Studio programisty

Dodatkowe aplikacje

Znajdujące się w pakiecie Image Composer i Music Producer umożliwiają w prosty sposób uatrakcyjnić ostateczny produkt. Image Composer pozwala łączyć, filtrować i dokonywać obróbki gotowych zdjęć. Niestety, nie dostarczono zbyt wiele rysunków przykładowych. Music Producer losowo generuje muzykę w określonym stylu. Nie są to narzędzia dla osób profesjonalnie zajmujących się grafiką czy muzyką, ale pozwalają, by osoba nie będąca artystą, stworzyła może nie dzieło, ale pewne elementy uatrakcyjniające aplikację.

Microsoft Transaction Server to narzędzie częściowo odciążające programistę. Może on skupić się na zagadnieniu, nie zajmując się przepływem transakcji czy skalowalnością aplikacji. Jednak w wypadku złożonych aplikacji, konieczne są pewne dodatkowe "zabiegi". Nabywając pakiet Visual Studio, otrzymuje się licencję develop-and-test na Microsoft Transaction Server i Microsoft SQL Server 6.5.

Visual Source Safe pozwala zarządzać kolejnymi wersjami plików źródłowych bez względu na ich położenie (tzn. czy znajdują się w różnych miejscach sieci, czy też na jednym dysku) i język, w jakim zostały napisane. Można między innymi śledzić zmiany wprowadzane do źródeł. Program ten przeznaczony jest głównie do pracy grupowej, ale może z niego korzystać nawet jedna osoba, chcąca prześledzić zmiany, jakie wprowadzone zostały do plików.

Znajdująca się na oddzielnej płycie specjalna edycja MSDN zawiera większą część plików pomocy. Należy ją instalować jako ostatni element pakietu - inaczej proszeni jesteśmy o wkładanie wielu różnych płyt zanim przeglądarka plików pomocy zostanie załadowana. To samo dzieje się po reinstalacji dowolnego z produktów. Jednak mimo tego utrudnienia, CD-ROM z MSDN ułatwia korzystanie z pakietu - nie trzeba często zmieniać kompaktów, gdy rozpoczyna się pracę w innym programie.

Za i przeciw

Visual Studio 97 stawia dość duże wymagania sprzętowe. Komputer powinien być klasy Pentium, z pamięcią co najmniej 16 MB. Okrojona wersja wymaga 0,5 GB przestrzeni na dysku. Wygodna praca wymaga ok. 800 MB. Pliki tymczasowe powstające podczas tworzenia projektu też nie są małe.

SQL Server wymaga systemu Windows NT w wersji co najmniej 3.51. Do korzystania z Transaction Server potrzebny jest zaś NT 4.0. Chcąc wygodnie pracować, należy korzystać z dużego monitora (przynajmniej 17"), ponieważ w Visual Studio na ekranie znajduje się olbrzymia liczba informacji. Część okien można zamknąć i otwierać tylko w razie potrzeby, ale jeżeli programista chce mieć równocześnie opis pewnej funkcji, widok struktury drzewiastej projektu i kod źródłowy, potrzebuje większego monitora niż 14 czy 15".

Wiele operacji zostało zautomatyzowanych, a nowe narzędzia przyspieszają pracę. Wprowadzone rozszerzenia do języków upraszczają kodowanie programu. Atutem pakietu jest obszerna dokumentacja (z kilkoma drobnymi błędami w strukturze). W przypadku programów z Developer Studio jest to dokumentacja w formacie skompresowanych plików HTML (w pliki IVT), do których przeglądania konieczne jest zainstalowanie nowej wersji Internet Explorer (dołączonej do produktu). W wypadku pozostałych dwóch produktów są to oddzielne pliki pomocy (HLP i specjalne pliki multimedialne).

Szkoda że cały pakiet nie został w pełni zintegrowany. Poza tworzeniem obiektów COM nie ma możliwości łączenia elementów napisanych w różnych językach. Dzięki takiej koncepcji organizowanie dużego projektu jest stosunkowo proste, ponieważ każdy z produktów należących do tego pakietu może zarówno służyć do pisania obiektów typu COM, jak i wykorzystywać gotowe. Programista musi jednak znać strukturę COM.

Używanie pakietu pod Windows 95 sprawia problemy, ale znikają one po dobrym skonfigurowaniu systemu. Użytkownicy Windows 95 w wersji polskiej, którzy chcą korzystać z InterDev bez łączenia się zdalnego z serwerem Web, powinni zaopatrzyć się w dostosowaną do polskiej wersji Personal Web Server. Na CD znajduje się wersja dla angielskich Windows 95.

Microsoft poważnie zainteresował się Javą. Równocześnie jednak rozszerza standardowe możliwości języka, by można było tworzyć i wykorzystywać obiekty COM. Tak więc idea przenośności Javy jest trochę zachwiana. Jeżeli ktoś wykorzysta w projekcie w Javie COM napisany w VC++, to chcąc, by applet działał na innej maszynie, musi przenieść też dany COM.

Visual Studio kosztuje 1500 USD (wersja Enterprise) lub 1000 USD (wersja Professional).

Tomasz Kopacz jest niezależnym programistą.


TOP 200