Sieci optyczne DWDM

Nowy rekord szybkości DWDM

Firma NEC poinformowała na początku października o ustanowieniu nowego rekordu szybkości transmisji w sieciach szkieletowych DWDM, uzyskując wynik 6,4 Tb/s. Rekord został ustanowiony na odcinku o długości 186 km. Uzyskana szybkość transmisji odpowiada przesłaniu miliona filmów jednocześnie przez jedno tylko włókno światłowodowe. Jest to znaczące poprawienie poprzedniego rekordowego wyniku (5,12 Tb/s) uzyskanego dwa tygodnie wcześniej przez firmę Alcatel.

Prawdopodobnie największe osiągnięcia w tworzeniu terabitowych platform optycznych w technologii DWDM ma Alcatel, który we wrześniu tego roku pokonał magiczną barierę 5 Tb/s, uzyskując w jednym włóknie światłowodowym przepływność 5,12 Tb/s. Wynik ten firmie udało się uzyskać za pomocą firmowego włókna TeraLight, w którym na odcinku 300 km poprowadzono 128 kanałów optycznych - każdy o szybkości 40 Gb/s. Osiągnięcie to stanowi najnowsze uzupełnienie terabitowej platformy optycznej Alcatela Optinex 1640, wykonanej w technologii DWDM. Platforma ta, uzupełniona o produkty optyczne amerykańskich firm sieciowych przejętych przez Alcatela (Newbridge, Xylan, Assured Access), staje się podstawą tworzenia terabitowych sieci przyszłości. Cała seria urządzeń optycznych Optinex umożliwia tworzenie platform komunikacyjnych dostarczających różnorodne usługi - od platformy IP, poprzez sieci oparte na standardzie Frame Relay i prywatnych sieciach wirtualnych (Optinex 1355 VPN), po usługi w standardzie ATM. Według zapowiedzi firmy pokonanie następnej bariery, wynoszącej 10 Tb/s (!), przez jedno włókno światłowodowe nastąpi wkrótce, może nawet w przyszłym roku.

Współczesną platformę optyczną DWDM oferuje także koncern Siemens pod postacią światłowodowego systemu Infinity MTS - przeznaczonego przede wszystkim do budowy gigabitowych sieci szkieletowych. Za pomocą tego systemu, w pełni zintegrowanego z innymi urządzeniami rodziny TransXpress, możliwe są transmisje bez regeneracji sygnału w zasięgu do 600 km, o przepływności sięgającej 3,2 Tb/s (80x40 Gb/s, 160x10 Gb/s) w jednym włóknie optycznym. Do wzajemnego łączenia gigabitowych platform transportowych firma proponuje rozbudowany system Unisphere Solutions, umożliwiający kompletowanie sieci nowej generacji z równoczesną integracją transmisji głosu i danych. Oferta ta jest skierowana głównie do usługodawców, stacjonarnych operatorów telekomunikacyjnych, dostawców internetowych i operatorów sieci nowej generacji, którzy zamierzają dostarczać szybki dostęp do Internetu oraz całą gamę usług opartych na protokole IP.

Cisco Systems zaczęła niedawno udostępniać programy zarządzające działaniem platform optycznych. Wprowadzone w tym roku dwie aplikacje Cisco, GSR Manager i Transport Manager, stanowiące część otwartego internetowego rozwiązania Internet OSS (Operations System Support), są przeznaczone do administrowania sieciami optycznymi opracowanymi zarówno przez Cisco, jak i jej partnerów.

Sieci optyczne DWDM

Multiplekser SmartPhotonix (Marconi)

Firma Marconi, po niedawnym wykupieniu znanej amerykańskiej firmy FORE, wzmocniła własną ofertę platformy optycznej SmartPhotoniX, zrealizowanej w technologii wielofalowej DWDM - z przeznaczeniem do tworzenia zarówno optycznych sieci metropolitalnych, jak i gigabitowych łączy długodystansowych PDH i SDH/SONET na odległość do 700 km. Liczna rodzina produktów optycznych SmartPhotoniX obejmuje komplet światłowodowych urządzeń transmisyjnych o maksymalnej przepływności do 640 Gb/s lub 800 Gb/s (w zakresie przepływności od 16x2,5 Gb/s do 80x10 Gb/s). Są one tworzone z wykorzystaniem optycznych zakończeń światłowodowych klasy PLT (PLT16, PLT32, PLT40, PLT80), szeregu wzmacniaczy optycznych PLA (PLA16, PLA32, PLA40, PLA80) o różnych przepływnościach oraz dwóch typów multiplekserów dostępowych klasy ADM o nazwach PLD (PLD16, PLD32, PLD40, PLD80) i PMA32, przeznaczonych do budowy pierścieni optycznych ze zwielokrotnieniem od WDM8 do DWDM80. Uzupełnieniem kompletnej platformy optycznej są całkowicie przezroczyste przełączniki światła PXC operujące na 32-256 długościach fal, wykonane w technologii 3D MEMS. Najnowsze firmowe rozwiązania optyczne zakładają wykorzystanie pełnego pasma wzmacniaczy EDFA wraz z pasmem L-band (1575-1610 nm), co wkrótce umożliwi posadowienie 160 kanałów optycznych w jednym włóknie światłowodowym z łączną przepływnością 1,6 Tb/s.

Dla transmisji długodystansowych (do 3000 km) firma oferuje 128-kanałowy system transmisyjny DWDM z kanałami optycznymi o szybkości 10 Gb/s lub 40 Gb/s, prowadzonymi za pośrednictwem jednomodowego włókna światłowodowego klasy NZDSF.


TOP 200