Sieci zarządzane programowo

OpenFlow

Nad spójnością rozwoju SDN, co jest istotne, żeby technologia ta przyciągnęła deweloperów i weszła do powszechnego użytku, czuwa organizacja Open Networking Foundation (ONF). Do jej zadań należy głównie nadzór nad protokołem OpenFlow, który jest kluczowym komponentem SDN i podstawą budowania sieci sterowanych programowo. Organizacja, która działa już ponad dwa lata, ma niemal 100 członków, reprezentujących największe firmy z branży sieciowej, oprogramowania i rozwiązań chmurowych.

Protokół OpenFlow przekazuje pakiety z instrukcjami pomiędzy kontrolerem SDN a przełącznikami czy routerami. To pozwala na stosowanie w jednej sieci urządzeń wielu producentów, a jednocześnie daje swobodę w wyborze warstwy kontrolnej. Niestety, obecnie w praktyce wygląda to nieco inaczej. Kontrolery SDN tworzone przez dużych producentów urządzeń sieciowych zwykle obsługują tylko sprzęt danego dostawcy. W przyszłości ma szanse się to zmienić, m.in. za sprawą projektów open source czy nowych firm tworzących własne kontrolery.

Jeden kontroler dla wszystkich

Z podobnych względów co ONF został powołany projekt OpenDaylight. Przystąpiło do niego początkowo aż 18 producentów, w tym dostawcy urządzeń sieciowych, systemów operacyjnych oraz kilka start-upów. To interesujący przykład współpracy między konkurentami. Pierwsze efekty prac – kod źródłowy – mają zostać udostępnione pod koniec 2013 r. (wg informacji z oficjalnej strony projektu, jednak termin był już przekładany).

Otwarty kontroler ma być zachętą przyciągającą programistów tworzących aplikacje sieciowe. Istotnym wyzwaniem jest też skupienie wokół projektu producentów aplikacji do równoważenia obciążenia czy zabezpieczających i przekonanie ich do przygotowania wersji tych aplikacji działających w środowisku SDN. Ci producenci mają bowiem ograniczone zasoby i będą koncentrować się tylko na kontrolerach, które zdobędą największy udział w rynku. Nawet jeśli OpenDaylight nie zdominuje rynku, jest bardzo prawdopodobne, że twórcy aplikacji będą przygotowywać zgodne z nim wersje, żeby być obecnym w segmencie open source.

Korzyści mają osiągnąć nie tylko producenci, ale również użytkownicy. Przede wszystkim ci, którzy używają w swoich sieciach sprzętu różnych dostawców. Dzięki OpenDaylight Project będą mogli stosować jeden kontroler.

Jeśli projekt odniesie sukces, co nie jest oczywiste, to rynek SDN jeszcze przez lata będzie podzielony. Duzi producenci tak łatwo nie oddadzą pola. Przykładowo, we wrześniu 2013 r. Juniper zaprezentował własny kontroler SDN, oferując go w dwóch wersjach: jako komercyjny produkt i jako rozwiązanie open source. W przypadku pierwszego produktu użytkownik może liczyć na wsparcie techniczne producenta. Wprowadzając do oferty własne kontrolery, SDN Juniper sygnalizuje, że rezygnuje z projektowania podobnych rozwiązań opartych na otwartym kodzie OpenDaylight. Jednocześnie firma zadeklarowała, że będzie dalej partycypować w pracach nad projektem, ale zamierza w przyszłości zrewidować swoje plany dotyczące przedsięwzięcia.

Biznes na aplikacjach

Kontroler SDN to centralny punkt sieci, który monitoruje oraz zarządza wszystkimi przełącznikami. Nie dziwi więc, że większość dostawców rozwiązań sieciowych chce zdominować segment kontrolerów. Cisco, VMware, HP, Juniper, NEC i inni wprowadzają do sprzedaży platform wykorzystujące ich własne, niekompatybilne ze sobą nawzajem kontrolery. Rzecz jednak w tym, że każdy kontroler w większości realizuje te same zadania, więc jego wartość jest ograniczona. Wiele wskazuje na to, że podzielą one losy hypervisorów znanych ze środowiska serwerowego. Staną się bezpłatne i nie przyniosą swoim twórcom dużych zysków.

Głównym źródłem dochodu będą aplikacje, często przedstawiające większą wartość niż platforma, na której działają. Faktyczna wartość będzie tkwić w komponentach podłączonych do kontrolera – usługach sieciowych, sprzęcie oraz platformie zarządzania. Sukces rynku aplikacji będzie jednak zależał w dużej mierze od tego, czy uda się stworzyć silny ekosystem deweloperów i wspólną platformę do ich uruchamiania.

O zagadnieniach związanych z sieciami zarządzanymi programowo będziemy mówić podczas pierwszej w Polsce konferencji SDN, która odbędzie się 8 kwietnia 2014r.

Sieci zarządzane programowo

TOP 200