Test prawdy

Praca w trybie ciągłym

System informatyczny KBW osiągnął obecnie stan dojrzałości.

System ma zasięg ogólnokrajowy z lokalizacjami na szczeblu wojewódzkim, a do roku 2000 sięgnie szczebla gminy lub odpowiednika powiatu. Składa się z 49 serwerów, po jednym dla każdego województwa (52 w czasie wyborów parlamentarnych - dodatkowe 2 w Warszawie i 1 w Katowicach), moc obliczeniowa - 2-3 tys. terminali. Konfiguracja docelowa - 300-350 serwerów na szczeblu rejonowo-powiatowym.

Obecne zadania Krajowego Biura Wyborczego są następujące:

  • nadzorowanie geografii (granice obwodów) i demografii wyborczej (aktualizacja list uprawnionych do głosowania w danym obwodzie)

  • nadzorowanie wszystkich wyborów i referendów, nie tylko ogólnokrajowych, ale także na szczeblu lokalnym

  • nadzorowanie powołania nowych członków komisji wyborczych na szczeblu gmin w związku z rozwiązaniem obwodowych komisji wyborczych (ok. 200 tys. osób)

  • rozpowszechnianie orzecznictwa PKW (komunikaty, biuletyny, analizy, obsługa serwera WWW).

    Realizacja żadnego z tych zadań nie byłaby możliwa bez działania systemu informatycznego. Obecnie, dzięki sugestiom ZIW, zarysowała się inicjatywa poselska wykorzystania dokumentów elektronicznych w wyborach, ale wymaga to zmian ustawowych i zapewne nie prędko to nastąpi. "Tymczasem zbliża się kolejny "test prawdy" - wybory parlamentarne na wiosnę 1997 r. Przygotowania organizacyjne i techniczne już się rozpoczęły" - mówi Andrzej Florczyk.


  • TOP 200