Sun Microsystems w rękach IBM?

Ewentualna transakcja oznaczałaby też połączenie dwóch największych producentów serwerów uniksowych, kontrolujących razem ponad 65% tego segmentu rynku. Dla porównania udziały HP - w razie zamknięcia fuzji jedynego liczącego się konkurenta IBM-Sun, to niecałe 27%. Zdaniem analityków, to właśnie rynek opartych na systemach Unix rozwiązań serwerowych może wzbudzić najpoważniejsze zastrzeżenia światowych organizacji antymonopolowych. Warto dodać, że oba koncerny są liczącymi się dostawcami sprzętowych rozwiązań infrastrukturalnych dla dostawców usług w modelu cloud.

Masa pamięci masowych

Przejmując Suna, IBM wyeliminowałby też największego konkurenta na rynku taśmowych systemów do przechowywania danych klasy Enterprise i znacznie zwiększył swój udział na nim. Sun jest bowiem właścicielem rozwiązań, przejętej w 2005 r. firmy StorageTek. IBM zyskałby także dostęp do rozwiązań Suna w zakresie zarządzania pamięciami masowymi i technologii SSD. To zaś dodatkowo poprawiłoby jego sytuację na rynku.

Znacznie słabiej obie firmy radzą sobie na rynku zewnętrznych systemów pamięci masowych. Według IDC, IBM i Sun odnotowały spadek ich sprzedaży w czwartym kwartale 2008 r. - odpowiednio o 11,3% i 10% - podczas gdy pozostali gracze na tym rynku (EMC, Dell, HP i Hitachi) zyskiwali, najwięcej zaś Dell - ponad 10%. W tym segmencie Sun dystrybuuje rozwiązania Hitachi, podczas gdy IBM produkuje własne. Ewentualne połączenie doprowadzi zapewne do rozwiązania współpracy z Hitachi, mimo to firma będzie musiała wspierać dawnych klientów Suna stosujących rozwiązania konkurenta.

Więcej oprogramowania

Czy Jonathan Schwartz, prezes Suna przyjmie propozycję kierującego IBM Samuela Palmisano?

Mimo że większość obserwatorów uznaje połączenie IBM i Suna za fuzję producentów sprzętu, tak naprawdę to ewentualne połączenie części obu firm związanych z produkcją oprogramowania będzie miało większy wpływ na rynek. Komentatorzy twierdzą, że IBM może preferować swoje rozwiązania kosztem tych Suna. Może tak być np. w przypadku serwerów aplikacji WebSphere i GlassFish, jak również środowisk Eclipse i NetBeans czy wspieranej przez Suna bazy danych MySQL, konkurencyjnej wobec IBM DB2.

Analitycy Forrester Research uważają także, że dział oprogramowania IBM będzie miał duży problem z przełożeniem na konkretne przychody sprzedaży rozwiązań open source Suna, w tym serwera GlassFish i systemu operacyjnego OpenSolaris. Dodatkowo obie firmy oferują pakiety biurowe oparte na tym samym kodzie OpenOffice - Sun StarOffice i IBM Symphony, która została zintegrowana z Notes/Domino.


TOP 200