System światłowodowego okablowania strukturalnego i jego topologie

System światłowodowego okablowania strukturalnego i jego topologie

Okablowanie światłowodowe sieci lokalnej obejmującej 3 budynki

Ograniczenia długości poszczególnych segmentów okablowania pokazuje rysunek na str. 41. W ten właśnie sposób powinna być konstruowana sieć oparta na światłowodach, kiedy oczywiście jest to możliwe. TIA uwzględnia także scentralizowany system okablowania światłowodowego, w którym można lepiej wykorzystać możliwości transmisyjne światłowodów.

Istnieje możliwość dostosowania się do zaleceń normy 568A i jednocześnie wykorzystania zalet światłowodów, jeśli tylko będą przestrzegane pewne zalecenia. W okablowaniu pionowym opartym na światłowodach wielomodowych i jednomodowych należy umieszczać wszystkie urządzenia aktywne nie dalej niż 2000 m od siebie. Natomiast w strukturach poziomych FTTD (Fiber To The Desktop) trzeba umieszczać koncentratory nie dalej niż 300 m od punktu abonenckiego (scentralizowane okablowanie światłowodowe). Urządzenia aktywne, jak na przykład koncentrator światłowodowy, należy umieszczać w pomieszczeniu telekomunikacyjnym lub pośrednim punkcie dystrybucyjnym (KPR), albo też w głównym punkcie dystrybucyjnym (GPR).

System światłowodowego okablowania strukturalnego i jego topologie

Fizyczne topologie sieciowe oprócz oczywistej punkt-punkt

Hierarchiczna gwiazda jest zalecaną fizyczną topologią dla strukturalnego systemu okablowania światłowodowego. Umożliwia ona realizację większości popularnych topologii logicznych, np.:

  • punkt–punkt. Tu dwa węzły są połączone parą włókien światłowodowych, z których jedno nadaje, a drugie odbiera sygnał;

  • pierścień. W tej topologii każdy węzeł jest połączony z węzłami sąsiednimi. Pierścień może być pojedynczy lub podwójny, skonfigurowany przeciwbieżnie jak w FDDI;

  • gwiazda. Topologia gwiazdy jest rozszerzeniem topologii punkt–punkt. Jest to w istocie wiązką połączeń typu punkt–punkt zbiegających się w jednym miejscu, z którego zarządza się całym systemem;

  • szyna. W tej topologii wszystkie urządzenia są przyłączone do jednej, wspólnej magistrali sieci.

Realizacja topologii logicznych

System światłowodowego okablowania strukturalnego i jego topologie

Logiczne topologie sieciowe

Wszystkie przedstawione topologie logiczne mogą być łatwo zrealizowane na okablowaniu o strukturze fizycznej gwiazdy. Jest ona zalecana przez normy ANSI/TIA/EIA-568A.

Ażeby uzyskać strukturę logiczną szyny na fizycznej strukturze gwiazdy, należy wykorzystać aktywny koncentrator, zazwyczaj zgodny z protokołem Ethernet. Każdy węzeł sieci jest połączony z koncentratorem, gdzie sygnał jest przetwarzany i dostarczany do wszystkich innych węzłów też połączonych z koncentratorami.

Strukturę pierścienia na fizycznej strukturze gwiazdy można uzyskać jako pasywną lub aktywną. Protokoły wykorzystujące topologię logiczną pierścienia to m.in. FDDI i Token Ring. Pasywny pierścień można uzyskać konfigurując odpowiednio kable krosowe. W aktywnym pierścieniu za uzyskanie pierścienia odpowiedzialne są urządzenia aktywne.

Podsumowanie

Okablowanie światłowodowe nie ma wad i ograniczeń cechujących systemy miedziane, a co najważniejsze – jest znormalizowane: ISO 11801, EIA/TIA 568 i EN 50173. Ale nie można zapominać, że zakończenie procesu normalizowania okablowania kat. 6 i 7, w tym złącza dla kat. 7, może wiele zmienić w krajobrazie sieciowym. W pozornie bezbarwnym środowisku kabli sieciowych zawsze dzieją się rzeczy nader ciekawe...


TOP 200