Technologie, które zmienią pecety

Kamery 3D i rejestratory, czyli pomachaj do peceta

Pierwsze pecety oferowały niewiele możliwości. Dopiero z czasem zaczęły wspierać bardziej zaawansowane technologie. Obecnie czeka nas kolejna rewolucja. Będą to komputery wyposażone w inteligentne kamery, czujniki czy inne nowatorskie rozwiązania, które zaskoczą każdego użytkownika, któremu pecet kojarzy się wyłącznie z urządzeniem używanym do uruchamiania aplikacji czy przeglądania Internetu.

Technologie, które zmienią pecety

Sprout

Na rynku są już pierwsze takie modele. HP produkuje np. urządzenie noszące nazwę Sprout. I chociaż wygląda ono jak normalny pecet typu all-in-one, HP wprowadził do niego najnowsze rozwiązania, które na próżno by szukać w standardowym komputerze osobistym. Znajdziemy tu np. płaski, reagujący na dotyk panel Touch Mat, który pełni również rolę dużego wyświetlacza. Gdy użytkownik położy na panelu jakiś obiekt, zostanie on dokładnie zeskanowany przy użyciu specjalnej kamery 3D, następnie wyświetlony na tym samym panelu przez projektor. Można wtedy manipulować takim obrazem, dotykając w odpowiedni sposób panelu Touch Mat. Niestety rozwiązanie nie należy do tanich. Sprout kosztuje w standardowej konfiguracji ok. 1900 USD.

Zobacz również:

  • Powody dla których 16 GB RAMu powinno być standardem
  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions

Interaktywne komputery

Użytkownik będzie się mógł komunikować z nowymi pecetami nie tylko za pośrednictwem klawiatury, myszy czy dotykowego ekranu, ale również wydając mu polecenia głosem czy wykonując gesty. Już w przyszłym roku w komputerach, w miejsce tradycyjnych kamer 2D, pojawią się kamery 3D, takie jak RealSense 3D produkowane przez Intel. Mogą one rozpoznawać obiekty oraz informować, w jakiej odległości znajdują się od komputera czy mierzyć ich rzeczywiste wymiary. Będą też wspierać technologię Kinect, pozwalającą użytkownikowi komunikować się z komputerem za pośrednictwem ruchów całego ciała.

Technologie, które zmienią pecety

Intel: kamera RealSense 3D

Biometria, czyli żegnamy się z hasłami

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będziemy się mogli uwierzytelnić nie sięgając po klawiaturę i wpisując na niej swoje ID oraz hasło, ale przykładając w odpowiednie miejsce palec czy kładąc na specjalnej podkładce całą dłoń. Będzie to możliwe za sprawą biometrii. Intel zapowiada, że jeszcze w tym roku zaprezentuje oprogramowanie, które pozwoli użytkownikom uwierzytelniać się na witrynach właśnie dzięki biometrii.

Technologie, które zmienią pecety

Czytnik linii papilarnych

FIDO Alliance (Fast IDentity Online; organizacja promująca biometryczne technologie identyfikowania użytkowników) opublikował kilka dni temu dokument zawierający instrukcje pozwalającą wdrażać alternatywne metody potwierdzania tożsamości, oparte na innych metodach, niż wpisywanie haseł.

Cieńsze, szybsze i lżejsze

Laptop, tablet czy hybryda. Już obecnie użytkownicy zamierzający kupić komputer osobisty stoją przed nie lada dylematem. Które z wymienionych wcześniej urządzeń nabyć? Które spełni nasze oczekiwania najlepiej? Jednak w przyszłym roku będzie to jeszcze trudniejsza decyzja, gdy na rynek trafią pecety i notebooki kolejnej generacji. Będą to np. laptopy o grubości 15 milimetrów, wyposażone w układy scalone najnowszej generacji (takie jak Skylake firmy Intel czy Carrizo firmy AMD) oraz pamięci systemowe DDR4. Większość z nich będzie zapewne pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10.


TOP 200