Wszędzie Ethernet (cz. 3) - Przemysłowy Ethernet

Podsumowanie

Wszędzie Ethernet (cz. 3) - Przemysłowy Ethernet

Porównanie podstawowych parametrów urządzeń sieciowych przemysłowego i standardowego Ethernetu

Korzyści ze stosowania Ethernetu w produkcji i automatyce przemysłowej, takie jak otwarta architektura Ethernetu i protokół TCP/IP, oraz ciągły rozwój tej technologii i wzrost prędkości transmisji zostały docenione przez społeczność związaną z przemysłem. Świadczyć o tym mogą pojawiające się na rynku urządzenia oraz oprogramowanie zarządzające, pozwalające już dziś na stosowanie Ethernetu w fabryce. Jednakże pozostały jeszcze pewne kwestie, które trzeba rozwiązać, zanim nowy standard stanie się faktem.

Potencjalną przeszkodą we wdrażaniu Ethernetu w fabrykach może być obawa przed lukami w zabezpieczeniach nowego standardu. Wcześniejsza, 3-warstwowa struktura sieci przemysłowej - z podziałem na część informacyjną, kontrolną i komunikacji między urządzeniami - gwarantuje, dzięki fizycznej separacji ruchu w trzech częściach sieci, wysoki poziom bezpieczeństwa. Eksperci są zdania, że zredukowanie trzech warstw do jednej, opartej na przemysłowym Ethernecie, może obniżyć poziomu zabezpieczeń takiej struktury.

Zatem problemy, które wciąż czekają na ostateczne rozwiązanie, to np. sposób instalowania zapór (pomiędzy warstwami sieci czy w każdym urządzeniu), technologia szyfrowania (jaka, gdzie i czy wprowadzi dodatkowe opóźnienia) oraz sposób zapewnienia gwarantowanego opóźnienia. Nie zmienia to faktu, że Ethernet zmierza do fabryk, a przyszłość pokaże, czy ów marsz będzie tak samo triumfalny, jak w wypadku środowisk biurowych.


TOP 200