WLAN sieć bez kabli

Szyfrowanie

Standardowy 40-bitowy klucz WEP do szyfrowania i uwierzytelniania nie jest, jak wspomniano, całkiem bezpieczny. Wiele implementacji 802.11 umożliwia stosowanie kluczy 104- i 128-bitowych, ale żaden z nich nie daje pełnej gwarancji bezpieczeństwa, co zostało dowiedzione wcześniej. Prowadzi to do postawienia pytania o zasadności metody identyfikowania w oparciu o klucz współdzielony. Czy w przypadku, kiedy klucz może być narażony na niebezpieczeństwo, metoda identyfikowania jest dobra?

Niektóre firmy, jak np. Cisco Systems, zalecają stosowanie dynamicznego klucza WEP dla użytkownika i sesji, związanego z rejestrowaniem się (logon) w sieci, co ma zapobiec niektórym ograniczeniom związanym z systemem używającym statycznego, współdzielonego klucza. Wiele firm uważa, że to właśnie statyczny WEP powoduje obniżenie poziomu bezpieczeństwa sieci WLAN. Co gorsze, powoduje on nadmierne obciążenie zarządzania.

W niektórych systemach przydziela się jeden klucz na użytkownika; innymi słowy - nie jest on współdzielony. Ponadto, w algorytmie identyfikacji LEAP, rozsiewanie klucza WEP jest szyfrowane za pomocą klucza sesji przed dostarczeniem go klientowi. System z jednym kluczem sesji na użytkownika eliminuje konsekwencje wynikające na przykład z utraty lub kradzieży karty klienta albo urządzania.

Ale są też inne metody. Firma Fortress Technologies opracowała własny protokół bezpieczeństwa warstwy drugiej, nazwany WLLS (Wireless Link Layer Security), który został zintegrowany w systemie AirFortress Security Solution. WLLS szyfruje i deszyfruje w warstwie MAC. Teoretycznie im w niższej warstwie dokonuje się szyfrowania, tym mniej informacji jest narażonych na atak hakera. AirFortress reprezentuje infrastrukturę bezpieczeństwa bezprzewodowego, zawierającą zaporę ogniową strzegącą każdy punkt dostępu.

Na zakończenie

WLAN sieć bez kabli

Urządzenia sieci bezprzewodowych

Jak wynika z tabeli, sieci protokołu IEEE 802.11b na dobre zadomowiły się na polskim rynku. Ale na horyzoncie już widać nowe technologie bezprzewodowe: promowaną za oceanem IEEE 802.11a i "bezprzewodowy ATM" - HiperLAN/2 firmowany przez ETSI (European Telecommunications Standard Institute). Rywalizacja obydwu systemów funkcjonujących w pasmie 5 GHz (dokładniej: 5 GHz 802.11a, 5,15-5,3 GHz HiperLAN/2) dopiero się zaczyna.

Pojawienie się pierwszych punktów dostępu 802.11a produkcji Proxima jeszcze nie może świadczyć o przewadze tej technologii. Zapewne klienci nie będą zbyt skłonni do zakupu systemu o przepływność 54 Mb/s do czasu, kiedy nie pojawią się urządzenia z obydwoma interfejsami, czyli z 802.11a oraz b. Sytuację komplikuje także postawa europejskich organizacji normalizacyjnych, które do tej pory nie zezwoliły na używanie na terenie Europy systemów zgodnych z 802.11a. Co ciekawe, FCC (Federal Communications Commission) pozwala stosować w USA "europejski" protokół HiperLAN/2. Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości środowisko lokalnych sieci bezprzewodowych będzie świadkiem ostrej rywalizacji.


TOP 200