Sieci optyczne DWDM

Najnowszą ofertą szerokopasmowego włókna wielofalowego klasy SMF, uzyskanego w Laboratoriach Bella (Lucent), jest światłowód AllWave, udostępniający na potrzeby transmisji wszystkie cztery okna transmisyjne (II, III, IV i V okno). Transmisja w piątym oknie optycznym nie była dotąd dostępna w tradycyjnych światłowodach, ze względu na występującą w tym pasmie wysoką tłumienność jednostkową spowodowaną absorpcją na jonach OH- (rys. 4 i 6).

Inną wersją standardowego włókna z niezerową dyspersją NZDS-SMF jest światłowód jednomodowy o zwiększonej powierzchni efektywnej klasy LEAF (Large Effective Area Fiber), produkowany od 1998 r. przez znaną amerykańską firmę Corning. Za pomocą włókna LEAF, którego cechą charakterystyczną jest właśnie duża powierzchnia efektywna, obniżająca nieliniowość włókna, uzyskuje się lepszy od standardowych rozwiązań odstęp sygnału od szumów, co pozwala zwiększyć odległość między sąsiednimi wzmacniaczami EDFA do ponad 100 km.

Nowatorską konstrukcję włókna NZDS-SMF także o dużej powierzchni efektywnej przedstawiła niedawno firma Alcatel - wprowadzając do eksploatacji w ubiegłym roku TeraLight, specjalne włókno o poszerzonym pasmie transmisyjnym w trzecim oknie. Ten rodzaj włókna, z zerową dyspersją dla fali 1440 nm i niewielkim nachyleniem dyspersji dodatniej w całym pasmie przenoszenia wzmacniaczy EDFA, szczególnie nadaje się do realizacji dalekosiężnych łączy optycznych z wieloma kanałami optycznymi (UWDM).

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że instalacja nawet najlepszych włókien optycznych, przygotowanych do transmisji wielofalowych DWDM, nie jest wystarczającym warunkiem do uzyskania terabitowych przepływności w sieciach optycznych. Do świadczenia tak dużych przepływności w sieciach rozległych potrzebne są jeszcze właściwe platformy i przełączniki optyczne.

Optyczne platformy firmowe

Upraszczając znacznie problem można powiedzieć, że przez wprowadzenie techniki wielofalowej DWDM uzyskuje się inną jakość w zakresie możliwości tworzenia globalnej przepływności sieci optycznej - i to wykorzystując zarówno stare, już poprowadzone standardowe kable jednomodowe SMF, jak też instalując nowoczesne włókna NZDS-SMF z niezerowa dyspersją, o znacznie większych możliwościach transmisyjnych. Istotną rolę w tworzeniu takich szybkich sieci optycznych odgrywają jednak kompletne platformy obejmujące nie tylko światłowody, lasery i modulatory, ale również wzmacniacze optyczne, urządzenia zwielokrotniające DWDM, przełączniki i terakomutatory informacji.

Sieci optyczne DWDM

Pltforma Optinex 1670 (Alcatel)

Prekursorem w oferowaniu gotowych platform optycznych była Lucent Technologies z pierwszym swoim wielofalowym rozwiązaniem optycznym WaveStar OLS 80G, o przepływności "tylko" 80 Gb/s (16 kanałów optycznych DWDM o szybkości 5 Gb/s każdy). To unikatowe rozwiązanie optyczne szybko zostało zastąpione firmową platformą optyczną WaveStar OLS 400G, o łącznej przepływności 400 Gb/s (640 Gb/s), działającą z szybkościami 2,5 Gb/s lub 10 Gb/s w pojedynczym kanale optycznym. Stała się też ona podstawą wielu współcześnie realizowanych projektów globalnych, m.in. ogólnoświatowej sieci optycznej OXYGEN, łączącej (zakończenie w 2002 r.) wszystkie kontynenty. Najszybszą wersją kompletnego łącza optycznego firmy Lucent Technologies jest kolejne rozwiązanie WaveStar OLS 800G, osiągające przepływność 400 Gb/s lub 800 Gb/s, za pomocą 320 kanałów optycznych UWDM (320×2,5 Gb/s lub 80×10 Gb/s), które ma znaleźć się w sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku. Możliwość multipleksacji światła w kablu z ośmioma włóknami daje łączną przepływność traktu światłowodowego do 3,2 Tb/s - przeznaczonego do budowy optycznych sieci szkieletowych Internetu. W badaniach laboratoryjnych Bella znajduje się natomiast platforma transmisyjna o przepływności 1,2 Tb/s w jednym włóknie, zaliczana do najszybszych naziemnych optycznych połączeń kablowych. Wszystkie te rozwiązania rozszerzają optyczne systemy łączności Lucenta, tworząc nową linię produktów rodziny WaveStar 10G z podstawową szybkością 10 Gb/s.


TOP 200