W Poznaniu bez rewelacji

Offset z drugiej ręki

W tym roku najbardziej wyeksponowaną częścią Infosystemu była Poligrafia, wystawa, która zgromadziła bogatą ofertę dla profesjonalnych odbiorców z branży wydawniczej. Zdaniem wielu uczestników, tegoroczne targi Poligrafia były lepiej zorganizowane niż w roku ubiegłym. Po pierwsze, zwiększono powierzchnię wystawienniczą - obejmowała ona aż pięć pawilonów targowych. Dzięki temu znacznie bogatsza niż w zeszłym roku była oferta firm tej branży, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Zdaniem obserwatorów wzrosła liczba małych polskich i niemieckich firm zajmujących się sprzedażą używanego sprzętu poligraficznego. Jak z tego wynika, sprowadzane najczęściej z Niemiec maszyny, kopiarki i inne urządzenia tego typu ze względu na stosunkowo niską cenę cieszą się dużym zainteresowaniem odbiorców sprzętu poligraficznego. Bogatą ofertę przedstawiły firmy zajmujące się dystrybucją materiałów eksploatacyjnych.

Jedną z największych ekspozycji sprzętu poligraficznego stworzyła AGFA. W najnowszej ofercie firmy znalazła się m.in. Chroma Press - sterowane komputerem PC cyfrowe urządzenie symulujące druk offsetowy, które umożliwia wydrukowanie 2000 stron A3 na godzinę. Oprogramowanie, w które wyposażony jest Chroma Press, umożliwia kontrolę i wprowadzanie zmian natężenia koloru oraz gęstości barw w trakcie drukowania i definiowanie do 4 zmiennych pól na każdej kartce.

Nowością przeznaczoną przede wszystkim na rynek wydawniczy były oferowane przez wiele firm profesjonalne aparaty cyfrowe.

Multimedia na papierze

Powiększyła się także powierzchnia przeznaczona na prezentacje najnowszych rozwiązań multimedialnych. Mimo tego, Targi Wydawnictw i Nowych Mediów, najmniejsza część Infosystemu, były jednak uboższe niż przed rokiem.

Ekspozycję multimediów zdominowały tradycyjne wydawnictwa książkowe, później dopiero publikacje na CD-ROM oraz gry komputerowe. Przodujący polscy producenci oprogramowania multimedialnego m.in. SuperMemo, Young Digital Poland, Premiere Training nie pokazały w Poznaniu żadnych znaczących nowości. Najwyżej należy ocenić inicjatywę wydawnictwa PWN, które prezentowało Multimedialną Interakcyjną Encyklopedię Powszechną, przygotowywaną we współpracy z firmami Litera i Vulcan. Mniej niż przed rokiem wystawiono nowości sprzętowych.

Ciekawy projekt zainicjowała Polska Izba Książki (PIK), która zorganizowała spotkanie przedstawicieli firm, chcących założyć sekcję multimedialną w ramach organizacji. Obecnie głównym zadaniem sekcji miałaby być walka ze zniesieniem podatku VAT na wydawnictwa multimedialne. Wiąże się z tym stworzenie definicji publikacji multimedialnej, tak aby można było ją w świetle polskiego prawa uznawać za książkę. Osobną incjatywą jest promocja wydawnictw multimedialnych bezpośrednio wśród ksiegarzy. PIK liczy na uzyskanie znacznych upustów od Optimusa i JTT na zakup dużej liczby komputerów PC dla ksiegarni w całej Polsce.

Polman

Już od dwóch lat integralną częścią targów jest, odbywająca się pod patronatem Komitetu Badań Naukowych, konferencja i wystawa Polman poświęcona sieciom rozległym. Konferencja, podobnie jak w ubiegłych latach, poświęcona była rozwojowi miejskich sieci komputerowych (MAN), problemowi zarządzania sieciami, wykorzystywaniu możliwości Internetu oraz zagadnieniom standaryzacji sieci w Polsce.

Sama wystawa Polman zdominowana była przez dwa wzajemnie przeplatające się tematy - szybkich sieci komputerowych ATM oraz szerokopojętej telekomunikacji. Jedno z najciekawszych rozwiązań łączących te dziedziny zaprezentowały: warszawski ATM oraz Telefon 2000. Na stoisku firmy ATM znajdował się przełącznik standardu ATM, produkcji Fore Systems, który połączony został bez pomocy żadnych dodatkowych urządzeń z przełącznikiem Marconi pracującym w telekomunikacyjnym standardzie SDH. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że sprzęt SDH nie współpracuje zazwyczaj poprawnie z przełącznikami standardu ATM, głównie ze względu na problem synchronizacji czasu w obu tych sieciach. Dzięki rozwiązaniu Fore Systems wszelkie transmisje telekomunikacyjne (również rozmowy telefoniczne) będą mogły bez przeszkód być przesyłane sieciami ATM.

Aktrakcją był multimedialny przewodnik po Poznaniu, opracowany przez poznańskie Centrum Superkomputerowe i dostępny w formie serwisu WWW. Z pewnością będzie to jedno z ciekawszych miejsc w polskiej sieci.


TOP 200