Czy stracisz pracę przez ChatGPT? OpenAI przeprowadza ankietę

  • Grzegorz Kubera,

OpenAI chce wiedzieć, jaki jest "ekonomiczny wpływ" ChatGPT na nasze życie. Przeprowadza więc ankietę, by dowiedzieć się jak ludzie postrzegają najnowszą sztuczną inteligencję.

ChatGPT a ekonomiczny wpływ na nasze życie / Fot. rawpixel, Freepik.com

OpenAI twierdzi, że chce lepiej zrozumieć, w jaki sposób ChatGPT może wpłynąć na pracowników i ich nastroje.

W sieci nie brakuje pytań o to, czy ChatGPT zastąpi pracę umysłową i wiele zawodów. OpenAI przeprowadza natomiast ankietę wśród użytkowników na temat "wpływu ekonomicznego" tej technologii.

Zobacz również:

Jak podaje organizacja w swoim komunikacie na temat badania:

"Chcemy porozmawiać z większą liczbą użytkowników z różnych zawodów o tym, jak korzystanie z ChatGPT wpływa na ich pracę. Dane zebrane podczas tego badania pomogą naukowcom lepiej zrozumieć ekonomiczny wpływ ChatGPT na jednostki i pracowników".

OpenAI dodaje, że ma nadzieję wykorzystać zebrane spostrzeżenia, aby ChatGPT i inne systemy oparte na sztucznej inteligencji "mogły być bezpiecznie rozwijane i wdrażane w gospodarce".

Ankieta o wykorzytanie ChatGPT w codziennej pracy

W ankiecie OpenAI pyta użytkowników o wykonywany zawód, a także o różne sposoby dotychczasowego użytkowania ChatGPT-3 - zwłaszcza w kontekście pracy.

Dwa opcjonalne pytania na końcu ankiety brzmią: "Jaka była ostatnia rzecz, w której ChatGPT pomógł ci podczas pracy?" oraz "Wybraź sobie, że właśnie zatrudniłeś nowego współpracownika. Poinstruuj go, jak ma korzystać z ChatGPT, aby otrzymał taki wynik, jaki opisałeś powyżej".

W ankiecie nie ma pytania wprost o to, czy AI zastąpi czyjąś pracę. To jednak w pełni zrozumiałe - OpenAI chciało uniknąć kontrowersji i krytyki. Wiemy natomiast, że ChatGPT jest na tyle rozbudowany i skuteczny, że może zdawać egzaminy, pisać artykuły, tworzyć oferty marketingowe, podsumowywać złożone tematy, a nawet debugować kod programistyczny oraz pisać nowy kod dla poszczególnych funkcji (wszystko to oczywiście z różnym skutkiem i zdarzają się błędy).

Choć chatbot OpenAI nie jest doskonały, wielu specjalistów już teraz korzysta z niego na co dzień. Z badania przeprowadzonego przez Fishbowl wynika, że 27% pracujących profesjonalistów korzystało już z chatbota ChatGPT-3, aby ten pomógł im wykonywać poszczególne zadania.

Dla jednych najnowsze narzędzie wydaje się świetnym asystentem do pracy i rozwiązaniem, które zwiększa produktywność. Dla innych to z kolei zagrożenie i postrzegają ChatGPT jako coś, co w przyszłości odbierze im możliwości zarobku. W wywiadzie dla Forbesa Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, powiedział że bardziej rozbudowane AI mogłyby pewnego dnia "złamać kapitalizm", ale przekonywał, że ta technologia mogłaby pojawić się dopiero w dalekiej przyszłości.

Obecnie Microsoft integruje ChatGPT w swoich usługach, w tym w wyszukiwarce Bing. Google z kolei wprowadzi w ciągu najbliższych tygodni asystenta Bard do swojej wyszukiwarki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com