Niedoceniana infrastruktura

  • Michał Witkowski,

Dodatki i akcesoria, rozplanowanie wnętrza

Przy wyborze szaf warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju udogodnienia.

Możliwość szybkiego demontażu drzwi i paneli znacznie ułatwi dostęp do montowanych urządzeń. Dobrze jeśli drzwi dadzą się odwrócić i zamontować z drugiej strony. Dzielone (tzw. francuskie) tylne drzwi zapewnią dodatkowe miejsce z tyłu szafy, gdzie zwykle jest bardzo ciasno.

Nie ma nic gorszego niż plątanina kabli. Utrudnia nie tylko ich identyfikację czy dostęp do urządzeń, lecz także ogranicza przepływ powietrza. Pamiętajmy o przewidzeniu miejsca na organizatory - na jeden, dwa panele krosownicze powinien przypaść jeden organizator kabli. Światłowody wymagają delikatniejszego podejścia niż kable miedziane i użyte do nich organizatory powinny mieć odpowiednio wyprofilowane uchwyty. Zastosowanie przepustów szczotkowych na kable u dołu szafy pozwoli na swobodny dopływ powietrza, ograniczając jednocześnie zasysanie kurzu.

Korzystanie z różnych kolorów kabli dla różnych typów sieci (np. jeden kolor dla DMZ, inny dla LAN, jeszcze inny dla kolejnej podsieci) ułatwi identyfikację portów i podłączanie kolejnych urządzeń.

Zajmujący 1U składany panel LCD z klawiaturą i touchpadem będzie zo wygodnym akcesorium, które w połączeniu z „tradycyjnym” KVM obsłuży zawartość kilku szaf.

Listwy zasilające dobrze jest instalować z tyłu szafy w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko przypadkowego odłączenia urządzenia. Zarówno w przypadku zasilania, jak i podłączeń logicznych warto zostawić ok. dziesięcioprocentowy zapas na późniejszą rekonfigurację wnętrza szafy.

Dodatkową przestrzeń u dołu szafy możemy sobie zapewnić, wykorzystując cokoły. Montowane do nich (bądź wysuwane z nich) podesty pozwolą zapewnić większą stabilizację w trakcie instalacji czy demontażu urządzeń.

Akcesoria nieprzystosowane do instalacji w szafach serwerowych można umieszczać, korzystając z montowanych na szynach półek. Dodatkowe wentylatory, umieszczane wewnątrz jako zajmujące 1U panele bądź na szafie, mogą pomóc w odprowadzeniu z niej nadmiaru ciepła.

Należy pamiętać, że każde niewykorzystane miejsce montażowe powinno zostać wypełnione panelem zaślepiającym. Zostawienie otwartych przestrzeni w szafie spowoduje mieszanie się zimnego powietrza z ciepłym i mocno obniży efektywność odprowadzenia ciepła od urządzeń.

Zestaw składający się z klawiatury, standardowego monitora i myszy byłby trudny do zmieszczenia w szafie instalacyjnej, ale zajmujący 1U składany panel LCD z klawiaturą i touchpadem będzie z pewnością bardzo wygodnym akcesorium, które w połączeniu z "tradycyjnym" KVM z powodzeniem obsłuży zawartość kilku szaf.