Wirtualizacja w centrum danych

Wirtualne centrum

Przed rozpoczęciem każdego projektu wdrożenia wirtualizacji w centrum danych, niezbędny jest dokładny audyt posiadanej infrastruktury IT. Jego wyniki mają krytyczne znaczenie na etapie projektowania środowiska wirtualnego.

Poprawnie wdrożona wirtualizacja w centrum danych może przynieść całej organizacji biznesowej wiele korzyści, w tym przede wszystkim obniżenie kosztów inwestycyjnych i operacyjnych przeznaczonych na infrastrukturę oraz utrzymanie. Ponadto zwiększa ogólną elastyczność w stosunku do zmieniających się potrzeb biznesu oraz skraca czas odpowiedzi na nie. Dzięki wbudowanym mechanizmom DR/HA technologia wirtualizacji umożliwia również utrzymanie ciągłości biznesowej firmy w razie awarii lub katastrofy.

Kombinacja coraz powszechniej stosowanych technologii wirtualizacji serwerów, sieci i pamięci masowej otwiera drogę do stworzenia w pełni zwirtualizowanego centrum danych. W porównaniu z dotychczasowym - fizycznym i statycznym - będzie się ono wyróżniało dużą mobilnością, dynamiką, elastycznością oraz zautomatyzowaniem procesów.

5 pytań do eksperta… NextiraOne

1. Do jakich segmentów rynku adresowane są usługi i produkty do wirtualizacji oferowane przez NextiraOne?

Oferta NextiraOne jest adresowana do średnich i dużych przedsiębiorstw, które korzystają z minimum kilkudziesięciu serwerów fizycznych. Trudno mówić o dedykowanym segmencie rynku, ponieważ wyznacznikiem potrzeb dla tego typu rozwiązań w przedsiębiorstwie jest np. ograniczona przestrzeń serwerowni czy zbyt wysokie rachunki za energię elektryczną. Dlatego nasza oferta odnajduje się doskonale zarówno w sektorze publicznym, jak i na rynku komercyjnym.

2. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę, rozpoczynając projekt wirtualizacji w centrum danych?

Organizacja i przygotowanie się do procesu wirtualizacji jest czynnikiem krytycznym końcowego sukcesu. Oznacza to przede wszystkim konieczność przeprowadzenia audytu posiadanego środowiska IT pod kątem zasobów fizycznych oraz obsługiwanych procesów. Ważną kwestią jest także pełne przekonanie do projektu zarządu przedsiębiorstwa oraz dokładne i jednoznaczne określenie sposobu rozliczeń za korzystanie z jednej platformy fizycznej między poszczególnymi działami czy departamentami.

3. W jakim czasie po wdrożeniu można oczekiwać widocznych rezultatów w postaci obniżenia TCO czy uzyskania ROI?

Widoczne efekty procesu wirtualizacji można zaobserwować już po 7 miesiącach - taki okres jest potrzebny do zrealizowania nieskomplikowanych projektów wirtualizacji serwerów i uzyskania pierwszych oszczędności. Z reguły widoczne rezultaty w bardziej złożonych projektach można obserwować nie później, niż w ciągu 18 miesięcy od rozpoczęcia wdrożenia.

4. W jaki sposób Wasze rozwiązania rozwiązują problem zarządzania oraz bezpieczeństwa w wirtualnym centrum danych?

W tym zakresie wspieramy się produktami sprawdzonych dostawców, z którymi współpracujemy również w innych obszarach. Korzystamy z rozwiązań Microsoft, EMC/VMware czy bardzo ciekawych, dedykowanych produktów firmy PlateSpin. Narzędzia tych dostawców pozwalają nam m.in. na przygotowanie procesu migracji do środowiska wirtualnego, planowanie i zarządzanie jego pojemnością, tworzenie kopii zapasowych i wiele innych czynności, włącznie z monitorowaniem, przenoszeniem i wizualizacją graficzną, niezmiernie istotną z punktu widzenia administratorów.

W zakresie bezpieczeństwa stosujemy przede wszystkim narzędzia do aktualizacji i instalacji poprawek oraz łat, zapory ogniowe i IPS/IDP oraz systemy UTM pracujące z wykorzystaniem wielu instancji wirtualnych na jednej fizycznie platformie, gdzie jeden fizyczny appliance ma możliwość jednoczesnego uruchomienia setki wirtualnych zapór ogniowych.

5. Co stanowi o przewadze Waszej oferty nad konkurencyjnymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku?

NextiraOne potrafi sprawnie i z sukcesem wspomóc przedsiębiorstwo na drodze wirtualizacji - od planowania i inwentaryzowania infrastruktury, poprzez przygotowanie business case’u dla zarządu ze wskazaniem oszczędności (TCO, ROI, efektywności energetycznej itp.), aż po dostarczenie narzędzi do administrowania i rozliczania kosztów użytkowania maszyn wirtualnych. O naszej przewadze konkurencyjnej stanowią także szerokie kompetencje w dziedzinie telefonii IP, wideokonferencji oraz bezpieczeństwa, pozwalające nam projektować od strony sieciowej środowiska, które w niczym nie ustępują środowiskom klasycznym.


TOP 200