Technologie, które zmienią pecety

Istnieje kilka technologii bezprzewodowego doładowywania baterii, a Intel wspiera tę, która wykorzystuje zjawisko rezonansu magnetycznego (promowaną przez organizację Alliance for Wireless Power; A4WP). Pierwsze bezprzewodowe ładowarki oparte na tej technologii będą mieć ograniczoną moc, wystarczającą jednak do tego, aby ładować baterie instalowane w hybrydach czy ultraprzenośnych urządzeniach mobilnych. Intel pracuje cały czas nad ładowarkami o większej mocy, które będą w stanie doładowywać baterie instalowane w standardowych notebookach. Ładowarki takie pojawią się jednak na rynku dopiero za kilka lat. Do tego czasu będziemy się musieli zadowolić się doładowywaniem drogą bezprzewodową tylko mniejszych urządzeń, jak smartfony czy tablety.

Radiowe wideo

W laptopach kolejnej generacji nie znajdziemy względnie drogich portów HDMI czy okablowania DisplayPort. Nie będą one potrzebne, gdyż laptopy takie będą się komunikować z wyświetlaczami za pośrednictwem połączeń bezprzewodowych. Intel pracuje nad technologią, dzięki której laptop będzie mógł wymieniać dane drogą radiową z wieloma monitorami.

Zobacz również:

  • Powody dla których 16 GB RAMu powinno być standardem
  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions
Technologie, które zmienią pecety

Rozwiązanie takie będzie bardzo przydatne np. w szkołach (nauczyciel będzie mógł wtedy wyświetlić przygotowany materiał na każdym z 10 np. monitorów zainstalowanych w klasie) czy podczas sesji wideokonferencji. Będzie to możliwe za sprawą urządzenia, któremu Intel nadał nazwę "smart dock". Użytkownik podłączy do takiej stacji laptop, o ona roześle wyświetlany przez niego obraz drogą bezprzewodową do wszystkich znajdujących się w pobliżu monitorów.

Bezprzewodowe monitory zyskają nowego sprzymierzeńca. Będzie nim technologia WiGig. Oparte na niej sieci Wi-Fi będą pracować tak szybko, że poradzą sobie bez trudu z przesyłaniem w czasie rzeczywistym danych wideo 4K. Intel i Qualcomm zapowiadają, że w przyszłym roku pojawią się pierwsze smartfony i tablety, które będą mogły wymieniać dane ze światem zewnętrznym przez połączenia WiGig.

Użytkownicy takich urządzeń będą wtedy mogli bez problemów przesyłać strumienie danych wideo o wysokiej rozdzielczości (np. z serwisu Netflix) bezpośrednio ze smartfona czy tabletu do bezprzewodowego telewizora, pod warunkiem oczywiście, że wspiera on również technologię WiGig.


TOP 200