozwalają na

uziemienie instalowanych urządzeń. Nie zapomnijmy podłączyć szaf do uziemienia budynku.

5. Okablowanie w szafach:

warto stosować różne kolory kabli i korzystać z odpowiednich organizatorów. Wpłynie na szybkość ewentualnych interwencji i efektywność odprowadzania ciepła. Nie zapomnijmy o pewnym zapasie (gniazd zasilania i portów w przełącznikach) na przyszłość.

6. Dostęp do urządzeń: zbyt liczne zamki, zabezpieczenia, złącza wymagające użycia narzędzi ograniczają dostęp do sprzętu.

7. Bezpieczeństwo: ochrona przed przedostaniem się ognia, gaszenie

gazami obojętnymi (najlepiej wczesne wykrywanie ognia z gaszeniem na poziomie szaf), detekcja wody i innych parametrów, ochrona przed dostępem osób niepowołanych.

8. Monitoring wideo: ważny i coraz popularniejszy element w systemach fizycznego zabezpieczania obiektów, w tym infrastruktury IT. Warto zainwestować w kamery IP.