Terry Keene o systemach otwartych, procesorach, konkurencji...

Czy Windows 95 odniesie sukces?

Takie pytanie zadaje sobie wiele ludzi i właściwie odpowiedź może być tylko jedna: Oczywiście, Windows 95 odniesie sukces. Czy będzie miało jakąś konkurencję? Będzie pod warunkiem, że Apple zdecyduje odstąpić licencję na swój MacOS producentom klonów komputerów PowerMac i że system MacOS stanie się powszechnie dostępny. Jest niestety jeszcze wiele takich "jeżeli", które zapewne będą wkrótce rozstrzygnięte.

Aby móc skutecznie konkurować z Microsoftem, żaden producent na rynku nie ma dostatecznie rozwiniętych kanałów dystrybucyjnych, za wyjątkiem Apple'a. Można spróbować zmuszać klientów (push) do kupowania jakiegoś produktu, ale szansę na prawdziwy sukces ma się dopiero wtedy, gdy to klienci przychodzą do Ciebie po towar wyrywając (pull) go sobie z rąk. Jest to jednak możliwe tylko w tym przypadku, gdy masz duży udział w rynku.

Jak osiągnąć duży udział w rynku?

Ano właśnie postępując zgodnie z podanymi wyżej czterema punktami tworzenia rynku produktów powszechnego użytku. Czy wiecie kto jest największym producentem klonów PC? Otóż IBM jest największym na świecie producentem klonów komputerów zgodnych z IBM PC.

Dlaczego to PC jest tak powszechny, a nie np. dużo potężniejszy od niego SUN? Na pewnym etapie swego rozwoju SUN postanowił dołączyć do grona firm udostępniających swoje technologie producentom klonów. Niestety dość szybko uznał, że stanowią oni zbyt silną konkurencję dla jego sprzętu i wycofał im swe wsparcie, zaprzestał sprzedaży procesorów SPARC i cała sprawa upadła (a z nią wiele firm, które założyły nawet nieformalne stowarzyszenie ofiar SUN-a).

Podobnie postępuje Hewlett-Packard. Nie udostępnia nikomu swej technologii, więc nie ma klonów komputerów HP. Terry Keene twierdzi, że porozumienie o opracowaniu wspólnego procesora, zawarte przez HP z Intelem, nie ma żadnego sensu. Jest znanych wiele przypadków, że Intel kupuje jakąś firmę, wysysa jej zasoby - ludzi lub technologię - a samą firmę niszczy. I może sobie na to pozwolić, gdyż przy 15 mld USD obrotu ma 5 mld USD zysku (General Motors osiąga taki zysk przy 100 mld USD obrotu). Intel nie potrzebuje partnerów do swego rozwoju, natomiast HP potrzebuje.

HP nie może sobie pozwolić na zbudowanie nowej fabryki swoich procesorów PA-RISC, gdyż kosztuje to ok. 1 mld USD i aby inwestycja się zamortyzowała trzeba sprzedać co najmniej 5 mln sztuk. Tymczasem nie ma takiego rynku na ich komputery. Po co to porozumienie Intelowi? Uzyska gotową technologię RISC oraz zespół specjalistów i za pośrednictwem komputerów HP z procesorem P7 (Intel/HP) wejdzie na rynek komputerów komercyjnych, czego do tej pory nie udało mu się osiągnąć.

PowerPC

Wspólny produkt Apple, IBM i Motoroli zapoczątkował całą rodzinę procesorów do zastosowań nie tylko w komputerach, ale także w sprzęcie i urządzeniach powszechnego użytku oraz sprzęcie profesjonalnym. I to ma szansę się udać, jako że ten rynek procesorów wbudowanych jest opanowany przez Motorolę.

Pierwszy z tych produktów to PowerPC 601; w wersji 603 rozbudowano go o możliwość zarządzania mocą zasilania do zastosowań w urządzeniach przenośnych; wersja 602 jest przeznaczona specjalnie dla systemów obsługi wideo na żądanie (tzw. set top box), sprzętu stereo i innych urządzeń wideo i audio; pojawił się już potężny model 604 do zastosowań w serwerach i silnych stacjach roboczych; wkrótce ma być dostępny procesor 620 - w pełni 64-bitowy.

Motorola już opracowała specjalną wersję procesora PowerPC - rodzinę 500, przeznaczoną do zastosowania w urządzeniach domowych i innym sprzęcie powszechnego użytku, a IBM rodzinę procesorów 400, przeznaczonych do zastosowania w sprzęcie sieciowym - routerach, przełącznikach i in. W 1996 r. w samochodach Ford będą wbudowane komputery pokładowe oparte na procesorach PowerPC.

IBM opracowuje procesor 615 zawierający bardzo szybką emulację procesorów x86 za pośrednictwem mikrokodu (wielokrotnie szybszą niż emulacja programowa). IBM pracuje nad komputerem, na którym można będzie uruchamiać dowolny system operacyjny - DOS, Windows, Windows NT, OS/2, MacOS, AIX czy Taligent - działające w trybie rodzimym, bez emulacji programowej. Wyposażono go w szybką szynę i dużą pamięć podręczną (cache) drugiego poziomu; 615 jest przeznaczony do komputerów wykonujących zarówno przetwarzanie transakcyjne (OnLine Transaction Processing - OLTP), jak i intensywne analizy danych (OnLine Analytical Processing - OLAP). Głównym architektem tego procesora jest dr Frank Soltes, projektant systemów AS/400 i twórca idei tzw. pamięci jednopoziomowej (single level store), idei ułatwiającej oprogramowanie i używanie komputerów.

W 1996 r. przewiduje się wprowadzenie na rynek procesora 630, działającego z zegarem 167 MHz o wydajności powyżej 350 w teście SPECint92.

Wielu producentów oprogramowania zdecydowało się już na przeniesienie swych systemów operacyjnych na PowerPC, m.in. SunSoft przenosi Solaris, Novell przenosi tzw. procesor independent NetWare, działa już na tym procesorze Taligent, dostępny jest także Windows NT, MacOS i AIX. Wszystkie one będą działały na tzw. sprzętowej platformie odniesienia (Hardware Reference Platform - HRP), opracowanej przez twórców PowerPC.

Już z tego krótkiego przeglądu wynika, że PowerPC nadaje się obecnie dla komputerów na biurko, stacji roboczych, serwerów dla małych sieci, sieci departamentalnych i serwerów dla całego przedsiębiorstwa.


TOP 200