Windows .Net Server przed premierą

Tempo rozpowszechniania i kłopotliwe zabezpieczenia

Jednak wszystkie te nowe mechanizmy Windows.Net Server prawdopodobnie będą miały niewielki wpływ na zakres wdrożeń nowego systemu.

W opinii analityków IDC większość użytkowników nie zakończyła jeszcze wdrażania Windows 2000. Tak więc jest mało prawdopodobne, aby użytkownicy ci przerwali wdrażanie Windows 2000 i zaczęli od nowa proces wdrażania obejmujący przecież całą sferę planowania i testowania nowych produktów. Wiele firm będzie też zapewne czekać na ustabilizowanie się nowej wersji.

Microsoft twierdzi z kolei, że firmy, które mają wstępnie wdrożone Windows 2000, powinny rozważyć zastosowanie Windows .Net Server i jego funkcjonalności, np. pod względem web services, Active Directory lub strumieni multimedialnych.

Jednym z mechanizmów Windows .Net Server, który może stwarzać pewne problemy wielu mniejszym firmom, jest aktywacja produktu. Windows .Net Server ma zawierać kontrowersyjny mechanizm aktywacji produktu, znany z Windows XP. W ramach walki z piractwem komputerowym Microsoft będzie zezwalał użytkownikom nie posiadającym licencji grupowej na użytkowanie Windows .Net Server przez określony okres próbny, po upływie którego będzie wymagane uzyskanie od Microsoftu numeru identyfikacyjnego niezbędnego do dalszego użytkowania tego oprogramowania (system operacyjny śledzi konfiguracje serwera, na którym pracuje i dezaktywuje go, jeżeli zostanie skopiowany na inny, nie licencjonowany serwer).

Problem może pojawić się, gdy użytkownik wykonuje poważne modyfikacje sprzętu na serwerze obsługiwanym przez Windows .Net Server. Oprogramowanie może identyfikować takie działania jako próbę kopiowania na inny serwer i dezaktywować licencję. Microsoft zapewnia użytkowników, że w takich przypadkach można skontaktować się z producentem w celu otrzymania dodatkowego numeru licencyjnego bez ponoszenia dodatkowych kosztów, jednak dla wielu użytkowników jest to dodatkowy kłopot. Firmy posiadające licencje grupowe nie będą musiały aktywować produktu.

.Net Server i pamięci masowe

Windows .Net Server przed premierą

Nowe rozwiązania, które Microsoft wprowadzi do swoich systemów operacyjnych Windows, przede wszystkim .Net Server

Gdyby przyszło nam wymienić czołowych producentów pamięci masowych i oprogramowania obsługującego tego rodzaju urządzenia, nie pomyślelibyśmy zapewne o firmie Microsoft. Okazuje się, że gigant z Redmont zamierza zmienić ten stan rzeczy i zająć się powaźnie tą dziedziną.

Microsoft próbował już wcześniej wprowadzać do swoich produktów rozwiązania wspierające pamięci masowe. W systemach operacyjnych Windows NT Server i Windows 2000 można znaleźć narzędzia usprawniające współpracę z pamięciami masowymi. Były to jednak szczątkowe i niepełne rozwiązania, nie satysfakcjonujące użytkowników eksploatujących pamięci masowe.

Microsoft wyposażał na przykład system NT Server w okrojoną wersję oprogramowania NetBack (program wykonujący kopie zapasowe danych, opracowany przez Veritas Software) i koncentrował swoje wysiłki na budowaniu modułów wspierających systemy plików, w tym NT File System (NTFS), Network File System (NFS) i File Allocation Table, które dołączał do Windows NT. Z kolei system Windows 2000 zawiera rozwiązania wspierające technologię NTFS, programy zarządzające wymiennymi mediami (dyski CD-ROM i napędy taśmowe) oraz oferuje bardzo niewielkie wsparcie dla sieci SAN.

Teraz, chcąc zmienić ten stan rzeczy, Microsoft zamierza wyposażyć .Net Server w szereg opcji wspierających pamięci masowe. Firma chce wzmocnić swoją pozycję na rynku, podejmując działania w dwóch ważnych obszarach. Po pierwsze Microsoft wprowadzi nowe rozwiązania do Windows .Net Server i różne poprawki do Windows 2000 Server. Po drugie Microsoft udostępni producentom pamięci masowych oprogramowanie API (złącza programistyczne) i technologie, dzięki którym pamięci masowe będą mogły efektywniej współpracować z najnowszymi systemami operacyjnymi Windows.

Jeśli chodzi o nowe rozwiązania, które pojawią się w systemach .Net Server i Windows 2000 Server, będą to takie moduły jak:

  • Volume Shadow Copy Service (VSS). Opcja wprowadzona do systemu .Net Server, pozwalająca tworzyć kopie danych generowanych przez takie aplikacje jak SQL Server i Exchange, bez przerywania pracy tych aplikacji.

  • Microsoft udostępni kod używany przez VSS, pozwolający dostawcom oprogramowania tworzyć programy współpracujące z aplikacjami opracowanymi przez Microsoft (chodzi głównie o tworzenie regularnych i migawkowych kopii danych).

  • Virtual Disk Service. Zestaw złączy programistycznych API, które pozwalają dostawcom oprogramowania zarządzać procesem wirtualizacji danych. Chodzi o zarządzanie danymi na poziomie bloków z wykorzystaniem opcji oferowanych przez system Windows.

  • Microsoft wprowadzi nowe elementy do architektury systemów operacyjnych Windows, dzięki którym będą one pracować niezawodnie i będzie je można elastycznie skalować. Chodzi o obsługę przez systemy .Net Server i Windows2000 Server takich technologii jak iSCSI i Fibre Channel/SAN.

  • Opcja Automated System Recovery (.Net Server i Windows 2000 Server). Administrator może w razie awarii odzyskiwać system, korzystając z usług specjalnego dysku CD-ROM.

  • Nowe opcje zarządzania i narzędzia pracujące w trybie wiersza poleceń (.Net Server). Możliwość tworzenia wielu głównych katalogów Distributed File System bez konieczności dodawania kolejnych serwerów. Nowa wersja programu CHKDSK pracująca dużo szybciej niż ta dostępna w systemie Windows 2000 Server. Szereg usprawnień wprowadzonych do oprogramowania Common Information File System i NFS.
Microsoft jest też twórcą nowej architektury noszącej nazwę StorPort. Chodzi o sterowniki dołączone do systemu .Net Server, obsługujące pamięci masowe NAS i SAN.

Firma zamierza też opracować nowe sterowniki iSCSI dla systemu .Net Server i udostępnić je wtedy, gdy protokół iSCSI zostanie oficjalnie zaakceptowany, co ma nastąpić jeszcze w tym roku.


TOP 200