Z uwagą do dokumentacji, z dystansem do ceny

Kilka przykładów

Badanie pokazuje kilka ciekawych przykładów, ilustrujących na co klienci zwracają uwagę przy zakupie, a co prawie nie wpływa na ich decyzje.

W przypadku komputerów stacjonarnych liczy się dobra cena (80% odpowiedzi), wysoka jakość (71%), gwarancja (69%), dobre wsparcie techniczne (50%), dobre wyposażenie dodatkowe (49%), dobre wyniki w testach porównawczych (45%). Na końcu listy znalazły się natomiast: wysoki udział w rynku (8%), istniejące kontakty biznesowe (11%), firma odnosząca sukcesy rynkowe (13%).

W przypadku komputerów przenośnych cena (58%) jest tylko trochę ważniejsza niż jakość (53%), ale między tymi wartościami plasuje się gwarancja, ważna dla 54% badanych 35% przypisuje znacznie wsparciu technicznemu, 33% wyposażeniu dodatkowemu i 32% dokumentacji, a także wynikom testów (32%). Warto też zwrócić uwagę, że wszystkie te wartości są niższe niż w przypadku komputerów stacjonarnych, ponieważ użytkownicy tych komputerów patrzą też na to, jak komputer został zaprojektowany, czy jest ergonomiczny, czy zawiera najnowocześniejsze technologie, co w innych przypadkach nie przykuwa większej uwagi. Zarówno dla całego rynku, jak i dla nabywców komputerów mało liczy się udział dostawcy w rynku (6% odpowiedzi), wcześniejsze kontakty biznesowe (7%), sukcesy rynkowe firmy (11%).

W przypadku drukarek dominuje jakość (76% odpowiedzi), potem cena (71%), gwarancja (68%), dobre wyniki w testach (49%). Tutaj wyjątkowo wysokie znaczenie ma fakt, czy drukarka ma znaną markę (46%). Tradycyjnie najmniej zwraca się uwagę na udział dostawcy w rynku, kontakty biznesowe, wizerunek firmy.

Przy zakupie oprogramowania jakość (67%) jest nieco ważniejsza niż cena (65%). Dla połowy klientów ważna jest dokumentacja i dobre wsparcie. Ciągle nie docenia się łatwości obsługi (40%) i zgodności z innymi produktami (45%). W ogóle nie przywiązuje się natomiast wagi do tego, jaki udział w rynku ma dostawca, a także czy oprogramowanie jest efektowne i ergonomiczne. Dane te wskazują, że odbiorcy oprogramowania jeszcze w większości nie są dojrzałymi klientami, ceniącymi sobie na równi funkcjonalność i wygodę produktów.


TOP 200