Zarządzanie infrastrukturą IT - o czym warto pamiętać

Zadania związane z zarządzaniem środowiskiem IT, często pozostają w cieniu ambitnych planów wdrażania aplikacji. Wdrożenia mogą być zakończone sukcesem, cenę za oszczędności na dobrym zarządzaniu infrastrukturą i planowaniu często będzie trzeba zapłacić później - w postaci problemów z niestabilnością tej infrastruktury czy błędów ludzkich, których można było uniknąć. Prezentujemy kilka zagadnień - ich stosowanie opłaci się.

Planowanie

Każdy, kto jest odpowiedzialny za przygotowanie budżetu IT musi wziąć pod uwagę planowanie. Trudno nawet w przybliżeniu określić wielkości nakładów, jeżeli nie wiemy czego tak naprawdę będziemy potrzebowali. Czy wiemy jak podstawowa infrastruktura pamięci masowych powinna wyglądać za dwa, trzy lata? Czy dla zapewnienia backupu będziemy potrzebować dodatkowych zasobów? A co z potrzebą rozbudowy środowiska wirtualizacji?

Polecamy Pamięci masowe: 4 rady dla administratorów

Zobacz również:

  • 5 praktycznych powodów, dla których warto wdrożyć Zero Trust
  • Transformacja kultury IT prowadzi do sukcesu biznesowego
  • Cisco wzmacnia bezpieczeństwo dwóch platform sieciowych

Monitorowanie i obserwacja trendów

Jeśli krytyczne systemy przestaną działać w środku nocy na 15 minut po czym wrócą do stanu online, albo nawet jeśli pojawią się mniej istotne problemy. Kiedy i w jaki sposób będziemy o tym powiadomieni? W momencie, kiedy to się wydarzy (np. za pomocą SMS)? Następnego poranka podczas sprawdzania poczty? Czy też o incydencie nie będzie wiadomo aż do czasu, kiedy pojawi się znowu, ale tym razem w środku dnia?

Polecamy Analizatory sieci - monitoring i bezpieczeństwo

Kiedy wiadomo już, że system miał poważne problemy ze stabilnością, to następną kwestią jest: jakie narzędzia są do dyspozycji aby się dowiedzieć co było ich przyczyną? Czy są do dyspozycji narzędzia, które pozwalają na korelację zapisów logów z różnych źródeł czy prześledzenie jednocześnie wykresów wydajności różnych systemów, w celu szybkiego określenia źródła awarii?

Testowanie

Utrzymanie w ruchu każdej infrastruktury IT w przypadku awarii, opiera się na redundancji jej zasobów i backupach. Czy jednak zabezpieczenia te naprawdę są niezawodne? Jak często sprawdzamy ich działanie? Nie zapominajmy, że istnieje bardzo silny związek pomiędzy częstotliwością z jaką są one testowane, a wiarygodnością, że zadziałają w sytuacji kiedy faktycznie będą potrzebne - nie można zależeć od czegoś, co nie zostało przetestowane.

Przygotowanie do awarii

Przetestowanie redundancji i backupów w dużym stopniu przygotowuje na wypadek awsarii, ale nigdy nie da się jej całkowicie uniknąć . Można być przygotowanym na przywrócenie systemów w tryb online na wypadek różnych problemów, ale czy użytkownicy wiedzą czego mogą się spodziewać i jak postępować w takiej sytuacji? Jednym ze sposobów jest dołączenie "nietechnicznych" pracowników do szkolenia w zakresie disaster recovery i danie tym użytkownikom szansy na zaplanowanie tego, co powinni robić, gdy "zgaśnie światło". To znacznie ułatwi skoncentrowanie się na usunięciu awarii zamiast na odbieraniu kolejnych telefonów od użytkowników.

Aktualizacje

Systemy operacyjne serwerów i stacji roboczych (szczególnie tych opartych na systemie Windows) zwykle są aktualizowane na bieżąco. Tego samego nie można powiedzieć o innych urządzeniach takich jak SAN, routery, przełączniki itp. - czasami lata czekające na zaktualizowanie oprogramowania. Luki bezpieczeństwa w sieci i systemach pamięci masowych nie są tak medialne jak dziury w systemach operacyjnych czy aplikacjach, ale to nie znaczy, że hakerzy też nie zwracają na nie uwagi. Należy więc równie pilnie troszczyć się o łatanie drugoplanowych elementów sieci. Nie zapominajmy też, że komputery to nie tylko systemy operacyjne - aktualizacja popularnych aplikacji (np. czytników PDF, oprogramowanie JAVA) jest niemniej istotna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200