Usługi operatorskie dla biznesu

Infostrada Pro Futuro

Warszawska firma Pro Futuro SA jest kolejnym ogólnopolskim operatorem, który od września 2000 r. udostępnia usługi Infostrady Futuro, opartej na technologii radiowej LMDS (pasmo 26 GHz). Oferta jest przeznaczona dla małych i średnich firm oraz sieci osiedlowych. W szkielecie sieci krajowej między węzłami (w 2002 r. 10 dużych miast, 21 punktów dostępowych) zastosowano technologię ATM oraz zewnętrzne połączenia z wieloma operatorami (Telia, TP, GTS IPartners, Tel-Energo, inne).

Usługi operatorskie dla biznesu

Szerokopasmowa sieć SkyWeb do komunikacji mobilnej (Siemens)

Zasadniczy profil usług Pro Futuro obejmuje transmisję danych do 8 km od bazy przez stały dostęp do Internetu (64-2048 kb/s), lokalne i międzymiastowe kanały cyfrowe (256-2048 kb/s, 8 Mb/s, także n ´ 2 Mb/s) oraz łącza pakietowe Frame Relay (wskaźnik CIR do 1 Mb/s). Firma oferuje przedsiębiorstwom również lokalne i międzymiastowe połączenia przez sieci wirtualne VPN działające w technologii MPLS, kanały cyfrowe PVC, dostęp do usług internetowych (WWW, FTP, e-mail, inne) oraz usługi telefonii internetowej VoIP (Voice over IP). Ogólnopolską sieć szkieletową i dostępową Pro Futuro oparto na systemie łączności bezprzewodowej Evolium LMDS A9900 Alcatela.

Internet przez TELE2

Stałe łącze internetowe Air2Net oferowane przez Tele2 jest przeznaczone do transmisji głosowych (VoIP) i danych w przedsiębiorstwach. System Air2Net zapewnia abonentom z Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta szerokopasmowy i bezprzewodowy dostęp do Internetu oparty na stacjonarnych pętlach lokalnych WLL (Wireless Local Loop) w licencjonowanym paśmie 3,5 GHz.

W zależności od potrzeb są dwie taryfy: Business dla przedsiębiorstw (10 skrzynek pocztowych po 5 MB, 40 MB Web Hotel) z symetryczną i gwarantowaną przepływnością oraz Basic (5 skrzynek mailowych po 5 MB, 1 adres IP) z symetryczną przepływnością łącza 512 kb/s. Do komunikacji z siecią lokalną firmy stosuje się dodatkowo ruter, umożliwiający przyłączenie większej liczby komputerów oraz zwiększenie bezpieczeństwa w sieci wewnętrznej.

W sieci VPN Tel-Energo

Największa oferta operatora Tel-Energo dla przedsiębiorstw dotyczy realizacji wirtualnych kanałów IP VPN na terenie całego kraju, tworzonych w szkielecie własnej sieci światłowodowej. Wykorzystywane są rozwiązania Cisco IP MPLS i technologia Cisco IPsec (szyfrowanie 3DES). W szkielecie sieci Tel-Energo zainstalowano rutery szkieletowe Cisco 12416 o wydajności 320 Gb/s, mogące obsługiwać łącza STM-64, a do agregowania ruchu łączy abonenckich rutery brzegowe Cisco ESR 10000. Umożliwiają one bezpieczne łączenie rozproszonych lokalizacji klienta w jedną prywatną sieć transmisji danych, w której można przesyłać dane (intranet), głos (VoIP) i obrazy (multimedia). Mogą też transmitować dane do i z sieci publicznej (Internet) oraz łączyć uprawnionych klientów między sobą z zapewnieniem kontroli dostępu (ekstranet).

Usługi operatorskie dla biznesu

Krajowe łącza cyfrowe Tel-Energo do VPN

Konsorcjum telekomunikacyjne Tel-Energo i NOM od 2001 r. oferuje w swej sieci zróżnicowane klasy usług dla przedsiębiorstw: od 512 kb/s poprzez wielokrotność kanału 2 Mb/s (n´E1) i 34 Mb/s (E3) do przepływności 155 Mb/s (STM-1). Większe przepływności w łączach krajowych i międzynarodowych (622 Mb/s, 2,5 Gb/s oraz 10 Gb/s) są realizowane w kanałach optycznych. Obecnie oferowane usługi obejmują trzy klasy: Standard - do komunikacji z gwarancją dostępności, Business - z gwarantowanym pasmem do krytycznych danych biznesowych oraz Premium - do transmisji w czasie rzeczywistym (głos) z przekazem krytycznych danych biznesowych.

Dostęp przez Internet Partners

Firma GTS Internet Partners, świadcząca w Polsce od 10 lat bezprzewodowe usługi transmisyjne, korzysta z niestandardowego w stosunku do technologii LMDS rozwiązania, pracującego w paśmie 5,9 GHz. Podstawową ofertą w sieci GTS IP jest usługa IP Standard, pozwalająca na dostęp do Internetu na potrzeby domowego biura i tworzenie własnych serwisów w Sieci. Bardziej wymagającym klientom firma proponuje usługę IP Professional, o podwyższonych parametrach technicznych. Internet Partners uruchomiła już infrastrukturę radiową w kilku największych miastach Polski, umożliwiając klientom korporacyjnym i instytucjom administracji publicznej transmisje radiowe z szybkością 128-2048 kb/s. Zestawiane łącza są niesymetryczne, a ich bazę sprzętową stanowią produkty systemu PacketWave 1000 firmy Aperto. Zasięg pojedynczej komórki dostępu radiowego jest szacowany na 10 km, czyli więcej niż w systemie LMDS.

Neostrada Telekomunikacji Polskiej

Oprócz uruchomionego w 1996 r. pierwszego komutowanego numeru dostępowego 0 202122 (ponad 63 tys. portów dostępowych w październiku 2002 r.) do kontaktowania się z Internetem, od lipca 2002 r. TP S.A. oferuje przedsiębiorstwom szerokopasmowy dostęp internetowy Neostrada Plus w technologii ADSL. Największy polski operator dysponuje obecnie łączami do światowych zasobów sieci o przepływnościach 2,5 Gb/s, co pozwala na tworzenie kanałów indywidualnej łączności dosyłowej o szybkości do 512 kb/s z interakcją do 128 kb/s. Neostrada Plus, udostępniona w sześciu największych aglomeracjach Polski, wykorzystuje produkty Stinger firmy Lucent Technologies.

Zamieszczamy wywiad z przedstawicielami Telekomunikacji Polskiej dotyczący usług dla biznesu.


TOP 200