Wykorzystać nowe możliwości

Specjaliści zajmujący się tematyką call/contact centers doradzają, aby nowe systemy opierać na technologii IP i protokole SIP (Session Initiation Protocol). Przewaga SIP nad H.323 w środowisku VoIP powoli, ale systematycznie zwiększa się, a sam protokół wspierany jest przez wszystkich znaczących producentów sprzętu i oprogramowania. SIP stworzono specjalnie z myślą o realizacji połączeń przez sieci IP. Służy do inicjowania, kierowania ruchem i kończenia sesji użytkownika. Jest przystosowany do obsługi danych i głosu. Wśród najważniejszych korzyści wynikających z zastosowania tego protokołu wymienia się: możliwość szybkiego wdrażania nowych aplikacji i usług, bezproblemową współpracę urządzeń pochodzących od różnych dostawców, uproszczenie architektury komunikacyjnej w firmie. SIP jest wciąż rozwijany przez inżynierów IETF (Internet Engineering Task Force) i według wielu ekspertów jest on obecnie najszybciej rozwijającym się standardem na rynku telefonii IP.

Wraz z rozwojem infrastruktury call/contact centers zwiększa się ilość przetwarzanych przez nie danych, co skłania projektantów do sięgania po technologie, które nie są domyślnie kojarzone z obsługą klienta. Jednym z takich rozwiązań jest wirtualizacja zasobów - tak, aby zwiększyć wydajność bez ponoszenia nadmiernych nakładów finansowych (np. na zakup dodatkowego sprzętu czy pamięci masowych). Analitycy zwracają uwagę, że wybór odpowiedniej koncepcji wirtualizacji zasobów w kontekście call/contact centers jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed administratorami tych systemów.

IPTV - telewizja dla biznesu

Stale powiększająca się pojemność łączy dostępowych, obecnych u końcowego użytkownika w krajach rozwiniętych i na rynkach wschodzących, skłania ku bliższemu przyjrzeniu się telewizji interaktywnej (IPTV). Usługa ta, pierwotnie skierowana przede wszystkim do klientów indywidualnych, ma szansę sprawdzić się również w środowisku instytucjonalnym. Według opinii specjalistów, jest idealnym rozwiązaniem do przeprowadzania kampanii marketingowych przy współudziale adresatów reklamy (dzięki kanałowi zwrotnemu IP możliwa jest interakcja) oraz organizowania wirtualnych spotkań (podobnych do wideokonferencji).

Wykorzystać nowe możliwości

Użytkownicy IPTV w latach 2007-2013

Firma badawcza Frost & Sullivan wyróżniła IPTV tytułem lidera usług telekomunikacyjnych w 2009 r. Mimo że teza ta wydaje się zbyt optymistyczna, to podkreśla rolę, jaką na rynku odgrywać będą technologie IP, a w szczególności różne usługi szerokopasmowe. Analitycy spółki IMS Research przewidują, że w 2012 r. na świecie będzie ponad 50 mln użytkowników telewizji interaktywnej (prognozy ABI Research są jeszcze większe). Coroczny wzrost sprzedaży dekoderów STB (Set-Top-Box), będących integralną częścią zestawu do odbioru IPTV, ma do tego czasu sięgnąć nawet 30%.

Według Frost & Sullivan, gdy operatorzy i dostawcy treści w pełni rozwiną swój zakres usług związanych z IPTV, potencjalny dochód z ich sprzedaży może wynieść 15-22% dochodu ze sprzedaży detalicznej operatorów telekomunikacyjnych na 5 największych rynkach zachodnioeuropejskich, takich jak: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy oraz Hiszpania. W Polsce Netia wraz z platformą cyfrową ‘n’ przeprowadziły pilotowe emisje IPTV w Warszawie i Wrocławiu. Netia współzawodniczy w ten sposób z Grupą TP, która jest obecna na rynku usług IPTV od końca 2006 r.

Obecnie liczba abonentów IPTV jest nieznaczna, ale potencjał wzrostu znaczący, szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę rosnącą penetrację gospodarstw domowych przez usługi szerokopasmowe. Grupa TP zanotowała mniej niż 100 tys. abonentów IPTV w roku 2008, co stanowi nieco mniej niż 5% całej liczby abonentów usług szerokopasmowych.

Rozwojowi telewizji interaktywnej może pomóc zmierzch telewizji analogowej. Do tej pory wyłączyły ją już: USA, Luksemburg, Holandia, Szwecja, Finlandia, Niemcy. Według najnowszych ustaleń, w Polsce całkowita eliminacja przekazu analogowego ma nastąpić w 2015 r. Do tego czasu użytkownicy będą mogli wybierać między różnymi sposobami dostępu do telewizji: przez satelitę, naziemne stacje cyfrowe, korzystając z propozycji operatorów telekomunikacyjnych oferujących IPTV lub sieci telewizji kablowych, które już teraz dołączają usługi telewizji interaktywnej do swoich sztandarowych rozwiązań (triple play, quadruple play).


TOP 200