ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONFERENCJI SCRUM EXPERIENCE DAY 2019!

SCRUM EXPERIENCE DAY 2019 to jedyna tego typu konferencja, poświęcona praktycznemu zastosowaniu Scrum w polskich organizacjach. Blisko 40 prelegentów dzielących się doświadczeniem z własnych organizacji, różnorodna formuła, warsztaty oraz 3 ścieżki tematyczne: Team Focus, Process Management i Agile HR. Na konferencji pokażemy dobre praktyki, antywzorce, projekty, które nie wyszły i te, które osiągnęły sukces. Wyjdź z wiedzą, którą od razu wykorzystasz w swoich codziennych scrumowych zmaganiach!

 

100% doświadczeń praktyków – 0% suchej teorii
Doświadcz Scrum na SCRUM EXPERIENCE DAY 2019!

FOTOGALERIA

POKAŻEMY DOŚWIADCZENIA PRAKTYKÓW Z FIRM:

PROGRAM KONFERENCJI

08.30–09.00

Rejestracja uczestników, poranna kawa, networking.

09.00–09.10

Rozpoczęcie konferencji.

09.10–09.40

Droga ku Zwinności w naprawdę dużej skali – jak przygotować zespoły i od czego zacząć?

Na przykładzie transformacji Agile PKO Banku Polskiego opowiem w jaki sposób nasza organizacja, będąc w tak dużej skali, podeszła do tematu stosując nowatorskie działania na wielu płaszczyznach funkcjonowania rozległej i złożonej organizacji. Droga ku zwinności w naszym przypadku związana jest z kilkoma kluczowymi zagadnieniami, których odpowiednie zastosowanie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu…

Karol Krawiec Karol Krawiec, Head of Agile, Dyrektor Biura Transformacji Cyfrowej, PKO Bank Polski
09.40–10.30

Power speech: Jak budować zaufanie w zespole. Zwinność w komunikacji.

Zaufanie zaczyna się od spójności intencji, słów i czynów. Ale...bardzo często źle dobrane słowa przysłaniają dobre intencje, a niezrozumiany przekaz prowadzi do niewłaściwych czynów. Jak pracować ze słowami, żeby nas rozumiano, słuchano i chciano z nami pracować? O słuchaniu właśnie, o rozumieniu logiki i intencji i o małych krokach do rzeczy wielkich - słów kilka.

Jerzy Zientkowski Jerzy Zientkowski, Mówca inspiracyjny, autor, mentor i trener
10.30–11.00

Przerwa na kawę i herbatę. Networking.

Team Focus
11.00–11.20

Wspieranie zespołów w samoorganizacji na przykładzie eksperymentu Kolektywu w RASP.

Czym jest organizacja turkusowa i czy jest sens wprowadzać ją w korporacji? Czy i jak zmienia się codzienna praca Scrum Mastera? Jakie wyzwania stają przed zespołami, programistami, managerami i biznesem podczas transformacji? W warszawskim oddziale DreamLabu ponad rok temu został założony Kolektyw - eksperymentalny sposób przeniesienia samoorganizacji na poziom Działu IT. W naszym wystąpieniu opowiemy o trudnościach, na jakie natrafiliśmy. Pokażemy, jak zmieniało się nasze podejście do problemów i odpowiemy, dlaczego wciąż chcemy ten eksperyment kontynuować.

Jan Bieńkowski Jan Bieńkowski, Director of Software Development, DreamLab, Ringier Axel Springer Polska
Barbara Lech-Wołodźko Barbara Lech-Wołodźko, Scrum Master/Agile Coach, DreamLab, Ringier Axel Springer Polska
Process Management
11.00–11.20

Mapowanie historyjek: Tajna broń w walce z rosnącym zakresem projektu.

Jak zapanować nad ciągle rozszerzającym się zakresem projektu? Co zrobić gdy Product Owner jest niedoświadczony, nie ma spójnej wizji produktu i daje zespołowi sprzeczne informacje? Na przykładzie jednego z projektów z mojego portfolio pokażę jak mapowanie historyjek w połowie projektu pozwoliło na sprecyzowanie produktu i zapewniło wspólny język dla PO i Zespołu. Postaram się Was przekonać, że to narzędzie może być wykorzystywane nie tylko do tworzenia produktu na początku projektu.

Aleksandra Pyta Aleksandra Pyta, Senior Project Manager & Team Leader, Netguru
Agile HR
11.00–11.20

Twój zespół jako rekruter marzeń. O roli samoorganizacji i leadera agile'owego w procesie rekrutacji.

Proces rekrutacji w większości dużych firm wygląda bardzo podobnie: CV – przedstawiciel HR – przełożony – decyzja. Podejście sprawdzone, ale obarczone pewnymi bolączkami. Dlatego przy budowie zespołu Agile Coach’ów w ING postanowiliśmy spróbować z czymś innym – włączyć zespół w rekrutację. W trakcie prelekcji opowiem co dokładnie zrobiliśmy i jaki miało to wpływ na nasz zespół, szefa i samych kandydatów.  Czy wszystko przebiegało perfekcyjnie? Oczywiście, że nie – i tymi doświadczeniami też chcę się z Wami podzielić.

Karol Krupnik Karol Krupnik, Agile Coach, ING Bank Śląski
Warsztaty
11.00–13.00

Warsztat (11:00-12:00 - GRUPA I): Wspieranie zespołów w zwinnym wymiarze.

W firmie Ericsson pracuję od ponad trzech lat jako Agile Coach. Podczas swojej pracy spotykałem się z różnymi problemami, np. współpraca z osobami konfliktowymi w zespole, praca nad osobami, które wnoszą niską wartość do produktu (low-performing), czy problemem odpowiedzialności produktowej poszczególnych członków zespołu: „To nie moja sprawa, ja się tym nie zajmuję”. Warsztat będzie dla uczestników okazją, aby spojrzeć na zespół jako na ludzi, którzy mają potencjał, aby tworzyć wartość i zacząć go wspierać na głębszym poziomie – na poziomie wartości - inspirując ich do kierowania się wartościami scrumowymi; na poziomie tożsamości – budując w niech poczucie, kim są jako zespół oraz na poziomie misji oraz wizji budując świadomość wartości, jaką wnoszą do produktu. Świadomość różnych poziomów wsparcia, jakie mogę dać zespołowi, dało mi narzędzia do radzenia sobie z problemami, jakie napotykam w swojej codziennej pracy z zespołami. Podczas warsztatów podzielę się, jakie narzędzia stosuję, ale również chcę, aby to była okazja do wspólnego dzielenia się swoim doświadczeniem. Chcę, aby warsztat był dla nas inspiracją, jak budować zespół, któremu zależy.

Ze względu na interaktywny charakter warsztatu, liczba miejsc jest ograniczona do 10 osób.

Kryteria zapisów na warsztaty: Organizator nie prowadzi zapisów na sesje warsztatowe przed wydarzeniem. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń w czasie trwania konferencji, w ramach limitów miejsc znajdujących się w opisie warsztatów.

Zbigniew Jędrzejewski Zbigniew Jędrzejewski, Agile Coach/Scrum Master, Ericsson
11.20–11.40

Źródła motywacji w zespołach scrumowych, dlaczego warto wspierać pracę Scrum Mastera?

Jako zespół Agile Coach-ów w dużej, globalnej firmie stanęliśmy przed sytuacją, w której do odniesienia sukcesu wyjątkowo potrzebowaliśmy skutecznej inicjatywy członków zespołu. Jednak skąd bierze się inicjatywa? Dobrze mieć ją pod ręką gdy jest potrzebna... Dzięki wspólnemu działaniu grupy Scrum Masterów odnaleźliśmy źródła motywacji w zespołach Scrumowych. Nauczyliśmy się jak dbać o motywację i w konsekwencji uzyskać cenną inicjatywę i aktywność naszych najlepszych specjalistów. Doświadczenia te okazały się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę". W czasie prelekcji podzielę się z Wami wynikami pracy ze źródłami motywacji a także poznacie opinie zebrane przy pomocy ankiety przeprowadzonej wśród specjalistów z innych firm.

Paweł Olejnik Paweł Olejnik, Scrum Master, Trener Agile
11.20–11.40

Scrum - przyjaciel czy wróg menadżera?

Scrum Guide nic nie wspomina o menadżerze zespołu. To nie oznacza, że w mBanku ich wszystkich zwolniliśmy - paru zostało ;-) Podczas naszej prelekcji opowiemy, jak  kiedyś u nas wyglądała ta rola, jak wygląda teraz, a co chcemy osiągnąć. I oczywiście jak wiele nauczyliśmy z naszych błędów.

Bartosz Janowski Bartosz Janowski, Leader of Agile Coach Team, mBank
Agnieszka Lidak Agnieszka Lidak, Scrum Master/Agile Coach, mBank
11.20–11.40

Dlaczego (czasem) warto zdjąć miarę u krawca?

Rynek szkoleń pełen jest gotowych rozwiązań, które pozwalają zdobywać czy rozwijać potrzebne w organizacji kompetencje. Trudno jednak w komercyjnych propozycjach znaleźć zgrabny pakiet uszyty na miarę dla konkretnej firmy. Ustalone pół roku wcześniej z firmą szkoleniową programy szybko się dezaktualizują i nie zawsze elastycznie się negocjują. Kiedy do tego wszystkiego dodamy nowe w organizacji role: Product Owner i Scrum Master oraz założymy, że organizacja chce inwestować w ich rozwój - zapotrzebowanie ilościowe i jakościowe na różne szkolenia rośnie... Jak firma może poradzić sobie z tym wyzwaniem? I dlaczego, zamiast kupować gotowe ubrania ze sklepowych wieszaków, czasem warto mieć firmowego krawca, który zawsze zdejmie z nas właściwą miarę? Zapraszam do wysłuchania opowieści o pewnej Akademii Zwinności...

Hanna Kaczyńska Hanna Kaczyńska, Scrum Master, PKO Bank Polski
11.40–12.00

Bezpieczna vs wypaczona transparencja.

Ile transparencji potrzebujemy? Gdzie i w jakim wymiarze jest pożądana, a kiedy może przeszkadzać? Opowiem o przykładach, które wspierają efektywną pracę Zespołu i przybliżę takie, które mogą przysłonić prawdę.

Michał Kaczmarek Michał Kaczmarek, Scrum Master, Grupa Pracuj
11.40–12.00

Efektywny Rejestr Produktu - Jak powstają Rejestry Produktu w dużych organizacjach.

Stworzenie efektywnego rejestru produktu dla każdego Product Ownera oraz zespołu stanowi spore wyzwanie, ale opracowanie rejestru produktu przez wiele początkujących zespołów, działających w rozproszonym i korporacyjnym środowisku to wyjątkowo trudne wyzwanie. Początkowy etap to zazwyczaj etap intensywnego uczenia się, czas porażek i drobnych sukcesów. Zapraszam na prelekcję podczas której podzielę się doświadczeniem opartym na przypadku z Santander Bank Polska. Opowiem jak powstały pierwsze rejestry produktów w nowo formowanych grupach zespołów oraz czego się do tej pory nauczyliśmy.

Damian Urban Damian Urban, Agile Coach, Santander Bank Polska
11.40–12.00

Rozwój talentów w stronę T-shaped skills.

W firmie, w której poprzednio pracowałam zmagaliśmy się z wysoką rotacją wśród naszego 90 osobowego zespołu deweloperskiego. Po zidentyfikowaniu przyczyn takiej sytuacji, wprowadziliśmy pilotażowo program "Fast Track to T-shaped skills". Celem programu było zapewnienie rozwoju naszym pracownikom w obszarach, które ich rzeczywiście interesują - nawet jeśli odbiegają od tych związanych z ich aktualnym stanowiskiem pracy. I tak np. Python Developer mógł nie tylko zwiększać swoją wiedzę i umiejętności w obszarze programowania ale i mógł spróbować rozwoju w obszarze kompetencji Product Ownera. Program wprowadziliśmy pilotażowo, wykonując jego przeglądy i adaptacje, a w efekcie nie tylko ustabilizowaliśmy rotację w naszym dziale, ale i zaraziliśmy ideą inne działy naszej firmy. Podczas mojej prezentacji opowiem jakie były założenia programu, jak go wdrożyliśmy oraz jakie przyniósł korzyści pracownikom i firmie.

Luiza Lipień Luiza Lipień, Agile Coach, Grand Parade
12.00–12.20

Dlaczego warto płacić za Scrum Mastera?

Dlaczego warto zatrudnić Scrum Mastera? Jaka jest jego rola dziś, a jaka będzie ona wyglądała w przyszłości? Odpowiedź można poznać podczas mojej prelekcji. Poznacie prawdy i mity o roli Scrum Mastera w organizacji oraz dowiecie się dlaczego przewartościowuje się jego rolę w organizacji.

Łukasz Osiadły Łukasz Osiadły, Scrum Master, RST Software Masters
12.00–12.20

Jak wypracować efektywne doskonalenie Backlogu Produktu?

Dobrze przeprowadzane, regularne doskonalenie (ang. refinement) Backlogu Produktu zwiększa skuteczność Planowania Sprintu oraz wartość rozwijanego produktu. Jednocześnie wymaga zaangażowania całego Zespołu Scrumowego i świadomości ważności tego procesu. Wykorzystując koncepcję merge-diverge-merge przestawię inspirację, w jaki sposób złapać rytm regularnego doskonalenia Backlogu Produktu i wykonywać go efektywnie.

Marcin Tatarski Marcin Tatarski, IT Development Center Lead, SoftwareONE
12.00–12.20

Badanie zaangażowania pracowników – czy ankieta raz na rok wystarczy?

Peter Ducker mawiał „Jeżeli nie możesz tego zmierzyć to nie możesz tego ulepszyć”. Większość organizacji przeprowadza badania zaangażowania/satysfakcji pracowników raz na rok. W dynamicznym świecie agile, w którym zespoły pracują w kilkutygodniowych sprintach to może być znacząco za mało. Zaangażowanie tego samego pracownika może się zmieniać w zależności od projektu i zespołu. Tylko regularny feedback od pracowników pozwala szybko reagować i pomagać zespołom, które tego potrzebują. Na prelekcji opowiemy jak to robimy w Objectivity.

Sylwia Zabielska-Kwiatkowska Sylwia Zabielska-Kwiatkowska, HRBP/Learning&Development Expert, Objectivity
12.00–13.00

Warsztat (12:00-13:00 - GRUPA II): Wspieranie zespołów w zwinnym wymiarze.

W firmie Ericsson pracuję od ponad trzech lat jako Agile Coach. Podczas swojej pracy spotykałem się z różnymi problemami, np. współpraca z osobami konfliktowymi w zespole, praca nad osobami, które wnoszą niską wartość do produktu (low-performing), czy problemem odpowiedzialności produktowej poszczególnych członków zespołu: „To nie moja sprawa, ja się tym nie zajmuję”. Warsztat będzie dla uczestników okazją, aby spojrzeć na zespół jako na ludzi, którzy mają potencjał, aby tworzyć wartość i zacząć go wspierać na głębszym poziomie – na poziomie wartości - inspirując ich do kierowania się wartościami scrumowymi; na poziomie tożsamości – budując w niech poczucie, kim są jako zespół oraz na poziomie misji oraz wizji budując świadomość wartości, jaką wnoszą do produktu. Świadomość różnych poziomów wsparcia, jakie mogę dać zespołowi, dało mi narzędzia do radzenia sobie z problemami, jakie napotykam w swojej codziennej pracy z zespołami. Podczas warsztatów podzielę się, jakie narzędzia stosuję, ale również chcę, aby to była okazja do wspólnego dzielenia się swoim doświadczeniem. Chcę, aby warsztat był dla nas inspiracją, jak budować zespół, któremu zależy.

Ze względu na interaktywny charakter warsztatu, liczba miejsc jest ograniczona do 10 osób.

Kryteria zapisów na warsztaty: Organizator nie prowadzi zapisów na sesje warsztatowe przed wydarzeniem. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń w czasie trwania konferencji, w ramach limitów miejsc znajdujących się w opisie warsztatów.

Zbigniew Jędrzejewski Zbigniew Jędrzejewski, Agile Coach/Scrum Master, Ericsson
12.20–12.40

Skupieni, zwinni choć rozproszeni.

Jesteśmy spóźnieni! Zbyt wiele błędów! Nie gramy do jednej bramki! Jesteśmy sfrustrowani! W ciągu ostatnich trzech lat jako Zespół Rozwoju Aplikacji Internetowych w Grupie Topex stanęliśmy między innymi przed wyzwaniami zaradzenia takim problemom. O tym jak ewoluuje rozproszony Zespół Deweloperski by osiągnąć większe skupienie, o trudnym procesie komunikacji rozproszonego Zespołu, o regułach i narzędziach, które nas w tym wspierają, oraz o uzyskanych efektach opowiem na spotkaniu z uczestnikami  Scrum Experience Day 2019.

Marcin Woźniak Marcin Woźniak, Scrum Master, Grupa Topex
12.20–12.40

Model dojrzałości procesu w świecie zwinnego wytwarzania oprogramowania.

Pracując w jednej z międzynarodowych korporacji natknęliśmy się na problem oceny postępów transformacji organizacji w stronę zwinności. W głównej siedzibie firmy został opracowany model dojrzałości procesowej, który miał pomóc w ocenie etapu na jakim znajduje się transformacja organizacja. Pierwsza wersja tego modelu wiele nas nauczyła. Okazało się bowiem, że zaproponowane w niej miary sprowadzone do jednej procentowej cyfry tak naprawdę niewiele wnoszą, a wręcz niewłaściwie interpretowane budują jedynie iluzje zwinności. Użycie pewnego przerysowania pierwotnego modelu dojrzałości pokazało możliwość wykazania, że Kult Kargo wydawać by się mógł sukcesem logistycznym. Opowiem o ścieżkach, które przeszliśmy poszukując działających rozwiązań, stymulujących rozwój zwinności jaki i o kłopotach, które napotkaliśmy oraz ślepych uliczkach. Podróż ta uzmysłowiła mi jak ważna jest wizja zmiany, sformułowanie tego co chcemy osiągnąć i jak rozumiemy zwinność. Pomimo ciągłej ewolucji tej wizji okazała się ona najważniejszym elementem dobrego modelu dojrzałości, używanego w sposób pomagający rozwijać się organizacji, zespołom i ludziom.

Jarosław Rząsa Jarosław Rząsa, Inżynier Rozwoju Oprogramowania/Scrum Master, Comernal Software
12.20–13.00

Warsztat (12:20-13:00) - GRUPA I: Droga organizacji ku samoorganizacji. Elementy koncepcji "kolorowych" organizacji na bazie założeń Frederica Laloux.

Koncepcja "turkusowej" lub "zielonej" organizacji pojawia się coraz częściej podczas rozważań o tym, co współczesna (i nowoczesna) organizacja może dać pracownikowi, w dyskusjach o wartościach, kulturze i wszystkim co buduje motywację pracownika. 

Droga ku postulowanej, utopijnej (?) turkusowej organizacji jest bardzo trudna, ale zaczyna się zasadniczo od uświadomienia sobie, jakie cechy ma moja organizacja tu i teraz oraz jaki charakter mają zmiany, których od niej oczekujemy. Przypomina to w istocie transformację agile i drogę do scrum, gdy na początku wielu mówi "nie da się" oraz "po co", a po prawidłowym wdrożeniu już nie wyobrażamy sobie powrotu do tego, co było kiedyś.

Na warsztacie grupa Scrum Masterów z DreamLabu (hubu technologicznego Ringier Axel Springer Polska) zaznajomi uczestników w aktywny sposób nie tylko z koncepcją kolorowych organizacji (na podstawie F. Laloux), ale też wypracuje wraz z nimi główne różnice i rozważy potrzebę i cel progresu (?) ku turkusowej organizacji w świetle współczesnego IT.

Ze względu na interaktywny charakter warsztatu, liczba miejsc jest ograniczona do 10 osób.

Kryteria zapisów na warsztaty: Organizator nie prowadzi zapisów na sesje warsztatowe przed wydarzeniem. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń w czasie trwania konferencji, w ramach limitów miejsc znajdujących się w opisie warsztatów.

Mariusz Baranowski Mariusz Baranowski, Scrum Master/Project Manager, DreamLab, Ringier Axel Springer Polska
Marek Pakoński Marek Pakoński, Agile Project Manager & Scrum Master, DreamLab, Ringier Axel Springer Polska
12.40–13.00

Budowanie podejścia zespołu do pracy w Scrum na wartościach, poczuciu misji i motywacji.

2 lata temu ING Tech zmieniło strukturę organizacyjną. Zmiana ta miała na celu stworzenie środowiska, które będzie wspierało dążenie do zwinności. Każdy zespół wypracował swoją misję i ze Scrum Guidem w ręku zaczął pracować inaczej. Pierwsze planowanie sprintu, pierwszy daily, pierwsze review….. pojawiło się wiele nowych terminów. Jak zrobić aby nie zatrzymać się na tylko mechanice? Jak dotrzeć do zrozumienia wartości i filarów stojących za Scrumem i budować silne, wzajemnie motywujące się zespoły? Jak rozmawiać o wartościach wcale ich nie nazywając? O tym co się nam sprawdziło i o błędach, które czegoś nas nauczyły opowie Zuzanna Bartosz, Agile Coach ING Tech.

Zuzanna Bartosz Zuzanna Bartosz, Chapter Lead, Agile Coach, ING Tech Poland
12.40–13.00

Od eksperymentalnego MVP procesu do silnika napędzającego wzrost firmy - case study wdrożenia NPS w Netguru.

Każde z nas uczestniczyło w tworzeniu nowego międzydziałowego procesu, który miał pomagać klientom... a stał się tworem którego nikt nie rozumie, nie chce utrzymywać, nie mierzy jego skuteczności, a wdrożenie go pochłonęło więcej czasu niż było to warte. Prezentacja będzie podstawą do dyskusji na temat tego jak wprowadzać międzydziałowe procesy w sposób iteracyjny i inkrementalny. Jak przekształcać niepopularne narzędzia, jakim może być dla wielu NPS, w oczywiste elementy pracy, które niosą realną wartość dla pracowników, jak i klientów. Słuchacze dowiedzą się również jak definiować mierniki, które mówią o zdrowiu procesu i o jego wymiernym wpływie na wartość biznesową.

Magdalena Bogdał Magdalena Bogdał, Service Delivery Manager, Netguru
13.00–14.00

LUNCH

14.00–14.20

Ale więcej kultury bym prosił!

Jak sprawić aby po przeskalowaniu nasze zespoły pracowały nadal wydajnie? Czy warto skalować i który moment jest dobry aby to zrobić? W BNP Paribas zmierzyliśmy się z szybkim skalowaniem. W zaledwie pół roku przeskalowaliśmy się z 4  do 17 zespołów, które każdego dnia mają wiele zależności. Potrzeby są dużo większe, a nasze skalowanie dopiero się rozpoczyna. W trakcie skalowania musieliśmy zapanować nad spójną kulturą, która pojawiła się po kolejnej fuzji. Prócz zapanowaniem nad wewnętrzną kulturą musieliśmy wypracować standard pracy z dostawcami zewnętrznymi, tak abyśmy mogli pracować nad wspólnym celem bez podziałów na My, Wy, Oni. Niezależnie od wybranego modelu skalowania LeSS, Nexus, Spotify czy SAFe na pewnym etapie każda organizacja zmierzy się z wyzwaniem wypracowania spójnych standardów oraz kultury organizacyjnej. W BNP Paribas eksperymentując odkryliśmy jak można zatracić dobrą kulturę lub jeśli jej nie było jak stworzyć zupełnie nową, lepszą. W trakcie wystąpienia uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z możliwymi strategiami przeskalowywania zespołów i świadomym wpływaniu na kulturę zespołów wytwórczych.

Przemysław Piwowar Przemysław Piwowar, Agile Coach/Scrum Master, BNP Paribas
14.00–14.20

Skalowany Scrum na przykładzie SAFe i Nexus – antypatterny.

Podczas współpracy w projektach w których jednocześnie pracowało ze sobą powyżej 9 zespołów, dla globalnych korporacji, spotkałem się z problemami związywanymi z określaniem targetu dla którego tworzony jest produkt, trudnością ze sprecyzowaniem strategi działania na dłużej niż miesiąc, obciążania zespołów deweloperskich procesami, zmuszaniem zespołów deweloperskich do podejmowania działań wbrew ich rekomendacji. W czasie mojej prezentacji przedstawię najczęstsze anty-wzorce z poziomu product backlogu, zespołu, organizacji i klienta.

Grzegorz Regliński Grzegorz Regliński, Agile Coach, Nordea
14.00–15.00

Warsztat z wykorzystaniem gry (14:00-15:50): The Agile Sprint Game.

  • Description: Pen and Paper. Backlogs and dice. A game where you will compete against other teams in delivering the highest value using the rituals and artifacts we know from Scrum.
  • Learnings: A hands on experience in dealing with prioritizing, planning, flow and value delivered. An insight in the correlation between effort and value delivered. But also the cost of bottlenecks and the crucial part of re-planning.

Ze względu na interaktywny charakter warsztatu, liczba miejsc jest ograniczona do 24 osób.

Kryteria zapisów na warsztaty: Organizator nie prowadzi zapisów na sesje warsztatowe przed wydarzeniem. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń w czasie trwania konferencji, w ramach limitów miejsc znajdujących się w opisie warsztatów.

Rune Funch Søltoft Rune Funch Søltoft, Principal Agile Coach, KMD
Martin Lythe Ciborowski Martin Lythe Ciborowski, Head of Agile Development, KMD
14.00–15.00

Warsztat (14:00-15:00): Jak rekrutować dobrych Scrum Masterów?

Czas trwania: 60 min

Cel: Uczestnicy poznają praktyczne ćwiczenia do przeprowadzenia z kandydatem w czasie rekrutacji.

Opis: Obecnie wiele organizacji chcąc poprawić sposób organizacji, jakość wytwarzanych produktów oraz zadowolenie swoich klientów poszukuje dobrych i skutecznych Scrum Masterów. Jednakże przyglądając się ofertom, skierowanym do przyszłych kandydatów, można być pewnym, że nie znajdą one uznania w oczach dobrych Scrum Masterów. To samo dotyczy procesu rekrutacji do takiej organizacji. Zatem w jaki sposób można wzbogacić proces rekrutacji, aby przyciągnąć ekspertów?

W trakcie warsztatu omówię wyzwania jakie stoją przed organizacją chcącą zatrudnić dobrego Scrum Mastera. Uczestnicy przeprowadzą dwa ćwiczenia z wykorzystaniem kart Kompasu Utture, dzięki którym poprawią proces rekrutacji. 

Warsztat jest skierowany przede wszystkim do osób z obszaru HR i EB. 

Ze względu na interaktywny charakter warsztatu, liczba miejsc jest ograniczona do 10 osób.

Kryteria zapisów na warsztaty: Organizator nie prowadzi zapisów na sesje warsztatowe przed wydarzeniem. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń w czasie trwania konferencji, w ramach limitów miejsc znajdujących się w opisie warsztatów.

Tomasz Kulczycki Tomasz Kulczycki, Scrum Master, Utture Team
Tomasz Pawlak Tomasz Pawlak, Agile Coach/Scrum Master, Utture Team
14.20–14.40

Jak odnieść sukces ze zróżnicowanym kulturowo zespołem rozproszonym?

Zespoły rozproszone wydają się być wymogiem naszych czasów.  Arla Foods stawia przede wszystkim na taki model pracy. Przestawię jego główne wyzwania i możliwe rozwiązania. Skupię się na praktycznych aspektach budowy komunikacji między członkami zespołów. Opiszę, jak powinno wyglądać zarządzanie, uwzględniając różnice kulturowe.

Alicja Łapa Alicja Łapa, Senior Scrum Master, Arla Foods
14.20–14.40

Szminka zwana Agile, czyli jak umiejętnie udawać zwinność.

Wdrażanie zwinnych frameworków pracy w - niekiedy wyjątkowo sztywnych - ramach korporacyjnej struktury, jest bez wątpienia nie lada wyzwaniem. Co zatem dzieje się, jeżeli idąc za „modą na zwinność” wprowadzimy jedynie poszczególne praktyki czy narzędzia Agile, bez jednoczesnej dbałości o zwinną kulturę w organizacji? Trzy przykłady - z perspektywy indywidualnej, zespołu oraz organizacji - pokazują jak rozbieżne rozumienie idei Agile może prowadzić do sytuacji, w której pozornie pracujemy zwinnie ale w rzeczywistości utrzymujemy status quo sprzed transformacji. Zapraszam na dyskusję o tym jakie mogą być przyczyny, które do takich sytuacji prowadzą oraz jak z nimi poradziły sobie dwie różne firmy.

Tomasz Wilk Tomasz Wilk, Agile Coach, LUX MED
14.40–15.00

Ewolucja projektu i wielozespołowa praca nad produktem podczas skalowania Scruma (case study na przykładzie wdrażania systemu e-commerce dla Deutsche Telekom.

W czasie pracy dla Deutsche Telekom – jednej z największych firm telekomunikacyjnych na świecie, przy wdrażaniu systemu e-commerce w oparciu o metodyki zwinne i framework Scrum, spotkaliśmy się z wyzwaniami dotyczącymi pracy nad produktem w szybko rozwijającym się środowisku projektowym; opowiem o tym jak udało się zachować ciągłość prac przy dynamicznie rosnącej liczbie zespołów oraz o sukcesach i porażkach pracy wielozespołowej w Scrumie.

Dariusz Szlęk Dariusz Szlęk, Scrum Master/Agile Consultant
14.40–15.00

Kontrakty IT dla usług dostarczanych w Scrum – fikcja czy rzeczywistość.

Wiele kontraktów na realizację usług IT zgodnie ze Scrumem nie odpowiada rzeczywistemu sposobowi ich prowadzenia. Generuje to ryzyka braku kontroli nad zakresem, kosztami i czasem wykonania usług. Odzwierciedlenie w umowie odpowiednich mechanizmów wynikających z filozofii Scruma  nie tylko pozwala uniknąć tych zagrożeń, ale także pomaga osiągnąć efekty o oczekiwanym kształcie i optymalnej jakości. W trakcie prelekcji uczestnicy nauczą się identyfikować kluczowe obszary kontraktowe, jakie należy wprowadzić do umowy na usługi IT prowadzone scrumowo, w celu doprowadzenia ich do sukcesu.

Piotr Kaniewski Piotr Kaniewski, Associate, SSW Programatic Solutions
15.00–15.20

Leadership w Scrum.

W ramach transformacji do zwinnej organizacji pojawiają się często niezaadresowane pytania. Jak managerowie powinni pracować z Zespołami Scrum. Czy w Scrum nie ma zarządzania? Co zrobić z managerami? Samo-organizacja jest postrzegana jako kompletny chaos. Pojawia się hasło, że potrzebujemy mieć procesy zarządcze, więc potrzebujemy mieć managerów. Wiele osób nie rozumie czym różni sie lider od managera. Jak managerowie powinni pracować z Zespołami Scrum? Czy w Scrum w ogóle nie ma zarządzania? Czy w Zespole Scrum są liderzy? W swoim wystąpieniu odpowiem na te pytania. Opowiem czym jest servant-leadership. Jak przejść z hierachicznej organizacji z kulturą zarządzania ludźmi na organizację zwinną. Opowiem czym mogą a nawet powinni zajmować się managerowie w organizacji.

Krystian Kaczor Krystian Kaczor, Profesjonalny Trener Scrum (PST), Agile Coach, QAgile
15.00–15.20

Historia transformacji w obszarze non-IT - RISK w Santander.

Dwie perspektywy na transformację w stronę zwinności w obszarze non-IT -  w Pionie Zarządzania Ryzykiem jednego z największych banków w Polsce. W trzech odsłonach - od formowania zespołu odpowiedzialnego za zmianę, poprzez samą zmianę, do wspierania zespołów w nowym środowisku. Chcemy wspólnie, łącząc perspektywę Agile Coacha oraz Dyrektora Obszaru Ryzyka podzielić się z jakimi trudnościami zmierzyliśmy się po drodze i jakie wnioski z tego wyciągnęliśmy oraz jakie zmiany pojawiły się oprócz tych strukturalnych. 

Filip Czapeczka Filip Czapeczka, Independent Agile Coach and Transformation Catalyst
Artur Głembocki Artur Głembocki, Dyrektor Zarządzający Ryzykiem, Santander Bank Polska
15.00–15.20

Warsztat (15:00-15:40) - Grupa II: Droga organizacji ku samoorganizacji. Elementy koncepcji "kolorowych" organizacji na bazie założeń Frederica Laloux.

Koncepcja "turkusowej" lub "zielonej" organizacji pojawia się coraz częściej podczas rozważań o tym, co współczesna (i nowoczesna) organizacja może dać pracownikowi, w dyskusjach o wartościach, kulturze i wszystkim co buduje motywację pracownika. 

Droga ku postulowanej, utopijnej (?) turkusowej organizacji jest bardzo trudna, ale zaczyna się zasadniczo od uświadomienia sobie, jakie cechy ma moja organizacja tu i teraz oraz jaki charakter mają zmiany, których od niej oczekujemy. Przypomina to w istocie transformację agile i drogę do scrum, gdy na początku wielu mówi "nie da się" oraz "po co", a po prawidłowym wdrożeniu już nie wyobrażamy sobie powrotu do tego, co było kiedyś.

Na warsztacie grupa Scrum Masterów z DreamLabu (hubu technologicznego Ringier Axel Springer Polska) zaznajomi uczestników w aktywny sposób nie tylko z koncepcją kolorowych organizacji (na podstawie F. Laloux), ale też wypracuje wraz z nimi główne różnice i rozważy potrzebę i cel progresu (?) ku turkusowej organizacji w świetle współczesnego IT.

Ze względu na interaktywny charakter warsztatu, liczba miejsc jest ograniczona do 10 osób.

Kryteria zapisów na warsztaty: Organizator nie prowadzi zapisów na sesje warsztatowe przed wydarzeniem. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń w czasie trwania konferencji, w ramach limitów miejsc znajdujących się w opisie warsztatów.

Mariusz Baranowski Mariusz Baranowski, Scrum Master/Project Manager, DreamLab, Ringier Axel Springer Polska
Marek Pakoński Marek Pakoński, Agile Project Manager & Scrum Master, DreamLab, Ringier Axel Springer Polska
15.20–15.50

Przerwa na kawę i herbatę. Networking oraz ogłoszenie zasad Open Space.

15.50–17.30

Open Space

17.30

Zakończenie konferencji.

Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby konferencja odbyła się zgodnie z prezentowanym programem, jednak zastrzega się możliwość częściowych zmian.

W GRONIE PRELEGENTÓW:

Mariusz Baranowski

Scrum Master/Project Manager, DreamLab, Ringier Axel Springer Polska

Zuzanna Bartosz

Scrum Master, Agile2B

Jan Bieńkowski

Director of Software Development, DreamLab, Ringier Axel Springer Polska

Magdalena Bogdał

Service Delivery Manager, Netguru

Filip Czapeczka

Independent Agile Coach and Transformation Catalyst

Rune Funch Søltoft

Principal Agile Coach, KMD

Artur Głembocki

Dyrektor Zarządzający Ryzykiem, Santander Bank Polska

Bartosz Janowski

Leader of Agile Coach Team, mBank

Zbigniew Jędrzejewski

Agile Coach/Scrum Master, Ericsson

Michał Kaczmarek

Scrum Master, Grupa Pracuj

Krystian Kaczor

Profesjonalny Trener Scrum (PST), Agile Coach, QAgile

Hanna Kaczyńska

Scrum Master, PKO Bank Polski

Piotr Kaniewski

Associate, SSW Pragmatic Solutions

Karol Krawiec

Head of Agile, Dyrektor Biura Transformacji Cyfrowej, PKO Bank Polski

Karol Krupnik

Agile Coach, ING Bank Śląski

Tomasz Kulczycki

Scrum Master, Utture Team

Barbara Lech-Wołodźko

Scrum Master/Agile Coach, DreamLab, Ringier Axel Springer Polska

Agnieszka Lidak

Scrum Master/Agile Coach, mBank

Luiza Lipień

Agile Coach, Grand Parade

Martin Lythe Ciborowski

Head of Agile Development, KMD

Alicja Łapa

Senior Scrum Master, Arla Foods

Paweł Olejnik

Scrum Master, Trener Agile

Łukasz Osiadły

Scrum Master, RST Software Masters

Marek Pakoński

Agile Project Manager & Scrum Master, DreamLab, Ringier Axel Springer Polska

Tomasz Pawlak

Agile Coach/Scrum Master, Utture

Przemysław Piwowar

Leader of The Agile Center, Agile Coach/Scrum Master, BNP Paribas

Aleksandra Pyta

Senior Project Manager & Team Leader, Netguru

Grzegorz Regliński

Agile Coach, Nordea

Jarosław Rząsa

Inżynier Rozwoju Oprogramowania/Scrum Master, Comernal Software

Dariusz Szlęk

Scrum Master/Agile Consultant

Marcin Tatarski

Engineering Manager, SoftwareONE

Damian Urban

Agile Coach, Santander Bank Polska

Tomasz Wilk

Agile Coach, LUX MED

Marcin Woźniak

Scrum Master, Grupa Topex

Sylwia Zabielska-Kwiatkowska

HRBP/Learning&Development Expert, Objectivity

Jerzy Zientkowski

Mówca inspiracyjny, autor, mentor i trener

SZCZEGÓLNIE ZAPRASZAMY:

  • Scrum Masterów
  • Product Ownerów/Managerów
  • Team Leaderów
  • Agile Coachów
  • Kierowników projektów IT

Organizator

Współpraca

Partner

Wystawca

Communities

LOKALIZACJA KONFERENCJI

Biuro KMD Poland Sp. z o.o.

ul. Inflancka 4A

Warszawa

JESTEŚMY DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI



Filip Walicki
Tel. 662 287 904
[email protected]

Klaudia Kałuska
Tel. +48 662 287 865
[email protected]

Włodzimierz Duszyk
Tel. 662 287 870
[email protected]