System światłowodowego okablowania strukturalnego i jego topologie

Niezbędne definicje

Okablowanie, podobnie jak każda inna dziedzina, ma swoją terminologię. Tak na przykład punkt rozdzielczy to miejsce, w którym znajdują się wszystkie elementy wiążące okablowanie pionowe z okablowaniem poziomem. Mogą tu się też znaleźć elementy do przyłączania sprzętu aktywnego – sprzętu sieciowego, komputerów itp. Punkt rozdzielczy występuje pod różnymi nazwami, jako szafa rozdzielcza lub szafa telekomunikacyjna. Kilka innych definicji:

Międzybudynkowy punkt rozdzielczy (MPR)

MPR jest miejscem, z którego rozchodzi się okablowanie między budynkami, kiedy sieć lokalna rozgałęzia się na kilka budynków. W pobliżu MPR znajduje się zwykle centralny punkt sieci.

Centralny punkt sieci

Miejsce skąd zarządza się siecią, gdzie znajdują się serwery kontroli dostępu, klastry serwerów, główne przełączniki czy router centralny.

Główny punkt rozdzielczy (GPR)

GPR stanowi logiczne centrum okablowania sieci w topologii gwiazdy, w którym mieści się główny punkt kontroli i nadzoru sieci kablowej. W pobliżu GPR są umieszczane takie urządzenia, jak centralki telefoniczne, serwer itp.

Kondygnacyjny punkt rozdzielczy (KPR)

KPR jest obszarem podporządkowanym punktowi GPR i służy najczęściej jako punkt przejściowy pomiędzy okablowaniem pionowym i poziomym. W punkcie tym znajduje się zawsze baza zarządzania lokalną siecią kabli. KPR jest również punktem wyjściowym dla poszerzania i konserwacji sieci.

Okablowanie poziome

Jest częścią systemu okablowania przebiegającą od użytkownika (punkt abonencki) do zakończenia w punkcie rozdzielczym. W jego skład wchodzą – jeżeli zachodzi taka potrzeba – adapter dla konwersji złącza danego urządzenia na interfejs modularny, kable stacyjne prowadzone między urządzeniem końcowym (terminalem) i interfejsem użytkownika, interfejs użytkownika dla sieci kablowej oraz nośnik sygnału poprowadzony od interfejsu użytkownika do szafy rozdzielczej.

Okablowanie pionowe (backbone)

Są to wszystkie kable, które prowadzi się pomiędzy głównym punktem rozdzielczym (GPR) i oddalonymi, pośrednimi punktami rozdzielczymi (KPR). Najczęściej kabel taki przebiega pionowo między piętrami w budynkach wielopiętrowych. Czasem jego trasa biegnie poziomo, jeżeli przestrzeń na piętrze jest zbyt duża i jeden GPR nie może obsłużyć całości piętra. Okablowanie pionowe składa się ze sprzętu końcowego na każdym końcu trasy kabla, tzn. paneli rozdzielczych i łączówek oraz z kabli łączących GPR z KPR.

Topologie i realizacje

Fizyczną i logiczną strukturę okablowania wraz jej realizacjami można z pewnym uproszczeniem ująć w kilku podpunktach.

Topologia logiczna określa sposób, w jaki węzły sieci są połączone i komunikują się między sobą. Topologia fizyczna określa fizyczną realizację połączenia punktów sieci (okablowanie i sprzęt).

ANSI/TIA/EIA-568A – okablowanie budynków komercyjnych

Okablowania ujęte w normie 568A są oparte na topologii fizycznej typu hierarchiczna gwiazda dla światłowodowego okablowania pionowego, czyli szkieletowego, oraz na jednopoziomowej fizycznej gwieździe dla okablowania poziomego.


TOP 200