Wymagania Windows 11 dotyczące TPM powodują problemy dla użytkowników AMD

Procesory AMD i Windows 11 nie współpracują ze sobą tak, jak można by się tego spodziewać.

TPM 2.0 a problemy z AMD / Fot. Shawn Stutzman, Pexels.com

TPM 2.0 a problemy z AMD / Fot. Shawn Stutzman, Pexels.com

Obsługa TPM 2.0 to jedno z wymagań Windows 11. Okazuje się, że powoduje problemy z zacinaniem się i zakłóceniami dźwięku na niektórych komputerach z procesorami AMD.

Sprawdź: RTX 3080

Zobacz również:

  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę
  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Jak zauważył serwis TechRadar, niektóre komputery z procesorami AMD mają implementację TPM o nazwie fTPM. Zamiast na oddzielnym module, fTPM jest zintegrowany z oprogramowaniem układowym. Wielu użytkowników Windows 11, którzy mają takie komputery, zgłaszało problemy z dźwiękiem. Okazało się, że wyłączenie fTPM w BIOS-ie powoduje, że problemy znikają.

Jak czytamy w wątku na Reddit: "Ja też mam ten problem. Używam procesora Ryzen 5 1600AF i czasami pojawiają się losowe zacięcia i trzaski dźwięku w losowych momentach". Inny użytkownik pisze z kolei: "Mogę potwierdzić, że mam ten sam problem. Używam Ryzena 3900MX i fTPM".

Wyłączenie fTPM rozwiązuje problemy z dźwiękiem, ale niektórzy nie mogą tego zrobić, bo nie mają odpowiedniej funkcji w BIOS-ie. Co ciekawe, zainstalowanie oddzielnego TPM zamiast polegania na zintegrowanej funkcjonalności również rozwiązuje ten problem. Wygląda więc na to, że winą jest Windows 11 i jego niedopracowana współpraca z fTPM, albo jest to wina AMD i brak odpowiedniej poprawki (być może zostanie ona wydana).

Wyłączenie TPM w systemie Windows 10 odbywa się bez przeszkód, ponieważ moduł ten nie jest wymagany do obsługi systemu. W systemie Windows 11 sytuacja się komplikuje, ponieważ bez włączonego TPM-a nie możemy otrzymywać aktualizacji dla Windows (według źródła).

Zobacz: Kopanie Bitcoina

To nie pierwszy raz, kiedy komputery z procesorami AMD mają problemy z systemem Windows 11. Wcześniej informowano, że układy Ryzen odnotowały niższą wydajność w Windows 11 niż Windows 10, a poprawka mająca na celu naprawienie tego problemu tylko pogorszyła sytuację. Od tego czasu zostało to już naprawione, ale teraz użytkownicy AMD muszą zmierzyć się z innym problemem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200