Wszystkie usługi operatorów w jednym standardzie

Usługi Carrier Ethernet

Należy przy tym pamiętać, że usługi realizowane przez operatorów Carrier Ethernet nie kończą się na połączeniu firmy z internetem. Nowoczesne usługi według MEF można podzielić na trzy grupy: połączenia punkt-punkt (E-line), wielopunkt-wielopunkt (E-LAN), wielopunkt z punktem centralnym (E-Tree).

Połączenia pomiędzy dwoma punktami (E-Line) są odpowiednikiem łączy w innej technologii (n p. DSL czy Frame Relay), zrealizowanych na standardowej linii dzierżawionej. Różnica polega na tym, że nie ma potrzeby zmiany protokołu, na całej długości działa obsługa QoS, infrastruktura jest znacznie prostsza. Za pomocą E-Line można sprawnie i bezpiecznie połączyć dwie lokalizacje firmowe, realizując wirtualny tunel prywatny w technologii Ethernet (EVPL).

Usługa E-LAN łączy ze sobą podsieci lokalne, realizując prywatną sieć LAN. Dla typowych aplikacji odpowiada to połączeniu dwóch sieci LAN za pomocą łączy wirtualnych sieci prywatnych. Rozszerzenie sieci LAN do różnych lokalizacji bardzo upraszcza pracę firmowych aplikacji, gdyż w każdej z nich wszystkie zasoby są widoczne tak samo. Jedyna różnica może dotyczyć mniejszej przepustowości pomiędzy lokalizacjami.

W odróżnieniu od popularnych tuneli IPSec, E-LAN przenosi wszelkie informacje, które można przesłać siecią Ethernet, w tym także inne protokoły niż IP. Jeśli w przedsiębiorstwie wykorzystuje się rozwiązania, które komunikują się w sieci lokalnej za pomocą własnych protokołów lub popularnego niegdyś IPX, E-LAN zdecydowanie wygrywa z IPSec.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które udostępnia Carrier Ethernet, jest E-Tree, czyli wielopunkt z punktem wspólnym. Ważną zaletą sieci zrealizowanej w tej technologii jest możliwość sprawnego wykorzystania usług multicast, takich jak biznesowa telewizja IP.

Dla każdego z tych typów można przypisać usługi, opierając się na zakończeniu łącza (czyli usługa port based) lub adresując je do prywatnej podsieci z nim związanej (usługa VLAN EVP). W tej drugiej opcji, gdzie wykorzystuje się wirtualne podsieci prywatne, można dostarczać w tym samym czasie wiele różnych usług biznesowych.

Oczywiście QoS może spójnie działać we wszystkich segmentach takiej sieci, a także w łączach między nimi. Tunel w drugiej warstwie jest znacznie tańszy i prostszy, gdyż nie wymaga wielu routerów czy kilkakrotnej zmiany protokołu.

Sprzęt do zadań specjalnych

Użytkownikiem sieci w technologii Ethernet może być także duży zakład produkcyjny, który wykorzystuje ją na rozległym terenie. Warto pamiętać, że sieć LAN niekoniecznie musi obejmować jedynie transfer danych w komputerowej sieci lokalnej. W zastosowaniach przemysłowych dość często wykorzystuje się transmisje danych (np. przy urządzeniach automatyki przemysłowej) za pomocą pary miedzianej. Przy przesyłaniu danych z kontrolerów PLC do infrastruktury SCADA można także wykorzystać Ethernet (zamiast dedykowanych par miedzianych). Wyższe wymagania stawia sieci jedna z popularnych usług - monitoring za pomocą kamer IP o wysokiej rozdzielczości. Przy budowie takich sieci nie zawsze można skorzystać z typowych urządzeń. Standardowe przełączniki Ethernet, klasyfikowane jako sprzęt elektroniczny powszechnego użytku, nie są dostosowane do pracy w trudnych warunkach (duże zmiany temperatury, przy znacznej wilgotności, drganiach i zapyleniu). Przy konstrukcji takiej sieci należy skorzystać z urządzeń aktywnych przygotowanych do pracy w bardzo utrudnionych warunkach, wytrzymujących temperatury w zakresie od -40 do +65 stopni. Ta górna wartość temperatury nie jest niczym niezwykłym przy instalacji przełącznika w stalowej skrzynce, dość mocno nagrzewającej się od promieni słonecznych w upalne dni.

Rozszerzenia Carrier Ethernet obejmują technologię wirtualnego przełącznika oraz wspieranie wielu enkapsulacji na tym samym porcie. Wirtualne przełączniki podwyższają bezpieczeństwo tuneli warstwy drugiej i umożliwiają logiczne partycjonowanie zasobów. Podział sieci za pomocą wirtualnego przełącznika ułatwia konstruowanie sieci przesyłającej różne usługi. W ten sposób rozszerza się także skalowalność adresów dla usług punkt-punkt oraz usprawnia usługi typu multicast.

Obsługa klas usługi (QoS) umożliwia transfer różnych rodzajów ruchu, przełączniki agregujące ruch poszczególnych usług obsługują do 64 klas, dzięki czemu inżynierowie mogą bardzo dokładnie kształtować ruch. Zasady kształtowania ruchu można zastosować do wielu usług, definiując reguły i parametry od warstwy drugiej do czwartej. Przydzielenie pasma za pomocą hierarchicznych reguł na każdym poziomie (kategorii usług, klienta, departamentu lub użytkownika i aplikacji) umożliwi więc wykreowanie ofert usługowych, zapewniających jednocześnie wymaganą jakość usług oraz opłaty za rzeczywiście zastosowane pasmo dla nich.


TOP 200