Wszystkie usługi operatorów w jednym standardzie

Wykorzystywane przy tym standardy obejmują: IEEE 802.3ah Ethernet in the First Mile (EFM), IEEE 802.1ag Connectivity Fault Management (CFM), zarządzanie wydajnością zgodnie z ITU Y.1731, 802.1AB Link Layer Discovery Protocol (LLDP) czy IETF Draft Two-Way Active Management Protocol (TWAMP).

Dwie ważne strefy

Infrastrukturę związaną z dostarczeniem łączy w standardzie Ethernet dzieli się na dwa obszary. Najbliżej użytkownika jest strefa dystrybucji usług, w której dostarcza się je na podstawie reguł, związanych z klientem, portem sieciowym lub typem usługi. Przełączniki z tej grupy znajdują się przeważnie w siedzibie klienta, mogą także obsługiwać w całości jego sieć lokalną, jeśli taka jest biznesowa potrzeba. Takie przełączniki czasami muszą działać w bardzo trudnych warunkach, dlatego producenci przewidzieli rozwiązania do nich dostosowane.

Drugim obszarem, znajdującym się dalej od odbiorcy, jest strefa agregacji usług, w której pojedyncze strumienie danych 100Mbit i 1GbE łączy się z magistralą GbE oraz 10GbE. Takie przełączniki są zazwyczaj instalowane w lokalizacjach dostawcy usług, w standardowych serwerowniach, chociaż dostępne są także urządzenia dostosowane do dużej zmienności temperatury otoczenia, by mogły być eksploatowane w pomieszczeniach innych niż data center. Przełączniki przeznaczone do agregacji wielu łączy o znacznej przepustowości, zorganizowane są za pomocą slotów, w każdym z nich jest kilka szybkich łączy 1GbE lub 10GbE. Wykorzystanie przełączników w strefie agregacji zmniejsza ilość niezbędnych routerów IP/MPLS, z którymi współpracują.

W obu strefach zagwarantowane są odpowiednie klasy usług oraz zaawansowane opcje manipulacji etykietami ruchu. Dobrze dopracowana integracja urządzeń ułatwia ich wdrażanie, w odróżnieniu od tuneli i tras w tradycyjnych routerach IP/MPLS, konfiguracja dostępu za pomocą Carrier Ethernet jest szybsza i prostsza.

Mateusz Firuta, Systems Engineer Poland & EE, Ciena

Usługi oparte na technologii Carrier Ethernet stają się bardzo popularne wśród przedsiębiorstw na całym świecie, ponieważ technologia Ethernet pozwala na znaczne uproszczenie sieci rozległych oraz jest równie skalowalna, co elastyczna i tania. Naszym zdaniem, potwierdzonym zresztą przez szereg raportów analityków, popyt na usługi Ethernet będzie w dalszym ciągu wzrastał. Dzięki rozpowszechnieniu się standardów operatorzy sieci telekomunikacyjnych mogą swobodnie rozszerzać swoje oferty usługowe, wprowadzając na rynek wiele konkurencyjnych cenowo usług Ethernet. Wyzwanie, jakie stanowi to dla operatorów publicznych sieci telekomunikacyjnych, polega na znalezieniu sposobu konkurowania na rynku. Można to osiągnąć przez uruchomienie czegoś, co nazywam technologią True Carrier Ethernet, która jest rozwiązaniem o parametrach przewyższających atrybuty zalecane przez Metro Ethernet Forum.

We współczesnym środowisku gospodarczym dostawca usług telekomunikacyjnych, który potrafi uruchomić usługę najszybciej i za najniższą cenę, ma największe szanse na zdobycie klienta. Oba te cele można osiągnąć poprzez uproszczenie procesu uruchamiania usług, eliminując czynności związane z konfigurowaniem sprzętu i usług wykonywane w miejscu instalacji. W środowisku opartym na technologii True Carrier Ethernet cały proces uruchamiania i konfigurowania usług można przeprowadzić w sposób zautomatyzowany, korzystając z funkcjonalności w zakresie zarządzania pracą sieci i systemu operacyjnego. W rezultacie instalację można przeprowadzić nawet o 75% szybciej niż w przypadku typowego procesu konfigurowania urządzeń telekomunikacyjnych. To oczywiście pozwala na obniżenie kosztów operacyjnych, zapewniając dostawcy usług telekomunikacyjnych możliwość konkurowania pod względem cenowym.

Ponadto, technologia True Carrier Ethernet, dostępna w ofercie firm Ciena i NextiraOne, pozwala operatorom publicznych sieci telekomunikacyjnych bezpiecznie oferować - i realizować - znacznie bardziej niezawodne i elastyczne opcje w zakresie parametrów QoS ("Quality of Service"), jak również umożliwia podział pasma ("bandwidth partitioning") oraz zapewnia zaawansowaną funkcjonalność zarządzania usługami.


TOP 200