Usługi operatorskie dla biznesu

  • funkcjonowanie elektronicznego handlu (e-commerce), usprawniającego prowadzenie komunikacji biznesowych w zakresie obsługi katalogów produktów, generowania i akceptacji zamówień, rozliczania płatności oraz sukcesywnego śledzenia ich realizacji;

  • funkcjonowanie mobilnego biura, stanowiącego podstawę działalności pracowników mobilnych. Z ruchomego stanowiska pracy można się łączyć z zakładem macierzystym bądź poszukiwanymi zbiorami danych za pomocą wielu różnorodnych technologii przekazu (GSM/GPRS, TETRA, 3G/UMTS);

  • wspomaganie podejmowania decyzji ERP (Enterprise Resource Planning), zapewniające bardziej efektywne zarządzanie. Pozwala oszacować wpływ decyzji na wyniki w czasie na tyle krótkim, że możliwa jest jeszcze korekta i stymulacja bieżących działań firmy;

  • działalność marketingową i reklamową, których celem jest rozszerzenie rynków zbytu na oferowane towary i usługi.

    Usługi operatorskie dla biznesu

    Usługi dla domu i w biznesie

    Obecnie zarówno dotychczasowi dostawcy usług przez sieci stacjonarne, jak nowi operatorzy i dostawcy usług bezprzewodowych do przedsiębiorstw oferują wiele rozwiązań technicznych z uwzględnieniem potrzeb biznesowych. Oprócz szerokiego pasma w sieci, muszą one zapewnić zwiększone bezpieczeństwo przekazów, podobne jak w łączach dzierżawionych.

    W kierunku sieci wirtualnych

    Trudności w uzyskiwaniu łączy prywatnych oraz wysokie koszty ich eksploatacji spowodowały stopniowe przechodzenie tradycyjnie działających prywatnych sieci korporacyjnych do telekomunikacyjnych rozwiązań wirtualnych VPN (Virtual Private Network). Ich cechą charakterystyczną jest zapewnienie nadal wysokich standardów bezpieczeństwa transmisji, uzyskiwanych jednak za pośrednictwem ogólnodostępnych sieci publicznych.

    Z punktu widzenia przedsiębiorstwa, telekomunikacyjne sieci VPN muszą spełniać wiele wymagań, trudnych do realizacji w tradycyjnych rozwiązaniach do sieci korporacyjnych. Zalicza się do nich przede wszystkim łatwa adaptacja do specyficznych warunków firmy (szybkie skalowanie kanałów, rekonfiguracja sieci i łączy, zróżnicowanie opłat za jej użytkowanie) i duża funkcjonalność sieci (łatwy dostęp do podstawowych usług centrali abonenckiej PABX, publicznych sieci telefonicznych, także łączności bezprzewodowej). Dodatkowym wymaganiem jest bezpieczne operowanie w lokalnej sieci komputerowej przedsiębiorstwa oraz możliwość integracji usług sieci korporacyjnych z publicznymi.

    Usługi operatorskie dla biznesu

    Ruch w sieciach IP z zastosowaniem MPLS - sieci VPN stanowią połączenie wielu lokalnych sieci komputerowych w jedną spójną infrastrukturę, komunikującą się za pomocą protokołu IP MPLS. Rozwiązanie to opiera się na koncepcji sieciowej, zgodnie z którą użytkownik dzierżawi jedynie lokalne łącza dostępowe do sieci miejskiej zamiast wielu połączeń rozległych punkt-punkt. Łączone w ten sposób sieci lokalne mogą działać zarówno w jednym mieście, jak i w różnych miastach, co pozwala zredukować koszt połączeń w wypadku większej liczby lokalizacji.

    Charakterystyczną cechą połączeń wirtualnych, oprócz zwiększonego bezpieczeństwa, jest redukcja kosztów komunikacji wewnątrz rozległej firmy dzięki lepszemu wykorzystaniu infrastruktury telekomunikacyjnej - kanały są zajmowanie wyłącznie na czas rzeczywistego połączenia. Drugą cechą jest łatwiejsze uzyskiwanie połączeń w wyniku elastycznego ich przekierowania. Dzięki temu komunikacja z członkami grupy przebiega tak, jakby znajdowali się zgrupowani w jednym miejscu. Usługi wirtualne VPN są przeznaczone głównie do korporacji o dużym ruchu, a takie firmy zwykle mają wiele odległych przedstawicielstw i krajowych bądź zagranicznych kooperantów.

    Ochrona IPSec w szkielecie

    Dotychczas najpopularniejszą usługą związaną z transmisją danych w biznesie było proste połączenie punkt-punkt, wykonane w technologii pakietowej Frame Relay. Taka usługa jest mało efektywna w większych sieciach, nie daje też odpowiednich i niezbędnych gwarancji jakości obsługi QoS. Stało się to główną przyczyną instalowania w sieciach szkieletowych i globalnych (IP) kanałów wirtualnych, opartych na technologii wieloprotokołowego przełączania etykiet MPLS VPN (Multi-Protocol Label Switching-based VPN). To niezwykle ważne, że sieci z protokołem MPLS potrafią różnicować priorytety poszczególnych usług oddzielnie oraz przesyłać głos i obraz w czasie rzeczywistym.

    W celu uzyskania w nich odpowiedniego bezpieczeństwa transmisji od 1992 r. coraz częściej stosuje się protokół bezpieczeństwa IPSec (IP Security). Dokonuje on pełnej autoryzacji nadawcy, zapewnia kompletność i integralność przesyłanych danych oraz poufność transmisji - stanowiące podstawę funkcjonowania usług biznesowych. W Polsce największe sieci z przełączaniem MPLS wdrożyło Cisco Systems (Tel-Energo, Energis). Prawdopodobnie największą sieć szyfrowaną protokołem IPSec firma ta zainstalowała w banku BGŻ.


  • TOP 200