Windows .Net Server przed premierą

Sprawy bezpieczeństwa

W tej dziedzinie ograniczono możliwość korzystania z pustych haseł. Włączana domyślnie funkcja pozwala na ograniczanie możliwości logowania się na lokalne konta za pomocą pustych haseł. Zapobiega to korzystaniu z kont przy użyciu pustych haseł, z wyjątkiem logowania na konsole fizyczne.

W protokole IPSec dodano mocniejszy, 128-bitowy odpowiednik klucza IKE. Pozwala to na 3072-bitowe generowanie klucza metodą Diffie-Hellmana.

Udoskonalenia modelu delegacji obejmują możliwość stosowania pomiędzy klientem a serwerem sieci Web dowolnego protokołu IP. Ponadto udoskonalenia te umożliwiają użycie protokołu Kerberos pomiędzy serwerem sieci Web a wewnętrznymi serwerami danych.

Nowe narzędzie migracji baz danych Key Management System (KMS) systemu Microsoft Exchange Server 2000 oferuje możliwość migracji istniejącej bazy danych KMS do urzędu certyfikacji systemu Windows .Net Server oraz używania tego urzędu do archiwizacji i odzyskiwania kluczy dla klientów niższego poziomu, takich jak systemy Windows Me, Windows 2000 i Windows XP.

Inne usprawnienia

Windows .Net Server przed premierą

Podstawowe zalety i wady Windows .Net Server

Wśród innych ulepszeń wymienić warto:

  • Ulepszone zarządzanie biblioteką DLL (Dynamic Link Libraries), zapobiegające konfliktom wywoływanym przez błędy aplikacji przy korzystaniu z biblioteki.

  • Windows .Net Server w zasadzie nie wymaga uzupełnienia sprzętu przy migracji z Windows 2000. Minimalne wymagania dla Windows .Net Server to procesor 133 MHz (rekomendowany 550 MHz), 128 MB pamięci (rekomendowane 256 MB) i 1,5 GB pamięci dyskowej.

  • Windows .Net Server ma zapewnić wyższą wydajność w porównaniu z Windows 2000. Proste przeniesienie kodu z maszyny Win2000 na ekwiwalentną maszynę z Windows .Net Server skutkuje podniesieniem wydajności od 15 do 20 proc. (dane dotyczą Windows .Net Server wersji Beta 3 - można się spodziewać, że w wydaniu finalnym, po optymalizacji kodu, wydajność może jeszcze wzrosnąć).

  • Windows .Net Server zawiera nowe funkcje zaprojektowane specjalnie do podniesienia stopnia dyspozycyjności. System operacyjny obsługuje pamięć lustrzaną i wymianę PCI "w biegu", pozwalającą na zmianę pamięci operacyjnej, pamięci masowej i innych komponentów PCI bez zamykania systemu.

  • System Windows .NET Server zapewnia równoważenie obciążenia sieciowego dla klastrów wirtualnych. Polega to na określaniu własnego zestawu reguł dla portów w odniesieniu do każdej obsługiwanej aplikacji, strony webowej lub wirtualnego adresu IP w klastrze równoważenia obciążenia sieciowego (NLB). Funkcja umożliwia klastrom wirtualnym zróżnicowaną obsługę ruchu skierowanego do różnych wirtualnych adresów IP w obrębie tego samego klastra NLB. Maksymalna liczba węzłów w klastrze została zwiększona z czterech do ośmiu - w systemie Windows .NET Datacenter Server.

  • Rozruch z sieci SAN - w nowym rozwiązaniu sieci pamięci masowej (SAN) dostęp do wszystkich dysków można uzyskiwać poprzez pojedynczy główny kontroler magistrali (HBA). Pozwala to na scentralizowanie zasobów wszystkich serwerów w strukturze SAN, w tym również dysków rozruchowych, plików stron oraz plików systemowych, przy użyciu pojedynczego lub kilku kontrolerów HBA.

    Mariaż z Windows XP

    Do tej pory Windows XP był przede wszystkim produktem przeznaczonym na rynek konsumencki - Microsoft nie zdecydował się wprowadzić go w kanał dystrybucyjny dla sieci korporacyjnych. Sytuacja ta ulegnie zmianie wraz z pojawieniem się Windows .Net Server, który zawiera funkcje pracujące najlepiej (lub wyłącznie) z Windows XP na desktopie.

    Para Windows XP i .Net Server ma umożliwić administratorom sieci ustanawianie reguł polityki zarządzania oraz zarządzanie desktopami użytkowników w grupach. Administrator systemu ma możliwość zdalnego wyłączania poszczególnych elementów oprogramowania i w ten sposób zapobiegania ich uruchomieniu na pecetach użytkowników końcowych.

    Z kolei mechanizm Shadow Copy Restore pozwoli użytkownikom końcowym utrzymywać starsze wersje plików na serwerze. Użytkownicy będą mogli cofnąć zmiany wykonane w plikach i przywrócić starszą wersję pliku. Mechanizm ten też wymaga obecności na desktopie Windows XP.

    Windows Media Player, który jest funkcją Windows .Net Server zaprojektowaną dla strumieni multimedialnych przesyłanych w korporacyjnych intrasieciach, ma zapewniać użytkownikom Windows XP natychmiastowe odtwarzanie, bez początkowego opóźnienia, związane z buforowaniem. Mechanizm ten nie jest dostępny dla innych klientów.


  • TOP 200