W stronę nowoczesności

Jego zdaniem najważniejsze jest to, że studenci będą mieli możliwość bezpośredniej pracy z urządzeniami, które dotychczas miały charakter głównie naukowo-komercyjny. W rezultacie poznają mechanizmy, których znajomości oczekują od nich przyszli pracodawcy bez konieczności żmudnego przystosowywania się do wykonywania zawodu. "Niezwykle ważnym przedsięwzięciem, z punktu widzenia uczelnianej infrastruktury IT, będzie budowa klastra obliczeniowego, obsługiwanego i administrowanego przez studentów II i III stopnia studiów. Ważnym podkreślenia jest fakt, że cała infrastruktura będzie miała charakter dydaktyczny i będzie udostępniona studentom kierunków informatycznych. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom dołączymy do grona światowych liderów. Będzie on np. wspierał syntezę nowoczesnych układów scalonych czy symulację procesów fizycznych i chemicznych - wszystkie te aspekty wymagają zaawansowanej obsługi IT" - mówią władze Politechniki Łódzkiej. Budowa CTI PŁ powinna zakończyć się w 2013 r.

Przedstawiciele Politechniki Łódzkiej mają nadzieję, że budowa Centrum Technologii Informatycznych pozwoli rozszerzyć ofertę edukacyjną uczelni i dostosować ją do potrzeb rynku. "W przypadku szeroko rozumianej informatyki starzenie sprzętu jest niezwykle szybkie i konieczne są znaczne nakłady finansowe. Realizowany projekt pozwoli na dokonanie skoku w jakości nauczania" - mówi Przemysław Sękalski. Zwraca również uwagę, że dzięki nowocześnie wyposażonemu Centrum większy nacisk będzie położony na praktyczny aspekt pracy studentów. "Studenci będą mogli nie tylko zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem, ale także będą mieli możliwość jego <<dotknięcia>> i bezpośredniej z nim pracy. Przykładem może być pracownia interakcji, laboratorium filmowe czy też laboratorium sieciowe. Samodzielnie zestawiony przez studentów sprzęt będą mogli oprogramować, a następnie zweryfikować jego zachowanie w praktyce. Dotychczas większość tego typu ćwiczeń była mocno ograniczona lub wręcz niemożliwa, ze względu na braki w sprzęcie" - zauważa.

Dotknąć nowoczesnych technologii

Największe fundusze Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Politechnice Wrocławskiej, która za 79 mln zł ma stworzyć Międzyuczelniane Centrum Dydaktyczno-Technologiczne Technopolis. Ma służyć studentom automatyki i robotyki, elektroniki i telekomunikacji, informatyki oraz teleinformatyki. Do ich dyspozycji będą oprócz sal wykładowych, zespoły laboratoriów oraz pomieszczenie o kontrolowanych parametrach środowiskowych, tzw. clean room i komora akustyczna. Prace budowlane mają się rozpocząć w 2010 r., a przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec 2013 r.

Przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej liczą, że posiadanie najnowocześniejszych laboratoriów, które powstaną w Technopolis pozwoli jej kształcić kadry na najwyższym, światowym poziomie. "Korzyści z budowy Centrum będą dotyczyć głównie drugiego i trzeciego stopnia nauczania, a więc studentów wyższych lat i doktorantów przygotowujących prace także w zakresie technologii przydatnych w przemyśle" - podsumowuje Ewa Mroczek, rzecznik prasowy Politechniki Wrocławskiej.


TOP 200