W Poznaniu bez rewelacji

Słoneczna premiera

Niewiele produktów, które przed miesiącem zostały przedstawione po raz pierwszy światowej publiczności na CeBIT-cie, zostało przywiezionych do Poznania. Hewlett-Packard nie zaprezentował notebooków OmniBook 5500 a Digital nie wystawił publicznie modeli z rodziny HiNote Ultra II i VP. Na polskim rynku nie są dostępne jeszcze komputery przenośne Toshiby z rodziny Tecra 720. Jak przyznał Grzegorz Miecznik, dyrektor handlowy Budimex Soft - "Toshiba wyraźnie nie docenia i lekceważy rynek europejski, duże problemy z realizacją zamówień mają również polscy dystrybutorzy".

Najbardziej doniosłą premierę, odbywającą się równocześnie w Poznaniu i w Stanach Zjednoczonych, zorganizował Sun Microsystems. Firma zaprezentowała serwery Sun Ultra Enterprise zbudowane na bazie procesora UltraSPARC. Nowa rodzina serwerów zawiera modele dla obsługi grup roboczych - Ultra Enterprise 1, 2 i 150 oraz modele dla średnich i dużych przedsiębiorstw - Ultra Enterprise 3000, 4000, 5000 i 6000. Najbardziej wydajna 64-bitowa Ultra Enterprise dostarczana jest z 30 procesorami UltraSPARC o częstotliwości 200 MHz. Potrafi obsługiwać ok. 10 TB pamięci dyskowych i 60 GB pamięci RAM. Przepustowość wewnętrznej magistrali danych wynosi 2,6 Gbps.

Modele Sun Ultra Enterprise są komputerami o architekturze symetrycznej typu SMP, w których wszystkie procesory mają równoprawny dostęp do wspólnych zasobów pamięciowych i dyskowych. Zaprojektowano je z myślą o łatwej skalowalności - przez dodanie karty procesora zwiększa się moc obliczeniową i zainstalowaną pojemność pamięci. Na każdej karcie znajdują się jeden lub dwa procesory UltraSPARC i do 1 GB pamięci w połączonym z nim banku pamięciowym.

Z partnerem czy bez?

Wielu producentów i firm dystrybucyjnych prezentuje swoją ofertę wraz z partnerami handlowymi. Największą wspólną ekspozycję stworzył SAP AG, który podczas premiery polskiej wersji systemu R/3 zgromadził wokół swojego produktu dziewięć firm polskich i zagranicznych. "Wspólnie podjęta przez nas decyzja, żeby wystawiać się razem, wynika z chęci przedstawienia potencjalnym klientom kompleksowej oferty zawierającej zarówno platformę systemową, sprzętową, jak i wdrożenie" - twierdzi Bogdan Kułakowski z SAP Polska. Na wspólnym stoisku, obok producentów sprzętu, występowały również firmy doradcze - Coopers & Lybrand i Nova Consulting.

Na wspólną prezentację z własnymi partnerami zdecydował się w tym roku również Autodesk, Canon i River.

Samodzielnie wystąpił w Poznaniu Hewlett-Packard. Najważniejszą tegoroczną premierą firmy będzie procesor PA RISC 8000, którego prezentacja w Polsce odbędzie się w czerwcu br. "Początkowo będzie dostępna wersja procesora dla stacji roboczych serii C i J" - twierdzi Małgorzta Osińska z Hewlett-Packard Polska. Wersja przeznaczona dla serwerów będzie w sprzedaży od września br. Zdaniem przedstawicieli firmy, w tym roku ok. 20% użytkowników systemów HP, które zostały wyprodukowane w ciągu ostatnich dwóch lat, zdecyduje się na upgrade do PA 8000. Koszt upgradu wyniesie średnio 10 tys. USD, czyli tyle ile wynosi różnica w cenie nowego i starego procesora.

Po raz pierwszy na polskich targach komputerowych wystąpiła firma Baan, producent systemu Triton - kompletnego zestawu aplikacji do zarządzania przedsiębiorstwem.

Firma CGK, będąca częścią koncernu Siemens-Nixdorf, przedstawiła system do rozpoznawania ręcznego pisma blokowego, który może być wykorzystywany do dokonywania operacji bankowych. System rozpoznający również polskie pismo bedzie zainstalowany w Banku Rozwoju Eksportu.

Gorączka komórkowa

Pawilon poświęcony telekomunikacji został zdominowany przez urządzenia dla GSM. Obok tradycyjnych produktów, takich jak: faksy, centrale telefoniczne, systemy abonenckie, kable, na wielu stoiskach pojawiły się telefony GSM, wzbudzając duże zainteresowanie publiczności. Wiele osób pytało o ceny, możliwość zakupu i szczegóły dotyczące funkcjonowania tych aparatów. Co prawda, jedynie dwóch producentów, Motorola i Panasonic, pokazało modele cyfrowych telefonów komórkowych, jednakże na targach pojawiło się kilku niezależnych wystawców, którzy zaprezentowali szeroką gamę telefonów innych producentów.

Motorola przedstawiła pełną ofertę swoich produktów, począwszy od wielobarwnych telefonów FLARE, przez ważący 149 gram MicroTAC 8400, a na telefonie samochodowym International 2500 skończywszy. Panasonic zaprezentował tylko jeden model G400, który nagrywa w trakcie połączenia do 20 sekund rozmowy (np. informacji dotyczących numeru telefonicznego, adresu itp.).

Obie firmy przedstawiły także karty PCMCIA, za pomocą których można połączyć telefony komórkowe z komputerem przenośnym. Umożliwia to użytkownikom wysyłanie i odbieranie faksów oraz przyłączenie się do Internetu i odbieranie poczty elektronicznej. Jak stwierdził jednak Zbigniew Filipowicz z Hewlett-Packard Polska, tego typu usługi dostępne będą nie wcześniej niż pod koniec tego roku. "W sierpniu ruszą pierwsze sieci GSM, operatorzy wprowadzą na początku jedynie usługi typu Voice Services, a więc możliwe będzie przeprowadzanie zwykłych rozmów telefonicznych. Aby możliwe było przesyłanie danych komputerowych, musi zostać uruchomiona usługa Data Services, a nie stanie się to wcześniej niż w grudniu" - dodaje Zbigniew Filipowicz. "W Anglii potrzeba było trzech lat, aby operatorzy uruchomili tego typu usługę".

Niestety, na stoisku HP nie znalazł się komputer OmniGo 700, do którego można podłączyć telefon GSM Nokia 2110. Jest to tzw. organizer, który standardowo ma wbudowaną kartę faksmodem. "Wprowadzimy ten model notatnika firmy HP na polski rynek w momencie, gdy zaczną działać sieci GSM" - powiedział Piotr Cherian, prezes firmy Glen zajmującej się dystrybucją produktów HP. "Na razie sprzedajemy radiomodemy firmy Ericsson, do których można podłączyć Palmtopa".

Jedną z niewielu firm, która już sprzedaje w Polsce telefony GSM, a która brała udział w targach Infosystem '96 był Axess Communication z podwarszawskich Łomianek. Firma przedstawiła w swojej ofercie modele firm, takich jak: Alcatel, Benefon, Ericsson, Nokia, Panasonic, Pioneer, Sharp i Siemens. Jednym z ciekawszych modeli był Siemens S4, który dzięki nowej baterii, umożliwia przeprowadzenie ciągłej rozmowy w czasie 7 godz. "Jak na razie sprzedajemy niewiele telefonów GSM, głównie osobom, które wyjeżdżają na Zachód" - oświadczył Paweł Budny z firmy Axess.


TOP 200