Wytwórczość ucywilizowana

Jak łatwo zauważyć najbardziej złożonym i trudnym do zrealizowania jest etap III. Dlatego też jemu poświęcono stosunkowo dużo miejsca w następnym fragmencie opracowania.

Nowocześnie stworzone systemy klasy MRP II są dostarczane przedsiębiorstwu jako zintegrowana logiczna całość. Ze względów wdrożeniowych można je podzielić fizycznie, ale wyłącznie dla zachowania pewnej ustalonej kolejności wdrażania. Nie wolno jest jednak zachwiać rownowagi zawartej w zintegrowanym systemie, próbując wdrażać jego pewne elementy bez projektu obejmującego całość. Szczególnie niebezpieczne jest lekceważenie części finansowej systemu MRP II lub próbowanie zastąpienia jej programami typu F-K opartymi na mikrokomputerach. Ze względu na funkcje wyodrębnia się grupy modułów lub pojedyncze moduły odpowiadające w przybliżeniu działalności przedsiębiorstwa. Są to takie grupy modułów jak: finanse, zarządzanie produkcją oraz zarządzanie logistyką. U różnych producentów systemów MRP II stosuje się zbliżone, ale nie jednakowe podziały na moduły funkcjonalne. Ponieważ poszczególne dziedziny działalności przedsiębiorstwa są realizowane przez wyodrębnione organizacyjnie komórki, można więc w uproszczeniu założyć, że komórki te będą wdrażać i eksploatować odpowiednio do nich przypisane moduły funkcjonalne.

Prace związane z wdrażaniem poszczególnych modułów funkcjonalnych można rozbić na trzy grupy:

- prace przygotowawcze

- prace wdrożeniowe

- wstępna eksploatacja.

Prace przygotowawcze

W ramach tej grupy prac tworzona jest infrastruktura do realizacji prac wdrożeniowych. Grupa te obejmuje szkolenie obsługi stanowisk skomputeryzowanych, wdrażanie zmian organizacyjnych, ostateczną akceptację ekranów i wydruków dla potrzeb komórek funkcjonalnych oraz prace techniczne związane z wyposażeniem komórek w odpowiednie terminale.

Prace wdrożeniowe

Ta grupa prac obejmuje wypełnienie bazy danych informacjami wprowadzanymi w danym module (nie w każdym module prace te występują), jednocześnie użytkownicy tego modułu są szkoleni w uzyskiwaniu samodzielności w jego eksploatacji. W ramach tej grupy prac powinna być sprawdzona poprawność i kompletność danych w bazie systemu.

Wstępna eksploatacja

Prace należące do tej grupy sprowadzają się do sprawdzenia zgodności i przydatności wyników z nowego systemu na bazie danych dostarczanych nadal przez obowiązujący "stary" system.

Wdrażanie systemu MRP II jest zadaniem, które muszą realizować przede wszystkim przyszli jego użytkownicy. Oni też muszą kierować przebiegiem jego realizacji.

Zewnętrzna pomoc, nieodzowna w dużej części projektu, ma jednak ograniczony zakres. Informatyczny aspekt standardowych pakietów MRP II sprowadza się do znajomości narzędzi umożliwiających adaptację standardów do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa. Niezbędna jest pomoc zewnętrzna konsultantów mających uniwersalną wiedzę z dziedziny: informatyki, organizacji zarządzania i finansów, doświadczonych we wdrażaniu tej klasy systemów. Bardzo ważny jest udział zewnętrzny konsultanta doświadczonego w organizacji i kierowaniu dużymi projektami oraz takiego, który potrafi wspomóc miejscowego administratora systemu.

W trakcie realizacji inwestycji wystąpią następujący wykonawcy i dostawcy:

* dostawca oprogramowania aplikacyjnego

* dostawca sprzętu i oprogramowania narzędziowego firma

* informatycy z komórki EPD przedsiębiorstwa

* dyrekcja/zarząd i kierownicy komórek funkcjonalnych przedsiębiorstwa

* pracownicy wykonawczy przedsiębiorstwa

* konsultanci i wykładowcy firmy wdrażającej.

Dostawcy sprzętu i oprogramowania uzgadniają zasady współpracy w trakcie realizacji inwestycji na etapie zawierania kontraktu. Najczęściej kontrakt oprócz dostawy i instalacji sprzętu określa szkolenie informatyków oraz przyszłych użytkowników systemu MRP II w zakresie jego funkcjonowania.

Informatycy z miejscowej komórki EPD, po przeszkoleniu przez dostawcę (ów), powinni być w stanie samodzielnie lub we współpracy z realizatorem wdrożenia wykonywać: wszelkie prace typu administrowania oraz adaptację i konserwację przyszłego systemu.


TOP 200